یکشنبه، ۰۴ آبان ۹۳ - ۱۱:۴۷

رییس اداره تحقیق و توسعه آموزش‌های مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مسمومیت‌های دارویی را شایع‌ترین مسمومیت در کشور عنوان…

رییس اداره تحقیق و توسعه آموزش‌های مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مسمومیت‌های دارویی را شایع‌ترین مسمومیت در کشور عنوان کرد.

دکتر وریا رحیمی به مناسبت هفته “پیشگیری از مسمومیت‌ها” در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، با اشاره به وجود انواع مختلف مسمومیت از جمله مسمومیت‌های دارویی، غذایی، سموم و مسمومیت با فرآورده‌های شیمیایی اظهار کرد: با توجه به آمار تلفات بالای ناشی از مسمومیت‌ها، یکم تا هفتم آبان ماه با عنوان هفته «پیشگیری از مسمومیت‌ها» نامگذاری شده تا بتوان در طول این هفته فعالیت‌هایی در جهت افزایش آگاهی جامعه نسبت به انواع مسمومیت و راهکارهای پیشگیری از آن ارائه داد.

رحیمی شایع‌ترین علت مسمومیت را مسمومیت‌های دارویی عنوان کرد و افزود: این مسمومیت‌ها 10 درصد موارد مرگ ناشی از مسمومیت‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

وی با بیان اینکه تیرماه سال جاری 41 درصد موارد مرگ ناشی از مسمومیت‌ها در کشور مربوط به مسمومیت‌های دارویی بوده است، گفت: متاسفانه در تیرماه سال جاری 65 نفر در کشور بر اثر مسمومیت‌های دارویی جان خود را از دست دادند.

رحیمی به آمار بالای مسمومیت‌های دارویی در استان نیز اشاره و تصریح کرد: یکی از علل آمار بالای مسمومیت‌های دارویی نگهداری طولانی مدت داروها در منزل و دسترسی آسان به این داروهاست.

رییس اداره تحقیق و توسعه آموزش‌های مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: همین دسترسی آسان موجب می شود تا افراد به صورت سهوی یا عمدی این داروها را مصرف کرده و مسموم شوند.

رحیمی آمار تلفات در مسمومیت های ناشی از سوء مصرف مواد که عمدتا مربوط به مواد مخدر است را نیز بالا دانست و اظهار کرد: در حال حاضر 57 درصد موارد مرگ ناشی از مسمومیت‌ها مربوط به این دسته از مسمومیت‌ها‌ست که استفاده از مواد مخدر سنتی و صنعتی را شامل می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به آغاز فصل سرما و شروع استفاده از وسایل گرمایشی، در خصوص مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در صورت عدم نصب درست وسایل گرمایی هشدار داد و اظهار کرد: متاسفانه سال گذشته 828 نفر در کشور جان خود را بر اثر خفگی با گاز مونوکسید کربن از دست دادند که 26 نفر آنها مربوط به استان کرمانشاه است.

رحیمی در ادامه با اشاره به اهمیت افزایش آگاهی جامعه نسبت به انواع مسمومیت‌ها و پیشگیری از آن تصریح کرد: به همین منظور مرکز بهداشت استان کرمانشاه در هفته “پیشگیری از مسمومیت‌ها” با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان جلسات آموزشی مختلفی را برای مربیان بهداشت مدارس، دانش آموزان و دانشجویان برگزار می کند.

رییس اداره تحقیق و توسعه آموزش‌های مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: در روز ششم آبان ماه نیز کارگاه آموزشی برای پزشکان و داروسازان استان در این زمینه برگزار می‌شود.

وی به نامگذاری روزهای هفته پیشگیری از مسمومیت هم اشاره و تصریح کرد: امسال روزهای این هفته از یکم تا هفتم آبان ماه به ترتیب با عناوین پیشگیری از بروز مسمومیت ناشی از داروها، پیشگیری از مسمومیت‌ها در اطفال، پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و مونوکسید‌کربن، پیشگیری از مسمومیت با مواد غذایی و گیاهان سمی، پیشگیری از مسمومیت با سموم دفع آفات و مواد شیمیایی، پیشگیری از مسمومیت ناشی از گزیدگی‌ها و پیشگیری از مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد نامگذاری شده است.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.