دوشنبه، ۱۷ شهریور ۹۹ - ۱۰:۲۳
خوردن غذای کپک زده

خوردن غذای کپک زده چه بلایی بر سر انسان خواهد آورد؟ اگر این سوال شما نیست است در ادامه این مطلب با میهن…

خوردن غذای کپک زده چه بلایی بر سر انسان خواهد آورد؟ اگر این سوال شما نیست است در ادامه این مطلب با میهن پست همراه شوید تا این موضوع را بصورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

تصور کنید بالاخره موفق شدید اولین گاز از ساندویچ مورد علاقه تان را بزنید که ناگهان متوجه می شوید نان ساندویچ کپک زده است. مشابه این اتفاق شاید تا به حال برایتان رخ داده باشد و احتمالاً نگران شدید که چه اتفاقی برایتان خواهد افتاد. حقیقت آن است که بدن ما واکنش های مختلفی به این اتفاق می تواند داشته باشد. در ادامه می خواهیم ببینیم خوردن غذای کپک زده چه مضراتی دارد.

کپک بعضی مواد غذایی می تواند به کبد صدمه بزند

در کپک بعضی مواد غذایی مواد شیمیایی سمی ای وجود دارد که می توانند باعث بروز مشکلات جدی ای مثل آسیب کبدی، استفراغ، تهوع و اسهال شوند. با این حال، این مسأله هم به عواملی مثل وضعیت دستگاه ایمنی بدن و سن فرد بستگی دارد. یکی از رایج ترین و سمی ترین این مواد، آفلاتوکسین است که می تواند حتی باعث سرطان شود.

خوشبختانه از کپک همه ی مواد غذایی این ماده ی شیمیایی تولید نمی شود. با این حال، این ماده در کپک بادام زمینی و بلال می تواند وجود داشته باشد.

خوردن غذای کپک زده

باکتری های درون کپک می توانند باعث مسمویت شوند

کپک به خودی خود خطرناک نیست و احتمال اینکه شما را واقعاً بیمار کند کم است. اما چیزی که می تواند شما را بیمار کند باکتری هایی است که می توانند درون کپک رشد کنند. در اینصورت، ممکن است دچار مشکلاتی مثل استفراغ، اسهال و تهوع شوید. شدت این مشکلات به نوع باکتری ها و مقدار غذایی که خوردید بستگی دارید.

خوردن غذای کپک زده

ممکن است به کپک حساسیت داشته باشید

بعضی افراد به کپک مواد غذایی واکنش آلرژیک دارند. اگر به کپک حساسیت دارید، در صورتی که به اشتباه غذای کپک زده ای خوردید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. نشانه هایی که می توانند حاکی از وقوع یک واکنش آلرژیک باشند عبارتند از:

خارش یا آبریزش چشم ها
کهیر یا ضایعه پوستی
سرگیجه
آبریزش یا گرفتگی بینی

خوردن غذای کپک زده

بعضی مواد غذایی کپک دار هستند که بدن آن ها را به راحتی هضم می کند

کپک هایی که از آن ها در تولید انواع مختلفی از پنیر استفاده می شود بی ضرر هستند. در حقیقت، پنیرهای گورگونزولا، راکفورت و آبی از افزودن قارچ های خاصی تولید می شوند و پنیرهای کامامبر و بری کپک هایی سفید رنگ دارند. البته خوردن این پنیرها هم برای کسانی که به کپک حساسیت دارند مشکل ساز خواهد بود.

خوردن غذای کپک زده

مواد غذایی ای که خوردن آن ها بعد از جدا کردن قسمت کپک زده ایرادی ندارد

مواد غذایی ای که می توانید قسمت کپک زده ی آن ها را جدا کنید و بقیه شان را بخورید:

سالامی سفت
پنیرهای سفتی که کپک جزئی از فرآیند عمل آوردن آن ها نیست (در اینصورت باید دست کم به اندازه ۳ سانتیمتر دور قسمت کپک زده را ببرید)
پنیرهایی که از کپک درست می شوند اما روی خودشان هم کپک زده (دراینصورت باید قسمت کپک زده را جدا کنید)
میوه ها و سبزیجات سفت، به شرطی که دست کم به اندازه ی ۳ سانتیمتر دور قسمت کپک زده را ببرید

خوردن غذای کپک زده

مواد غذایی ای که درصورت کپک زدن باید به کلی دور ریخته شوند:

هات داگ و بیکن
باقیمانده ی گوشت مرغ و قرمز، غذاهای گوشتی، پاستا و غلات پخته شده
پنیرهای نرم، خامه ترش و ماست
مربا و ژله
میوه ها و سبزیجات نرم
آجیل، حبوبات و کره بادام زمینی
نان و شیرینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.