دوشنبه، ۱۰ فروردین ۹۴ - ۰۵:۳۴

به گزارش میهن پست – دانشگاه آیووا – University of Iowa – یکی از دانشگاه‌های آمریکا است که در شهر آیووا سیتی در…

به گزارش میهن پست – دانشگاه آیووا – University of Iowa – یکی از دانشگاه‌های آمریکا است که در شهر آیووا سیتی در ایالت آیووا واقع شده است. دانشگاه آیووا با ۱۱ دانشکده‌ در رده دانشگاه‌های با فعالیت تحقیقاتی فراوان در گروه بندی دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی کارنگی شناخته می‌شود و عضو انجمن دانشگاه‌های آمریکایی٬ آیوی لیگ عمومی و ده کنفرانس بزرگ می‌باشد. این دانشگاه در ۲۵ فوریه سال ۱۸۴۷ با نام دانشگاه ایالت آیووا تاسیس شد.

معماری دانشکده هنر دانشگاه آیووا

معماری دانشکده هنر دانشگاه آیووا

این دانشگاه شامل بیمارستان و درمانگاههای دانشگاه آیووا است که در سطح ملی به عنوان یکی از بهترین بیمارستانهای امریکا شناخته می‌شود. در واقع، بر اساس رده بندی‌های ایالات متحده سه دپارتمان این دانشگاه در رده یکی از ده دپارتمان برتر در سراسر ایالات متحده قرار می‌گیرد . دانشگاه آیووا جزو اولین دانشگاه‌های آمریکا است که به زنان مدرک حقوق می‌داد.

دانشکده هنر دانشگاه آیووا

دانشکده هنر دانشگاه آیووا

محل قرارگیری مدرسه هنر و تاریخ هنر، دانشگاه آیووا (Lowa) تمامی مشخصات سایتی ایده آل را دارد؛ چرا که در زمینی وسیع و گسترده، خارج از بافت فشرده شهری و در میان طبیعتی پوشیده از درختان با چشم اندازهای زیبا و در مجاورت رودخانه ای عریض بنا شده است.
cr3747_000262-W-PROJECT-H
طرح ساختمان جدید این دانشکده توسط دفتر معماری استیون هال (Steven Holl) معمار برجسته آمریکایی طراحی و در فهرست برترین ساختمان های آموزشی ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. نحوه گستردگی ساختمان در زمین به نحوی است که ارتباط بصری مناسبی با تپه های آهکی مجاور ساختمان داشته و فضایی آرامش بخش و به دور از هرگونه آلودگی صوتی را برای تحصیل دانشجویان رشته های هنر و تاریخ هنر فراهم آورده است. به موجب این موفقیت هاست که هیات داوری AIA نیز به عنوان یکی از معتبرترین انجمن های معماری، از ترکیب هوشمندانه ساختار این بنا با سایت پیرامون تقدیر نموده است.

IOWAP200004a-W-PROJECT-HO

ساختار نظام توده و فضا، به شکلی است که از تداعی یک شی (object) یا فرم مستقل در گریز بوده و با آزادی تمام در سایت گسترده شده است. بدین ترتیب استیون هال در صدد تبیین مفهوم جدیدی است که از آن با “بی فرمی” نام می برد.
cr3747_000199-W-PROJECT-H
مصالح غالب در پیرامون سایت آجر قرمز رنگ می باشد. ساختمان قدیمی دانشکده نیز با چنین پوششی در همین محل قرار داشته و رنگ جداره های خارجی به پیروی از آن قرمز انتخاب شده است.

454

در این بنا استفاده بهینه از روشنایی و تابش آفتاب مدنظر بوده است. به همین دلیل نورگیرهای سقفی و جداره های شفاف شیشه ای نور طبیعی را به تمام فضاهای داخلی می رسانند.

School-of-Art-and-Art-History-of-iowa-university-13

سیالیت فضاهای داخلی و پیچیدگی فضاهای ارتباطی در نیم طبقات از دیگر شاخصه های معماری این بناست. در داخل ساختمان نیز از ورقه های استیل قرمز رنگ در جداره های پلکان و جداره ویدها استفاده شده است.

IOWAP-0248-W-PROJECT-HORI

در نمای پشتی ساختمان ردیفی از شش مدول یک اندازه با جداره هایی از شیشه مات و به ارتفاع دو طبقه وجود دارد. در پشت این جداره در طبقه همکف کتابخانه، سالن مطالعه و سرویس های بهداشتی و در طبقه اول ردیفی از اتاق های اساتید قرار گرفته است. در انتهای این جداره و در کنج ساختمان دیواره ای منحنی شکل سالن همایش را محصور کرده است.

IOWAP-0290-W-PROJECT-HORI

از آن جایی که ساختمان در مجاورت رودخانه ای عریض قرار داشته و نیز وجود آبگیر طبیعی کوچک در سایت، پیوند با آب از ایده های اصلی در طراحی ساختمان است؛ به همین دلیل بخش اصلی فضاهای آموزشی نظیر کلاس های تئوری و آتلیه ها در بازویی جدا شده از ساختمان قرار دارند که بر روی سطح آب پیشروی نموده و پایه های بتنی آن در آب فرو رفته است. این فضاها ضمن حداکثر استفاده از نور طبیعی دید مناسبی به فضای سبز پیرامون بنا و همچنین رودخانه دارند.

IOWAP-0565-W-PROJECT-HORI

یکی دیگر از شاخصه های بارز ساختمان پلکان قرمز رنگی است که همچون تندیسی در فضای پیلوت این بخش از ساختمان قرار گرفته و با پیشروی در آب به داخل حجم نفوذ کرده است.

منبع:arthut

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *