جمعه، ۱۹ آذر ۹۵ - ۰۴:۰۰
الکتریسیته

دانشمندان موفق به مشاهده عبور الکتریسیته از مولکول‌های آب شدند ای اتفاق برای نخستین بار است که در جهان علم اتفاق افتاده و…

دانشمندان موفق به مشاهده عبور الکتریسیته از مولکول‌های آب شدند ای اتفاق برای نخستین بار است که در جهان علم اتفاق افتاده و از این رو  بسیار پر اهمیت است که می تواند درک ما از یکی از اساسی‌ ترین پدیده‌ های علم شیمی را ارتقا دهند. . برای مشاهده توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید .

الکتریسیته مجموعه‌ ای از پدیده‌ های طبیعی بوده که به حضور و جریان بار الکتریکی وابسته است. اما مشاهده دقیق چگونگی انتقال بار کار بسیار دشواری است . برای توضیح این مورد باید از پروتون ها شروع کنیم زمانی که الکتریسیته  در فرآیند گروتوس منتقل می شود در حقیقت پروتون ها در یک شبکه ناپایدار از یکدیگر گسیخته شده و می توانند در میان مولکول‌ های آب حرکت کنند . اما این حرکت بسیار سریع انجام می شود و با ارتعاشات مولکولی شدیدی همراه است به همین دلیل نمی توان با روش طیف‌بینی عبور الکتریسیته از مولکول‌های آب را مشاهده کرد .

اما حالا محققان دانشگاه ییل در حال کار بر روی پروژه ای هستند که به وسیله آن می توانند با همین روش طیف‌بینی عبور برق را در میان مولکول‌های آب مشاهده کنند . آنها در این پروژه قصد دارند سرعت حرکت پروتون ها را در آب تا حدی  پایین آورده که قابل تصویربرداری باشد . این محققان ایتدا موفق شده اند مقدار کمی این سرعت حرکت را کاهش دهند اما تصویربرداری که با اسکن فروسرخ انجام شده همچنان تصاویر تار و پر ارتعاشی را نشان می دهند .

دانشمندان موفق به مشاهده عبور الکتریسیته از مولکول‌های آب شدند

محققان دانشگاه ییل پس از این آزمایش به سراغ آب سنگین  که تا فصر مطلق سرد شده بود رفتند . در آب سنگین اتم‌ های هیدروژن‌ با ایزوتوپ‌ سنگین‌ تر به نام دئوتریوم جایگزین شده‌اند و به همین علت سرعت ارتعاش بسیار کاهش می یابد . اکنون با این روش محققان توانسته اند تصاویر واضح تری از عبور الکتریسیته از مولکول‌های آب ثبت کنند .

مارک جانسون پروفسور شیمی از دانشگاه ییل در این مورد گفت :

ما مانند فریم‌ های یک فیلم تنها توانستیم یک رشته از تغییرات شکلی هماهنگ  را کشف کنیم. حالا ما اطلاعات ساختاری که توسط رنگ ها کدگذاری شده اند را کشف کرده ایم .

باید گفت که مشاهده عبور الکتریسیته از مولکول‌ های آب هم اکنون تحول عظیمی در علم ایجاد نخواهد کرد . اما می تواند درک بهتری از این فرآیند شیمیایی به دانشمندان ارائه کند که ممکن است باعث به وجود آمادن تکنولوژی های جدیدی شود .

[highlight]منبع : newatlas[/highlight]

4 دیدگاه برای “دانشمندان موفق به مشاهده عبور الکتریسیته از مولکول‌های آب شدند”

 1. ژاکلین گفت:

  امیدوارم موفق بشن

 2. طولابی گفت:

  آزمایش عبور الکتریسیته از آب و آب نمک رو شنیده بوده ولی اینو نشنیدم

 3. میثم گفت:

  مطمئنا کمک زیادی به تحول و پیشرفت تکنولوژی خواهد داشت.لایک

 4. نونهال گفت:

  هم به فیزیک و هم به شیمی ربط داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.