خوشه ستاره‌ ای
خوشه ستاره‌ ای NGC 6357

انتشار تصویری دیدنی از خوشه ستاره‌ ای NGC 6357 توسط ناسا

انتشار تصویری دیدنی از خوشه ستاره‌ ای NGC 6357 توسط ناسا  این روزها در حالی مورد توجه خاص علاقه مندان به نجوم قرار گرفته است که رصدخانه پرتوی ایکس چاندرای ناسا تصویر زیبایی از یک خوشه ستاره‌ای را در فاصله ۵۵۰ سال نوری از زمین ثبت کرده است که به نظر می‌رسد ایام کریسمس را به نوبه خود جشن گرفته است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

این خوشه ستاره‌ ای بزرگ که حداقل سه خوشه دیگر را نیز در بر می‌گیرد ، NGC 6357 نام دارد و ستارگان عظیم ، درخشان و داغ زیادی در آن قرار دارند و به گفته ناسا ، پرتوی ایکس رصدخانه چاندرا و تلسکوپ ROSAT آلمان به نمایش صدها منبع نقطه‌ای پرداخته که در حقیقت، ستارگان جوان خوشه NGC 6357 ، انتشار پرتو ایکس و گازهای داغ هستند.

در اطراف خوشه ستاره‌ ای NGC 6357  همچنین حباب‌ها یا حفره‌هایی نیز وجود دارند که توسط تابش‌ها و موادی که از سطوح ستارگان عظیم به بیرون پرتاب می‌شوند یا در اثر انفجار ابرنواخترها، شکل گرفته‌اند.

خوشه ستاره‌ ای

ستارشناسان خوشه ستاره‌ ای NGC 6357 و اجسام مشابه آن را مناطق HII می‌نامند. این مناطق زمانی شکل می‌گیرند که تابش ستارگان جوان و داغ به جداسازی الکترون‌ها از اتم‌های هیدروژن خنثی و ارسال آن‌ها به سمت گاز اطراف پرداخته و ابرهای هیدروژن یونیزه موسوم به HII را شکل می‌دهند.

این تصویر ترکیبی از خوشه ستاره‌ ای NGC 6357 حاوی داده‌های پرتو ایکس رصدخانه چاندرای ناسا و تلسکوپ ROSAT به رنگ بنفش ، داده‌های مادون قرمز تلسکوپ فضایی اسپیتزر به رنگ نارنجی و اطلاعات نوری از پلت‌فرم بررسی آسمان SuperCosmos به رنگ آبی است که توسط تلسکوپ مادون‌قرمز انگلیس جمع‌آوری شده است.

منبع   ucnews

5 دیدگاه

  1. خیلی قشنگه

  2. کهکشان همیشه زیبایی هایی داره که بی نظیر هستن

  3. آخی جشن گرفتن

  4. خوش به حال ناسا

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*