سه شنبه، ۲۲ مهر ۹۳ - ۰۳:۳۷

‌مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان گفت: از آغاز طرح فروش مرزی “باک پر” نفت‌گاز در جایگاه مرزی باشماق مریوان، ٨٨…

‌مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان گفت: از آغاز طرح فروش مرزی “باک پر” نفت‌گاز در جایگاه مرزی باشماق مریوان، ٨٨ میلیارد ریال به خزانه دولت واریز شده است.

فریدون یاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کردستان، با بیان این که فروش مرزی باک پر نفت‌گاز از دهم شهریور ماه امسال در مرز باشماق آغاز شده است، اظهار کرد: اجرای این طرح درآمد حاصل از فروش این فرآورده (نفت‌گاز) را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

وی افزود: در ٣٦ روز (١٠ شهریور تا ١٥ مهر) درآمد حاصل از اجرای طرح فروش باک پر نفت‌گاز، 88 میلیارد ریال بوده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان، با بیان این که درآمد حاصل از فروش نفت‌گاز، در پنج ماه نخست امسال(قبل از اجرای طرح فروش مرزی باک پر) ٣٥ میلیارد ریال بود، تصریح کرد: اختلاف ریالی حاصل از فروش نفت گاز در دو بازه زمانی قبل و بعد از اجرای این طرح نشانگر آن است که اجرای طرح باک پر نفت‌گاز، بر درآمدزایی حاصل از فروش این فرآورده تاثیر بسزایی گذاشته، ضمن آن که منجر به کاهش قاچاق این فرآورده هم شده است.

یاسمی تاکید کرد: با اجرای طرح فروش مرزی باک پر نفت‌گاز، خروج فرآورده از مجاری غیرمجاز به حداقل ممکن رسیده است.

گفتنی است، طرح فروش”باک پر” نفت‌گاز به خودروهای خروجی از مرز با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت اجرایی شده است.

در طرح “باک پر” که خودروهای نفت‌گاز سوز را شامل می‌شود، خودروهایی که از مرز ایران خارج و به سمت عراق می‌روند، باید باک سوخت خود را پر کنند.

مبنای نرخ‌گذاری در این طرح، قیمت نفت‌گاز در نخستین جایگاه سوخت آن سوی مرز ایران در کشور عراق است که به وسیله کمیته نرخ‌گذاری استان‌های مرزی اعلام می‌شود.

جمع‌آوری باک‌های اضافه و جاسازی شده در خودروهای خروجی از مرز، توجه به استانداردسازی باک خودروها و الزام به رعایت آن، هم‌چنین جلوگیری از خروج غیرمجاز سوخت از ویژگی‌های مهم اجرای طرح فروش “باک پر” گازوییل است.

شایان ذکراست جایگاه مرزی باشماق مریوان همزمان با هفته دولت در شهریورماه سال جاری در نقطه صفر مرزی به بهره‌برداری رسید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *