چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۹۸ - ۱۲:۳۹
خیابان های شانگهای

خیابان های شانگهای پس از شیوع ویروس کرونا حالا حال و هوای دیگری دارد. اگر دوست دارید عکس های جدید از شهر را…

خیابان های شانگهای پس از شیوع ویروس کرونا حالا حال و هوای دیگری دارد. اگر دوست دارید عکس های جدید از شهر را تماشا کنید در ادامه با میهن پست همراه شوید.

امروزه بیشتر اخبار جهان مربوط به ویروس کرونا چین است، در همین حال، هنرمندی که کارش هنرهای تجسمی است به خیابان های شانگهای رفته است تا خودش از نزدیک شرایط را ببیند! نیکول چان، شش سال است که در شانگهای زندگی می‌کند، برای این هنرمند آمریکایی، سال نوی چینیِ امسال مثل سال‌های گذشته نیست!

به جای اینکه خیابان های شانگهای شلوغ باشد، شانگهای ساکت مانده است. دولت به مردم توصیه کرده‌ است که در خانه بمانند و بیشتر کسب و کارها و مدارس تعطیل هستند، شهری ۲۴ میلیونی به شهر ارواح تبدیل شده است. ​

شرایط شانگهای چگونه است؟

اگرچه جمعیت شانگهای به طور رسمی تحت قرنطینه نیست، اما نیکول چان اغلب خود را در خیابان تنها می‌بیند. در خارج از محیط بسته به جز شمار اندکی از سرایداران یا نگهبانان امنیتی که با ماسک بیمارستان در حال انجام‌ وظیفه هستند، شخص دیگری دیده نمی‌شود. ​

با توجه به طبیعت فعال مردم شهر، این مشاهده تجربه‌ای سورئال است. چیزی که در حالت عادی و آرام جایگزین آن شلوغی شده، سکوت و پوچی است. چان می‌گوید: «تجربه من از زندگی در شانگهای در زمان شیوع بیماری کرونا ویروس، انزوا است.»

خلوت بودن شانگهای در فاصله 700 کیلومتری ووهان به عنوان مرکز این اپیدمی، نشان‌دهنده وخامت اوضاع است. از زمانی که این ویروس برای اولین بار در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان گزارش شد، به ۲۵ کشور مختلف سرایت کرده ‌است.

ویروس ​کرونا چطور ویروسی است؟

کرونا اغلب در ابتدا مانند سرماخوردگی معمولی ظاهر می‌شود و درنهایت می‌تواند منجر به ذات‌الریه، سندرم حاد تنفسی شدید، نارسایی کلیه و در شدیدترین موارد حتی مرگ شود. سازمان بهداشت جهانی شستن منظم دست‌ها، پوشاندن دهان هنگام سرفه و عطسه و پختن کامل گوشت و تخم‌مرغ را به عنوان روش‌های استاندارد برای جلوگیری از گسترش این ویروس می‌داند.

​به دلیل این بیماری بسیاری از مناطق چین در قرنطینه هستند. محققان هنوز در تلاشند تا علت دقیق شیوع این بیماری را مشخص کنند، در ابتدا بازار غذاهای دریایی محبوب چینی‌ها به عنوان منشا این بیماری شناخته شده‌بود؛ زیرا اکثریت افراد مبتلا به این ویروس در مراحل اولیه، با بازار در تماس بوده‌اند، البته محققان هنوز در حالتلاش برای یافتن منشا دقیق آن هستند. ​

در هر حال، چان و سایر افرادی که در چین و شانگهای در مرکز شیوع بیماری زندگی می‌کنند سعی دارند با واقعیت جدیدی که در زندگیشان رخ داده است، همچنان رو به جلو حرکت کنند. چین و کشورهای دیگر در سراسر جهان تلاش می‌کنند تا تعداد بیماران تحت کنترل درآیند و شهروندان شانگهای منتظر می‌مانند که چه زمانی زندگی به حالت عادی بازخواهد گشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *