چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۳۲

به گزارش «تابناک»، هرچند در روزهای اخیر، شورای رقابت بر خلاف نظر دولت و نمایندگان مجلس، قیمت‌های جدید ‌خودروهای تولید داخلی کشور را…

خودروسازان قیمت‌ها را کاهش ندهند، تعرفه را پایین می‌آوریمبه گزارش «تابناک»، هرچند در روزهای اخیر، شورای رقابت بر خلاف نظر دولت و نمایندگان مجلس، قیمت‌های جدید ‌خودروهای تولید داخلی کشور را ‌اعلام کرده بود، بار دیگر قیمت‌های این محصولات را افزایش داد و این افزایش چند‌باره، باعث ناراحتی مصرف‌کنندگان، نمایندگان مجلس و اعضای هیأت دولت شد.

بنا بر این گزارش، نوبخت در توضیح اعلام قیمت‌های جدید خودرو ـ که از سوی شورای رقابت اعلام شده است ـ تگفت: دولت با هر گونه افزایش قیمت خودرو مخالف است. البته با توجه به اینکه صنعت خودرو از تحریم بیرون آمده و ارز مبادله‌ای به خودروسازان تعلق ‌گرفته، ‌انتظار شنیدن خبر افزایش کیفیت خودرو‌ها و نه افزایش قیمت را داشتیم.

وی با بیان اینکه خودروسازان بر این باورند که بازار، قیمت را تأمین می‌کند، افزود: ‌بگذارند ما نیز خودروهای ارزان‌قیمت و باکیفیت را وارد کنیم و بگذاریم، بازار قیمت‌ها را تعیین کند. البته این قیمت‌ها برای دولت پذیرفتنی نیست و قرار شد دوباره بهای خودرو‌ها‌ بررسی شود.

غلامرضا نوری، دبیر کمیسیون حمایت از تولید ملی در مجلس شورای اسلامی درباره این موضوع اظهار داشت: صنعت خودرو، از صنایعی است که سال‌هاست مورد حمایت دولت بوده، ولی با وجود همه این حمایت‌ها، تا کنون کاری در این زمینه انجام نشده است. با نگاه به ‌صنایع خودرو کشور، عمر این صنعت از بسیاری‌ از صنایعی که در این زمیه کار می‌کنند‌ و هم‌اکنون بازارهای دنیا را در درست ‌دارند، بیشتر است.

این نماینده افزود: با اینکه بسیاری از خودروسازی‌های دنیا‌، چنین حمایت‌هایی نمی‌شوند،  توانسته‌اند پیشرفت‌های بسیاری به دست بیاورند و در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند؛ بنابراین، به نظر می‌رسد، حمایت‌های زیاد، این صنعت را به گونه‌ای ‌بار آورده ‌که به بحث‌های افزایش کیفیت و تولیدات بیشتر و اقتصاد بهتر روی نیاورند.

وی گفت: بنابراین، این گونه حمایت‌ها، باعث شده ‌به مسائلی که یک صنعتگر باید به آن توجه داشته باشد، بی‌تفاوت باشند. از سوی دیگر، تعرفه‌هایی که سالانه برای واردات خودرو در نظر گرفته می‌شود، این فرصت را فراهم کرده است که این خودروسازان با هر کیفیت و ‌بهایی که دلشان بخواهد، در بازار ایران جولان دهند.

ناگفته نماند که با همه اینها، متأسفانه مصرف‌کننده داخلی ‌محکوم به خرید این محصولات بی‌کیفیت است و چاره‌ای هم جز این ندارد، ولی ‌نباید اجازه داد‌ این کار ادامه داشته باشد؛ بنابراین، خودروسازان را باید در جایی متوقف کرد.

این نماینده گفت: به این ترتیب، به نظر می‌رسد‌ اگر خودروسازان اصرار به ادامه روند موجود داشته باشند، باید در تعرفه‌های واردات خودرو تجدیدنظر شود تا دست‌کم مردم از خودروهای بهتر استفاده کنند. در این راستا اگر دولت بخواهد تصمیمی بگیرد، ما قطعاً از آن حمایت خواهیم کرد.

دبیر کمیسیون حمایت از تولید ملی گفت: اگر خودروسازان در برابر کاهش بهای خودرو مقاومت کنند، مجلس تعرفه خودرو را کاهش خواهد داد تا ‌با این روش، تلنگری بر اینها زده شود.
این‌گونه نمی‌شود که کیفیت، استاندارد، ایمنی خودروهای ما از شرکت‌های خارجی همسان پایین‌تر باشد، ولی نسبت به این محصولات قیمت‌ها بالا باشد و همه ‌ساله نیز بخواهیم بهای آن را افزایش دهیم؛ آن هم افزایش‌هایی که برخی از کار‌شناسان تردیدهای اساسی ۳۰ تا ۴۰ درصد دارند.

به هر حال، اگر دولت بخواهد در زمینه کاهش بهای خودرو کاری کند و اگر لازم است ‌تعرفه واردات خودرو کاهش یابد، مجلس شورای اسلامی در کنار دولت خواهد بود تا از این طریق هم بتوانیم از مصرف‌کننده داخلی حمایت کرده باشیم و هم ‌تولیدکننده‌ها به خود بیایند و از آن حالت رانتی بیرون بیایند و به فکر تولید محصولات بهتر با قیمت مناسب‌تر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.