دوشنبه، ۰۷ فروردین ۹۶ - ۰۹:۲۶
بزرگترین خورشید مصنوعی

دانشمندان سازمان فضایی آلمان با هدف بدست آوردن سوخت پاک از هیدروژن موجود در خورشید اقدام به ساخت بزرگترین خورشید مصنوعی جهان کرده…

دانشمندان سازمان فضایی آلمان با هدف بدست آوردن سوخت پاک از هیدروژن موجود در خورشید اقدام به ساخت بزرگترین خورشید مصنوعی جهان کرده اند . در ادامه با میهن پست همراه شوید .

بزرگترین خورشید مصنوعی جهان که توسط دانشمندان آلمانی ساخته شده، دارای  ۱۴۹ لامپ زنون هفت کیلو واتی است و این لامپ ها در سه طبقه در کنار هم قرار گرفته اند . البته یک بازتابنده سهمی شکل نیز در این مجموعه وجود دارد که نور را منعکس کرده و قدرت خورشید مصنوعی را دو چندان خواهد کرد. طبق بررسی های انجام شده بزرگترین خورشید مصنوعی جهان می تواند گرمایی معادل ۳ هزار درجه سانتی گراد را ایجاد کرده و تا ۱۰ هزار برابر انرژی خورشید که در سطح زمین دریافت می شود انرژی تولید کند .

در این میان جالب است بدانید مدت زمان تابش نور خورشید در کشور آلمان به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی ویژه تا حدی کوتاه است . گفته می شود در حقیقت یکی از دلایل ساخت بزرگترین خورشید مصنوعی جهان همین محدود بودن میزان دریافت نور خورشید در طول روز است و از سوی دیگر نیز اکنون دانشمندان می توانند برای پیشبرد تحقیقات خود از این خورشید مصنوعی بهره ببرد .

استفاده از انرژی خورشیدی و سوخت پاک از معقولاتی هستند که این روزها در کشورهای اروپایی بطور ویژه ای به آن پرداخته می شود .اما همان طور که می دانید استخراج این قدرت بالقوه می تواند با چالش های زیادی رو برو شود زیرا نور خورشید در یک مکان در تمام ساعات شبانه روز در دسترس نیست. در واقع در ساعات شب و یا روزهای ابری استفاده از نور خورشید امکان پذیر نیست. از طرفی در بسیاری از نقاط دنیا متاسفانه برای ماه ها خورشید جای خود را به ماه و روز جای خود را به شب می دهد و وجود یک خورشید مصنوعی می تواند چاره کار باشد .

در مورد انرژی خورشید شاید جالب باشد که بدانید شناخت انرژی خورشیدی و استفاده از آن برای منظورهای مختلف به زمان های بسیار دور باز می گردد .بطور مثال یکی از فراعنه مصر باستان معبدی ساخته بود که با طلوع خورشید درب آن باز و با غروب خورشید درب بسته می‌شد.

انرژی خورشیدی منحصربه‌فردترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی‌های موجود در زمین است. انرژی خورشیدی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل گردد. به‌طور کلی انرژی متصاعد شده از خورشیدی در حدود ۳٫۸ در ۱۰۲۳ کیلووات در ثانیه است.

انرژی خورشید همانند سایر انرژی‌ها بطور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند به دیگر اشکال انرژی همانند گرما و الکتریسیته و… تبدیل شود. اما موانعی شامل (ضعف علمی و تکنیکی در تبدیل بعلت کمبود دانش و تجربه میدانی – متغیر و متناوب بودن مقدار انرژی به دلیل تغییرات جوی و فصول سال و جهت تابش – محدوده توزیع بسیار وسیع) موجب شده تا استفاده کمی از این انرژی صورت گیرد.

باهم در میهن پست تصاویری از بزرگترین خورشید مصنوعی جهان را تماشا خواهیم کرد.

[highlight]منبع[/highlight]  futurism

3 دیدگاه برای “بزرگترین خورشید مصنوعی جهان در آلمان ساخته شد + عکس”

  1. راحله گفت:

    عحب خورشید عظیمی

  2. ناصر گفت:

    با اینکه مصنوعیه ولی تلاش زیادی براش شده.خیلی خوبه

  3. لاله زار گفت:

    کاش میگفتید چقد براش هزینه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.