دوشنبه، ۱۰ فروردین ۹۴ - ۰۵:۴۱

به گزارش میهن پست – به دنبال مشکلات داخلی اکراین ، دخالت روسیه و تلاش برای پیوستن کریمه به این کشور که با…

به گزارش میهن پست – به دنبال مشکلات داخلی اکراین ، دخالت روسیه و تلاش برای پیوستن کریمه به این کشور که با مخالفت شدید آمریکا و متحدان همراه بود  همگان شاهد سرد شدن روابط دو کشور آمریکا با روسیه و هشدار آمریکا مبنی بر قطع همکاری فضایی با این کشور بود.موضوعی که انگار آمریکایی ها از عملی شدن آن نگران و همواره خواهان همکاری مجدد فضایی با روسیه هستند.در این میان سازمان فضایی فدرال روسیه (روسکاسموس) و ناسا قصد دارند در پاییز یک قرارداد دیگر را برای استفاده از فضاپیماهای سایوز به منظور انتقال فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی امضا کنند.
این دو سازمان پیش از این قراردادی را برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی برای سال 2017 امضا کرده بودند و قرار است قراردادی با مضمون مشابه برای سال 2018 امضا شود.
پیش از این ناسا از برنامه‌های خود برای خرید شش صندلی در موشک حامل سایوز روسیه برای ارسال فضانوردان به ایستگاه خبر داده بود.به گفته ناسا، این سازمان همچنین قصد دارد قراردادی را با روسکاسموس به منظور انتقال فضانوردان ایستگاه فضایی به زمین در بهار 2019 امضا کند.

در حال حاضر فضانوردان بین‌المللی با استفاده از فضاپیماهای سایوز به ایستگاه فضایی منتقل می‌شوند. قرارداد مربوط بین روسکاسموس و ناسا در پایان سال 2017 تمام می‌شود. به گفته رسانه‌ها، آمریکا باید 76 میلیون دلار برای هر صندلی در فضاپیمای سایوز پرداخت کند.

به گفته ناسا، قرارداد جدید آن با شرکای روسی، حضور آمریکا را در ایستگاه فضایی بین‌المللی تا آماده شدن فضاپیماهای قابل اطمینان تجاری آن تضمین خواهد کرد. این فضاپیماها اکنون توسط شرکت‌های اسپیس‌ایکس و بوئینگ در حال تولید هستند. اولین پروازهای سرنشین‌دار آن‌ها برای سال 2017 برنامه‌ریزی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *