یکشنبه، ۰۹ شهریور ۹۳ - ۱۱:۳۵

درخت سرو کهنسال «تلخیک» در جلسه‌ی کمیته‌ی ثبت و حریم میراث طبیعی، 29 مردادماه در فهرست میراث طبیعی به ثبت رسید. به گزارش…

درخت سرو کهنسال «تلخیک» در جلسه‌ی کمیته‌ی ثبت و حریم میراث طبیعی، 29 مردادماه در فهرست میراث طبیعی به ثبت رسید.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خراسان‌جنوبی، به نقل از روابط‌عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی، «زهرا رضایی‌ملکوتی»، کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان‌جنوبی گفت: این سرو کهنسال با قدمت 800 سال در روستای زول، 3 کیلومتری جاده‌ی قاین به سمت روستای «زول» در دره‌ی تلخیک «زول» واقع شده است.

وی ادامه داد: از مشخصات کلی این درخت می‌توان به وسعت تاج حدود111مترمربع، محیط تنه 5 متر، قطر تنه 160سانتی‌متر، داشتن ظاهری شاداب و سبز، سازش یافتن با شرایط محیطی و مقاومت در شرایط مختلف زیستن طی سال‌های رشد و تقدس و اعتقادات عمیق مردم منطقه به این درخت اشاره کرد.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان‌جنوبی افزود: قرار گرفتن درخت در محلی با دید مناسب از کنار جاده و سهولت دسترسی به آن مسیر ویژه اکوتوریسم هم‌چنین شرایط منطقه از قبیل دره و چشمه‌ی «تلخیک» به لحاظ زیرساخت‌های گردشگری، ارزش خاصی دارد.

رضایی‌ملکوتی گفت: پس از ثبت این اثر، اجرای برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی از جمله تشکیل جلسه با کارشناسان منابع طبیعی و جهادکشاورزی در خصوص اهمیت و لزوم حفاظت از این درخت و راه‌های حفاظت از آن در برابر آسیب‌های طبیعی، انجام مطالعات علمی بر روی درخت در خصوص آفات و امراض احتمالی و مبارزه با آن، تحقیق و بررسی خاک اطراف آن و تقویت آن در صورت لزوم و هرس شاخه‌های زائد برای افزایش استقامت در برابر بادهای غالب و وزش طوفان حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: تعیین عرصه و حریم لازم، بازدید کارشناسان کشاورزی و متخصصان مربوطه از درخت، هرس شاخه‌های زائد برای افزایش استقامت در برابر بادهای غالب و وزش طوفان، مذاکره با شورای روستا برای لزوم اهمیت دادن به این درخت کهنسال و برنامه‌ریزی برای آبدهی به آن و سرکشی مداوم به این اثر طبیعی توسط نیروهای یگان حفاظت و بازدیدهای دوره‌های توسط کارشناسان سازمان از دیگر اقدامات حفاظتی و مدیریتی در این زمینه است.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: معرفی و شناساندن این درخت کهنسال و با ارزش به عموم از طریق چاپ مقاله، بروشور برگزاری تورهای گردشگری برای معرفی و شناساندن این اثر طبیعی به علاقه‌مندان و اختصاص بودجه‌ی کافی و مناسب برای اجرای برنامه‌های حفاظتی از دیگر برنامه‌هاست.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *