سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۴۳

به گزارش خبرنگار مهر، سید بهزاد علوی عصر امروز در مراسم  تجلیل از اساتید نمونه و پیشکسوت آموزشکده های فنی و حرفه ای…

به گزارش خبرنگار مهر، سید بهزاد علوی عصر امروز در مراسم  تجلیل از اساتید نمونه و پیشکسوت آموزشکده های فنی و حرفه ای استان خوزستان اظهار کرد: معلمان و اساتید باید ترویج کننده و تشویق کننده افکار شهید مطهری و وحدت اسلامی باشند.

وی افزود: اگر در گذشته سرمایه های کشورهای مختلف، منابع زیرزمینی و نفت و ذخایر بود و غنی و فقیر بودن و برخورداری و غیر برخورداری کشورها بر مبنای این سرمایه ها تعیین می شد؛ اکنون دیگر اینگونه نیست و دانش و دانشمندان کشورهای برخوردار و غیر برخوردار را از هم متمایز می کند.

علوی تصریح کرد: باید بدانیم که دانش تا چه میزان در اعتلا و رشد افراد تاثیر می گذارد و در واقع آموزش معارف قرآن، علوم پایه، رفتار اجتماعی و تعاملات را شامل می شود. برخورداری از آموزش یعنی برخورداری از همه چیز و نادیده گرفتن آموزش باعث عدم توسعه کشور می شود.

رئیس آموزشکده فنی و حرفه ای پسران شهید چمران اهواز با بیان اینکه در استان خوزستان پنج آموزشکده فنی و حرفه ای  داریم که حلقه پیوست هنرستان های فنی و حرفه ای  استان هستند، اظهار کرد: کسی که وارد هنرستان می شود مهارت خود را در آموزشکده طی کند و در این آموزشکده ها 33 رشته داریم ضمن اینکه تنها یک آموزشکده دخترانه در استان داریم.

علوی عنوان کرد: در استان خوزستان بیش از 20 هزار دانش آموزان فنی و حرفه ای و کاردانش داریم و نیاز به حداقل پنج آموزشکده دیگر در شهرهای پرجمعیتی مثل بهبهان، ماهشهر، دزفول و آبادان وجود دارد.

وی افزود: تاسیس آموزشکده به حرفه آموزی و کسب مهارت دانش آموزان کمک می کنند و باعث می شود که آنها در کارآفرینی به اهداف خود نزدیک شوند. تفاوت آموزشکده های فنی و حرفه ای با آموزشکده های مهندسی این است که در آموزشکده های فنی و حرفه ای 70 درصد آموزش ها به صورت آزمایشگاهی و کارگاهی است ولی در دانشکده های مهندسی تنها 30 درصد آموزش ها علمی است.

علوی اظهار کرد: برابر برنامه پنجم توسعه باید 45 درصد از دانش آموزان فارغ التحصیلان هنرستان ها را پذیرش کنیم که به دلیل عدم توسعه آموزشکده ها این رقم برای پسران 12 و برای دختران 10 درصد است.

رئیس آموزشکده فنی و حرفه ای پسران شهید چمران اهواز گفت: 28 درصد صنعت کشور، یک سوم آب های جاری، بنادر مهم و پتروشیمی های پرتعداد،83 درصد منابع نفتی در خوزستان هستند به همین دلیل وجود این آموزشکده ها در استان بسیار مهم است.

علوی بیان کرد: بعد از جنگ تحمیلی، تنها استانی که آموزشکده هایش توسعه نیافته است، خوزستان است به همین دلیل برای رونق کسب و کار و جلوگیری از هدایت بی رویه دانش آموزان به رشته های نظری، توسعه آموزشکده ها اجتناب ناپذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.