چهارشنبه، ۱۱ آذر ۹۴ - ۰۱:۴۹

سال ها است که مریخ یا همان سیاره سرخ برای انسان ها به عنوان معمایی (به لحاظ حضور حیات در آن) مطرح و…

سال ها است که مریخ یا همان سیاره سرخ برای انسان ها به عنوان معمایی (به لحاظ حضور حیات در آن) مطرح و تلاش برای دستیابی به اطلاعاتی در این مورد با ارسال فضانور به آن رنگ واقعیت به خود می گیرد ، که در این میان این روزها با انتشار تصاویری در اینترنت صحبت از درخت های مریخ روی زبان ها افتاده است؟! مگر مریخ درخت دارد ؟ ای کاش می توانستیم پاسخی مثبت به این پرسش بدهیم اما باید گفت که خیر ، متاسفانه مریخ درخت ندارد اما تصویری که در این مطلب از مریخ مشاهده می کنید نمایی زیبا از رگه های قهوه‌ای روی سطح این سیاره را نشان می دهد که همچون درختانی سر به فلک کشیده نمایان شده اند.

بنابراین این ها همچون درختانی بر روی بهرام (مریخ) به نظر می رسند ولی در حقیقت درخت نیستند؛ بلکه دسته هایی از رگه های قهوه‌ای تیره اند که از آب شدن یخِ تلماسه های صورتی رنگی که با شبنمِ رنگ روشن پوشیده شده اند پدید آمده اند که در آن هنگام، بهار در قطب شمال سیاره فرا رسیده بود و با آب شدن یخ های روشن ترِ دی اکسید کربن زیر نور خورشید، شن تیره ی درون تپه های شنی بهرام بیشتر و بیشتر نمایان می شد.

لازم است بدانید که وقتی این اتفاق مساحتی نزدیک به قسمت بالایی تپه ها روی می دهد، شن های تیره رنگ همچون آبشاری رو به پایین تپه سرازیر می شوند و رگه‌هایی تیره بر سطح آن به جا می گذارند. رگه هایی که در نگاه نخست شاید به درختانی که روی زمینه ی روشن ایستاده اند به نظر بیایند، ولی درختانی بدون سایه.

درخت در مریخ

عکس بالا در آوریل ۲۰۰۸ توسط مدارگرد شناسایی بهرام و از نقطه ای نزدیک به قطب شمال بهرام گرفته شده است

[button color=”gray” size=”medium” link=”http://apod.nasa.gov/apod/image/1511/almosttrees_mro_2560.jpg” icon=”” target=”true”]مشاهد تصویر در ابعاد بزرگتر[/button]

فراموش نشود که مقیاس هر ۲۵ سانتی متر روی این عکس، در واقع “۱ کیلومتر” است. که با بزرگنمایی تصویر خواهیم دید که بخش هایی از آن را مواج و پَرمانند است که شن ها در لحظه ی گرفتن این عکس ها روان بوده اند.

منبع: گجت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *