پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۳ - ۰۵:۲۱

به گزارش خبرنگار مهر، در این نشست در هتل ولایت مشهد، مشکلات بافت فرسوده مشهد، معضل حاشیه نشینی، توسعه سیستم حمل و نقل…

به گزارش خبرنگار مهر، در این نشست در هتل ولایت مشهد، مشکلات بافت فرسوده مشهد، معضل حاشیه نشینی، توسعه سیستم حمل و نقل ریلی، اجرای کمربندهای مشهد و مشکل کشف رود، توجه به ایجاد درآمدهای پایدار و مدیریت یکپارچه شهری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معاون عمرانی وزیر کشور دلیل دعوت اعضای کمیسیون عمران مجلس به مشهد را آشنایی این کمیسیون با مسائل و مشکلات عمرانی مشهد از نزدیک عنوان کرد و گفت:حل مشکلات فراوان این کلانشهر عزم بیشتری می طلبد.

هوشنگ خندان دل ابراز امیدورای کرد تا مشکلات مشهدالرضا با حضور یکی ازمهم ترین کمیسیون های مجلس مورد بررسی و  توجه قرار بگیرد.

خندان دل همچنین به تهیه لایحه مدیریت شهری در دولت اشاره کرد و گفت: این لایحه با هدف رفع مشکلات عمرانی شهرها تهیه شده و در دست بررسی است.

وی بر لزوم توجه به توسعه درآمدهای پایدار شهرداری ها تاکید کرد و گفت: با توسعه درآمدهای پایدار مدیریت یکپارچه شهری نیز تحقق خواهد یافت.

خندان دل عنوان کرد: حمل و نقل به ویژه شهرهای بزرگ با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند که به دلیل رسیدگی نکردن به این مشکلات روز به روز این مشکلات افزایش می‌یابند و در مورد سیستم حمل و نقل ریلی مشهد عملیاتی برای اجرایی کردن خط دوم نیز داریم.

وی با تاکید بر اینکه سیستم حمل و نقل ریلی بخش عمده‌ای از گره ترافیک را باز می‌کند، گفت: در تلاشیم تاحتی‌الامکان مشکلات کلانشهرها را به ویژه در حوزه سیستم حمل و نقل و ترافیک حل کنیم و  نگاه جدی و عملیاتی به راه‌اندازی قطار شهری در کلانشهرها داریم.

بررسی درخواست های صریح شهرداری مشهد

عضو کمیسیون عمران مجلس نیز در این نشست بر اهمیت هماهنگی دستگاههای متولی مانند شهرداری و آستان قدس و استانداری تاکید کرد.

عباس خسروی شهر مشهد را با وجود مساحت 30 هزار هکتاری نیازمند رسیدگی و توجه ویژه دانست و گفت: باید تعامل و هماهنگی تنگاتنگی باید میان دستگاه‌ها ی استانی و شهری بوجود بیاید.

وی گفت: درشهر مشهد زمانی شاهد اتفاقات خوب و مثبت خواهیم بود که بی‌توجهی به تعامل میان دستگاه‌ها حل شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس هدف از این سفر اعضای کمیسیون عمران مجلس را بررسی در خواست های صریح شهرداری مشهد و استانداری از مجلس مطرح و تاکید کرد: با طرح در خواست های شفاف این دستگاهها مجلس پیگیر آنها خواهد بود.

خسروی نقش همکاری مدیران شهری کلان شهرها با مجلس شورای اسلامی در پیگیری درخواست این شهرها موثر دانست.

مشهد کانون ایده‌‌پردازی معماری ایرانی اسلامی شود

همچنین عضو دیگر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: مسئله مهم در شهر مشهد رعایت معماری اسلامی و توجه به ایده‌‌پردازی معماری ایرانی اسلامی است در نتیجه باید این شهر کانون ایده‌‌پردازی معماری ایرانی اسلامی شود.

عباس فلاحی نیز مشهد را مرکز ایده‌پردازی شهری در کشور خطاب کرد و ادامه داد: حقیقت  باید در مقوله مدیریت شهری تحولی را ایجاد کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: طرح جامع مدیریت شهری که از مسائل اساسی و مهم کشور بوده در مجلس تصویب می‌شود

فلاحی  معضل حاشیه‌نشینی را سه دوره مطرح کرد و گفت: دودوره نامومفق را پشت سر گذاشتیم و در آستانه دوره سوم حاشیه‌نشینی هستیم.

وی همچنین توجه به رعایت معماری اسلامی در مشهد و سایر شهرهای کشور را ضروری دانست.

رسیدگی به مشکلات مشهد تاثیر ملی و فراملی دارد

دبیر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ؛بافت فرسوده و حمل و نقل عمومی در شهر مشهد داری اولویت اصلی درشهر مشهد دانستو گفت: بافت فرسوده و مشکلات حمل و نقل و ترافیکی مشهد گره های کوری شده اند که حل آنها تدبیر می طلبد.

حمیدرضا پشنگ تصمیم سازی و رسیدگی به مشکلات مشهد را دارای تاثیر ملی و فراملی تبیین کرد و گفت: وقت آن رسیده است که دولت و مجلس با همبستگی و  هماهنگی به ارتقاء خدمات کلانشهرهای کشور بویژه مشهد همت کنند.

 وی اعلام آمادگی کرد که مجلس شورای اسلامی  از همه ظرفیت‌های موجود برای حل مشکلات این شهر  بهره ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.