دوشنبه، ۲۸ بهمن ۹۸ - ۰۵:۵۵
دردهای ناحیه فک

بد نیست بدانید که خیلی از دردهای ناحیه فک به دندان ها ارتباطی ندارد ؟ بنابراین امروز ما در میهن پست به صورت…

بد نیست بدانید که خیلی از دردهای ناحیه فک به دندان ها ارتباطی ندارد ؟ بنابراین امروز ما در میهن پست به صورت ویژه در خصوص این دردهای گیج کننده در ناحیه فک با شما مخاطبین صحبت خواهم کرد.

به عبارتی دیگر همه ی ما می دانیم که دندان درد علت های زیاد دارد ، علت هایی همانند پوسیدگی دندان ، از بین رفتن مینای و حساس شدن دندان ، عفونی شدن دندان و … اما باید توجه داشت که همه ی دردهایی که از ناحیه فک و دندان ، حس می شود را نباید به دندان درد ربط دارند. چرا که اختلالات دیگری هم هستند که می توانند باعث چیزی به نام درد ارجاعی شوند. وقتی این درد در دندان های شما بروز پیدا می کند، ممکن است تصور کنید باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در حالی که متأسفانه این چاره ی مشکل شما نیست. بنابراین امروز در میهن پست در خصوص دردهای ناحیه فک که به دندان درد ارتباطی ندارد ، خواهیم پرداخت.

بیماری های ریوی در ناحیه فک درد ایجاد می کند

دردهای ناحیه فک

در میان دردهای ناحیه فک به دندان ها ارتباطی ندارد بیماری های ریوی می توانند روی دندان ها تأثیر بگذارند و عکس این مسأله هم صدق می کند. درد ارجاعی ای که در دندان و فک خود احساس می کنید، یکی از نشانه های سرطان ریه است. روش های درمانی ای که از آن ها برای معالجه ی سرطان ریه استفاده می شود می توانند تأثیری منفی بر دهان داشته باشد. این بیماری در صورت گسترش به گردن و سر، می تواند خود باعث احساس درد شود.

درد در ناحیه فک گاهی ناشی از سنگ غدد بزاقی است 

دردهای ناحیه فک

بیماری سنگ بزاقی در مجرای یکی از غدد بزاقی به وجود می آید. این سنگ وقتی بزرگ می شود، مجرای بزاقی را مسدود می کند. در نتیجه ممکن است دچار دندان درد شوید و غده ای که درگیر شده هم متورم شود. برای تشخیص این بیماری از روش عکسبرداری ایکس ری استفاده می شود. اگر سنگ کوچک باشد نیازی به جراحی نخواهد بود.

مشکلات قلبی هم باعث درد در ناحیه فک خواهد شد 

دردهای ناحیه فک

درد قلب گاهی به قسمت های دیگر بدن ارجاع پیدا می کند و در آن ها احساس می شود. در این حالت معمولا در کتف و بازوی چپ احساس درد می شود. در بسیاری از موارد هم این درد در دندان ها و فک پایین احساس می شود. این درد ممکن است نشانه ی آنژین (ناراحتی یا دردی که اغلب در ناحیه‌ ی قفسه‌ ی سینه احساس می‌شود) باشد، مسأله ای که مقدمه ی یک حمله ی قلبی است. بنابراین اگر با وجود سالم بودن دندان هایتان از دندان درد رنج می برید، شاید بهتر باشد به یک متخصص قلب مراجعه کنید.

سینوزیت هم گاهی دردش را به ناحیه فک می کشاند

دردهای ناحیه فک

این بیماری باعث ملتهب شدن غشای مخاطی یک یا تعدادی از سینوس ها می شود. سینوس های فکی هم می توانند به دندان های عقبی بالا فشار آورند و باعث درد در آن ها شوند، چون ریشه ی این دندان ها در نزدیکی پایین این سینوس ها قرار دارد. لازم به ذکر است که ممکن است دندان درد واقعی هم با درد ناشی از سینوزیت اشتباه گرفته شود. مشکلات دندانی هم می توانند علت بروز این بیماری باشند.

گرفتگی عضلات فک هم به دندان درد ارتباطی ندارد

دردهای ناحیه فک

همیشه این دندان تان نیست که درد می کند. دردی که تصور می کنید از دندان شما است در واقع از فک تان نشأت می گیرد. با بروز مشکلی به نام اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی، ممکن است در دندان خود احساس درد کنید، مشکلی که باعث قفل شدن فک هم می شود. در این حالت با باز کردن دهان، عضلات فک دچار انقباض می شوند و مشکل شدت می گیرد. علت این مسأله می تواند جا به جایی دیسک مفصل فک باشد.

منبع : brightside

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.