چهارشنبه، ۲۶ شهریور ۹۳ - ۱۱:۱۲

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان راور گفت: دختر بچه‌ای 8 ساله ناخواسته قربانی متادون شد. “سید مهدی قویدل” در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان…

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان راور گفت: دختر بچه‌ای 8 ساله ناخواسته قربانی متادون شد.

“سید مهدی قویدل” در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه کویر، با اعلام این خبر اظهار کرد: پدر این طفل به تصور شربت دیفن هیدرامین به فرزند خود متادون داده و به گزارش پرونده پزشکی موجود در پرونده علت فوت نیز مسمویت ناشی از این امر عنوان شده است.

وی در چگونگی رخداد این حادثه تصریح کرد: یکی از بستگان کودک به منظور ترک اعتیاد متادون مصرف می‌کرده و به دلیل عدم برچسب مخصوص بر شیشه حاوی این ماده مخدر و نگهداری در شیشه دیفن هیدرامین، به این دختر بچه خورانده شده و وی دچار علائم مسمویت شد و بعد از گذشت چند روز، با پیشرفت علائم فوت کرد.

وی با اشاره به اینکه طعم شربت متادون شیرین است و مصرف کنندگان در برخی موارد آن را به همراه چای یا نوشابه مصرف می‌کنند، افزود: متادون به‌عنوان داروی ترک اعتیاد امروزه در بسیاری از منازل یافت می‌شود و متاسفانه در برخی کلینیک‌ها و مراکز مجاز درمان اعتیاد این ماده اعتیادآور را در قالب داروی ترک اعتیاد بدون اطلاع‌رسانی و ضابطه خاص به متقاضیان ارائه می‌کنند.

دادستان راور با ابراز نگرانی از فراوانی عرضه این ماده در شهرستان تاکید کرد: برخی از کلینیک‌ها بصورت غیرمجاز و خارج از مجاری قانونی و برخی از مغازه‌داران اقدام به فروش این ماده می‌کنند که مستلزم اتخاذ تدابیر ویژه و کنترل و نظارت جدی است.

قویدل تحویل شربت در دوزهای پایین در شیشه‌های غیردارویی و عدم تحویل دوز مورد نیاز به صورت روزانه و عدم نصب برچسب مخصوص هشدار دهنده حاوی نام فرآورده و توضیحات لازم را از عوامل اصلی تهدید کننده سلامت اطرافیان معتادان متقاضی ترک دانست و گفت: برای پیشگیری از بروز فجایع ناخواسته ضرورت دارد دستگاه‌های متولی در این زمینه ضمن نظارت دقیق اطلاع‌رسانی لازم داشته باشند.

این مقام قضایی در ادامه یادآور شد: متادون خود نوعی ماده مخدر مصنوعی است که به صورت قرص، آمپول و شربت مورد استفاده قرار می‌گیرد و اشتیاق معتادین به مصرف مواد را تا 24 ساعت کنترل می‌کند اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که متادون خود نوعی اعتیاد است و نه درمان.

وی هشدار داد: دلخوشی خانواده‌ها به ترک با متادون سرابی بیش نیست و مشکلی که مصرف کنندگان برای ترک مواد تجربه می‌کنند، ترک خود متادون است که می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها به طول انجامد و مصرف کنندگان و بستگان آنها از تاثیر تخدیر و تخریب این ماده بر سلامت جسمی فرد بی‌خبرند.

قویدل تصریح کرد: ساماندهی و نظارت دقیق بر عرضه، تقاضا و توزیع این ماده نیازمند مشارکت فعال مرکز بهداشت، مراکز ترک و درمان اعتیاد و شورای مبارزه با مواد مخدر است.

دادستان راور خاطرنشان کرد: خرید، فروش، توزیع، تولید، ساخت، مصرف و نگهداری متادون جرم بوده و با توجه به مقدار مواد طبق قانون، مرتکب به مجازات حبس، جزای نقدی و شلاق محکوم خواهد شد و حتی در مواردی مجازات مرتکب اعدام و مصادره اموال نیز خواهد بود.

قویدل هشدار داد: متاسفانه گزارشاتی مبنی بر سوء استفاده برخی از مراکز درمان و متصدیان و مغازه‌داران سطح شهرستان واصل شده که برخورد قاطع با اینگونه افراد در دستور کار قرار گرفته است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *