چهارشنبه، ۲۶ آبان ۹۵ - ۰۸:۵۴
خورشید ساختگی چین

خورشید ساختگی چین در حالی دمایی فراتر از دمای سطح خورشید دارد که دانشمندان این کشور در ماه فوریه سال جاری میلادی موفق…

خورشید ساختگی چین در حالی دمایی فراتر از دمای سطح خورشید دارد که دانشمندان این کشور در ماه فوریه سال جاری میلادی موفق شدند حرارت راکتور هسته ای پلاسمای خود را تا ۴۹٫۹۹۹ درجه ساسیوس (معدل ۵۰ میلیون کلوین) بالا ببرند که این درجه حرارت، ۳ برابر درجه حرارت خورشید است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.
درجه حرارت خورشید ساختگی چین چیزی معادل حرارت حاصله از یک انفجار هسته‌ای متوسط است. و حالا دانشمندان هسته‌ای چین یک پله دیگر نیز در این راه صعود کرده و طول زمان گداخت هسته‌ای (fusion) را به یک دقیقه کامل رسانده‌اند. راکتور هسته‌ای، که با نام راکتور آزمایشی پیشرفته مافوق رسانای Tokamak یا (EAST) شناخته می‌شود،‌ در انیستیتوی فیزیک پلاسمای آکادمی علوم چین نگهداری می‌شود.

خورشید ساختگی چین

خورشید ساختگی چین اینگونه کار میکند که هنگامی اتم‌ها برای تولید مقادیر عظیمی از انرژی برای مدت یک دقیقه در این راکتور با هم ترکیب می‌شوند، یک گاز یونیزه به نام پلاسما تولید می‌کنند. چین به خاطر این آزمایش و مهار کردن یک خورشید ساختگی که جایگزینی برای انرژی خورشید واقعی بوده و در آینده می‌تواند جهت تامین انرژی جایگزین گداخت معمولی هسته‌ای و سوخت‌های فسیلی شود چین را مرکز توجه محققین و دانشمندان جهان قرار داده است.

در این میان انیستیتوی فیزیک پلاسمای چین در خصوص فعالیت خورشید ساختگی چین و هدف اصلی از انجام این آزمایش اعلام کرده است که این آزمایش شبیه سازی گداخت‌های هسته‌ای بوده است که در اعماق هسته خورشید صورت می‌گیرد و از آن جا که در این روش گداخت هسته‌ای جدید، اتم‌‌ها به جای ممزوج شدن با یکدیگر از هم جدا می‌شوند، این فرایند با گداخت هسته‌ای معمولی کاملا متفاوت است. این دستاورد موفقیت برجسته‌ای برای راکتور آزمایشی وابسته به درجه حرارت هسته‌ای اتم (ITER) که یکی از بزرگترین برنامه‌های بین‌المللی کاملا اختصاصی وابسته به گداخت هسته‌ای محسوب می‌شود.

خورشید ساختگی چین

با این حال در ماه فوریه، تیم تحقیقاتی خورشید ساختگی چین در نظر داشت تا درجه حرارت پلاسما را برای مدت ۱۷ دقیقه روی ۱۰۰ میلیون درجه کلوین ثابت نگهدارد. این آزمایش که در راکتور EAST صورت گرفت، در پی آزمایش موفقیت آمیز گداخت پرتو دار (ستاره مانند) که با نام جرمن وندلستین ۷ ایکس شناخته می‌شود، انجام شد. فرانسه هم با فاصله‌ای نه چندان زیاد از دیگران، در حال پیشرفت در احداث یک راکتور تحقیقاتی بین‌المللی به نام ITER است. از دید متخصصان این یکی از عظیم‌ترین تاسیسات گداخت هسته‌ای جهان و اولین تاسیسات هسته ای است که قادر است درجه حرارت گداخت هسته ای را برای مدت زمان طولانی ثابت نگهدارد.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]hindustantimes[/highlight]

9 دیدگاه برای “خورشید ساختگی چین دمایی فراتر از سطح خورشید دارد + عکس”

 1. حمید گفت:

  امکان نداره

 2. اداک گفت:

  پس این گرما رو چطور مهار کردن؟

 3. دالاهو گفت:

  چه عملیات پیچیده ای

 4. گلنوش گفت:

  چطور این حرارت و گرما چیزی رو از بین نمی بره

 5. هادی گفت:

  چه فرایندهای پیچیده ای

 6. تانیا گفت:

  تحمل همچین حرارتی به مدت یک دقیقه خیلی زیاده

 7. امید گفت:

  این درجه حرارت خیلی خیلی زیاده و احتمالا خطرناک باشه

 8. گوروش گفت:

  این همه حرارت بالا تو مغزم نمیگنجه

 9. فرشاد گفت:

  چه راکتور هسته ای پیشرفته ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.