درختان بلوط را قطع کنید!

یک کارشناس‌ارشد منابع طبیعی معتقد است: تنها راه مبارزه با بیماری بلوط قطع درختان بیمار است.

«رضا امیدی‌پور» در گفت‌وگو با خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین چالش‌های جنگل‌های زاگرس خشکیدگی آن است که در سال‌های اخیر مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: به اذعان بسیاری از کارشناسان این عامل آخرین مرحله از مرگ بلوط است که در اثر تحمل چندین سال شرایط بد آب و هوایی و فقر غذایی و ورود ریزگردها و در کل تنش‌های محیطی وارد شده به درختان بلوط سبب تشدید این امر شده است.

این کارشناس ارشد منابع طبیعی تصریح کرد: درختان بلوط زاگرس در نهایت به علت ضعیف شدن مورد حمله نوعی کرم چوب‌خوار قرار گرفته‌اند و سبب خشکشدن درختان بلوط شده است.

امیدی‌پور با تاکید بر اینکه در حال حاضر تنها راه حل این معضل قطع این درختان است،گفت: متاسفانه این کار به درستی اجرا نمی‌شود و عدم اجرای صحیح آن موجب خالی شدن جنگل از درخت می‌شود، درختان در معرض خشکیدگی می‌توانند پس از قطع شدن دوباره جوانه‌زده و به حیات خود ادامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به جذب ریزگرد توسط این درختان و اثر معنی‌دار آن بر روی کاهش غلظت ریزگرد لزوم توجه به این معضل و همکاری تمام دستگاه‌های مربوط در این بحران، می‌تواند تسریع انجام امور وکاهش اثرات این پدیده شود.

‌انتهای پیام

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*