جمعه، ۱۲ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۱۴

به گزارش خبرنگار مهر، الهیار ولی زاده وند چالی بعد از ظهر پنجشنبه در همایش توسعه پرورش گوسفند در حاشیه دریای مازندران با…

به گزارش خبرنگار مهر، الهیار ولی زاده وند چالی بعد از ظهر پنجشنبه در همایش توسعه پرورش گوسفند در حاشیه دریای مازندران با اشاره به سنتی بودن دامداری در استان افزود : ما هنوز به سمت صنعتی شدن  پیش نرفتیم و به دنبال یک نژاد ثابت گوسفند با بهره وری بیشتری هستیم.

وی با بیان اینکه نژاد زل گوسفند در مازندران یک نژاد بدون دنبه  و از لحاظ اقتصادی به صرفه است گفت: در مقابل 2 میلیون راس دام غیر صنعتی  20 راس گاو و گوسفند صنعتی موجود نیست.

الهیار ولی زاده تصریح کرد: روستاهای ما باید با دام شناخته شود در حالی که خوش نشینها  روستاها را با ویلاهای خود اشغال کرده اند و حتی دامداران را به خاطر داشتن دام محکوم و زندانی هم می کنند.

وی خواستار فرهنگ سازی بیشتر در این زمینه شد و گفت : بایدبافت سنتی روستاها حفظ شود و این بافت به سوی دامداری صنعتی پیش رود نه به سوی خوش نشینی و از بین رفتن دام.

مدیرعامل اتحادیه دامپروری استان  اضهار داشت : نژاد دام زل مازندران تنها نژاد وحشی در دنیا است ولی باید برنامه ریزی لازم اجرا شود تا این نژاد بهره بری بیشتری داشته باشد.

وی از شناسنامه دار شدن و ساماندهی  امور دامی خبر داد و تاکید کرد : برای این که دامداری به سوی صنعتی شدن پیش رود دامدار نیاز به حمایت علمی دارد.

این مقام مسول ضمن نارضایتی از واردات گوشت قرمز افزود : پشتیبانی امور دام در کشور به جای حمایت از دام پروران گوشت از کشورهای دیگر وارد می کند.

وی افزود : از 30 میلیارد تومان یارانه شیر نصف آن به خاطر سنتی بودن دامداری مازندران به اصفهان رفت.

ولی زاده علت این امر را سنتی بودن دامداری مازندران و صنعتی بودن دامداری اصفهان و دیگر شهرها برشمرد و تصریح کرد : تصمیمات در سطح کشور تصمیمات صنعتی است تسهیلات نیزدر اختیار واحدهای صنعتی قرار می گیرد.

وی خواستار اتخاذ تصمیمات در سطح استانها شد و تاکید کرد: در زمینه دامداری و کشاورزی با توجه به اقلیمها و منابع استان تصمیم گیری شود و تصمیمات را به خود استانها واگذار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.