دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۱۱:۵۹

مدیر کل محیط زیست استان البرز گفت: برخی شهروندانی که به قصد تفریح و یا رسیدن به مقصد خود از این محور عبور…

مدیر کل محیط زیست استان البرز گفت: برخی شهروندانی که به قصد تفریح و یا رسیدن به مقصد خود از این محور عبور می‌کنند خودروهای چند صد میلیونی سوار می‌شوند ولی هنوز هم بطری آب معدنی خود را از داخل خودرو به بیرون پرتاب می‌کنند که این امر نشان دهنده بی‌توجهی آنها به وضعیت محیط زیست است.

حسین محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه البرز، اظهار کرد: اداره کل محیط زیست استان هیچ مسئولیتی در قبال جمع‌آوری زباله‌های جاده چالوس ندارد و صرفاً در بحث نظارت دخالت دارد. جمع‌آوری زباله در حریم شهرهای این محدوده به عهده شهرداری‌ها و خارج از محدوده شهر نیز به عهده دهداری‌ها و بخشداری‌ها است.

محمدی افزود: اداره کل محیط زیست استان طی سال‌های اخیر اقدامات مناسبی برای فرهنگ‌سازی در این حوزه انجام داده و بارها برنامه نمادین جهت پاک‌سازی مسیر جاده چالوس برگزار کرده است ولی متاسفانه این برنامه‌ها آن طور که باید و شاید نتیجه بخش نبوده است.

وی ادامه داد: به دلیل حجم بالای تردد خودرو در این محور دستگاه‌های مجری توان جمع‌آوری تمامی زباله‌های این محدوده را ندارند.

مدیرکل محیط زیست استان البرز یادآورشد: مردم مقصران اصلی در تجمع این حجم زباله در مسیر جاده چالوس هستند، چراکه بیشتر آنها حتی به سلطل‌های زباله‌ای که در این مسیر نصب شده نیز بی‌توجه بوده و باز زباله‌های خود را کنار این سطل‌ها رها می‌کنند. افرادی که در جاده چالوس زباله می‌ریزند، باید جریمه شوند.

این مسئول تصریح کرد: در حال حاضر محیط زیست با همکاری امور آب استان در مجموع 120 سطل زباله مکانیکی در مسیر جاده چالوس نصب کرده است که اکثر آنها در طول شبانه روز پر نمی‌شوند!

وی تاکید کرد: مشکل ریختن زباله تنها به جاده چالوس محدود نمی‌شود و ما همین معضل را در محورهای کرج – تهران و اتوبان قزوین – کرج هم داریم. برای تغییر این روند اصلاح الگوی رفتاری مردم ضروری به نظر می‌رسد که این امر در طولانی مدت نتیجه خواهد داد.

محمدی، اعمال جریمه قانونی کسانی که اقدام به ریختن زباله در حاشیه جاده چالوس می‌کنند را سازو کارمناسبی برای کاهش حجم زباله‌های این مسیر اعلام کرد و گفت: نباید اجازه دهیم که چهارمین جاده زیبای جهان به دلیل بی‌توجهی برخی در انبوه زباله غرق شود.

مدیر کل محیط زیست استان البرز گفت: در کنار مردم، صاحبان مراکز تفریحی و رستوران‌های حاشیه جاده چالوس هم باید نسبت به مدیریت زباله‌های تولیدی خود با دقت بیشتری رفتار کنند

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.