دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۹:۰۸

محققان به روش جدیدی برای بازیابی حافظه دست یافتند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، محققان توانستند روشی را ابداع کنند که حافظه را همانند…

محققان به روش جدیدی برای بازیابی حافظه دست یافتند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محققان توانستند روشی را ابداع کنند که حافظه را همانند یک فلش مموری پاک و دوباره بازیابی کند.  
 
مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا که در مجله طبیعت منتشر شده است نشان می‌دهد که تقویت و تضعیف اتصالات بین نورون‌های مغز می‌تواند اثر خاصی روی حافظه داشته باشد.
 
این محققان می‌گویند ما می‌توانیم حافظه‌هایی را به وجود آوریم، سپس آن را پاک کنیم و دوباره آن را بازیابی کنیم.
 
به گفته این دانشمندان همه این کارها با اعمال یک محرک روی سیناپس‌های مغز اتفاق می افتد.
 
آنها برای این کار موش‌هایی را بوجود آوردند که به نور حساسیت نشان می‌دهند. سپس با لیزرهای نوری اتصالات بین نورون‌های آنها را تحریک کردند. آنها توانستند با تضعیف و تقویت سیناپس‌های مغز احساس درد را در موش‌ها از بین ببرند و دوباره بازگردانی کنند.
 
صادق نبوی، سرپرست این گروه علمی در دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: می‌توانیم با تحریک سیناپس‌های مغز با فرکانس‌های متفاوت لیزر نوری کاری کنیم که احساس درد را در موش‌ ها از بین ببریم و دوباره بازگردانی کنیم.
 
این روش راه را برای درمان بیماری‌هایی مثل آلزایمر و استرس‌های شدید هموارتر می کند. با این حال این محققان عقیده دارند صحبت در رابطه با این روش برای درمان بیماریهای انسان هنوز خیلی زود است ولی این روش پتانسیل این را دارد که بتواند برای درمان بیماریهایی مثل آلزایمر مفید و مثمر ثمر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.