چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۱۱:۳۱

به گزارش خبرنگار مهر، استان کرمان در منطقه شرق کشور در معرض مهاجرتهای غیر قانونی مهاجران کشورهای شرقی است هر چند بارها مردم…

به گزارش خبرنگار مهر، استان کرمان در منطقه شرق کشور در معرض مهاجرتهای غیر قانونی مهاجران کشورهای شرقی است هر چند بارها مردم کرمان خواستار رفع این مشکل شده اند اما تا کنون برنامه مشخصی برای کنترل این مهاجرتها ارائه نشده است.

مهاجرتهای غیر قانونی موجب بروز مشکلات اجتماعی و فرهنگی مختلفی در استان کرمان شده است که یکی از این پدیده ها افزایش تکدی گری و شغلهایی بوده که موجب چالش اجتماعی در کرمان شده است.

برخی آمارها نشان می دهد که تعداد قابل توجهی از متکدیان در کرمان اتباع خارجی غیر مجاز هستند که اکثر این افراد نیز کودکانی هستند که در معابر و بازارهای کرمان تکدی گری می کنند.

در کنار این افراد این روزها موج جدیدی از اتباع پاکستانی نیز مشاهده می شود که به اصطلاح به آنها کولی می گویند.

این دسته از افراد به صورت خانوادگی وارد شهری بزرگ می شوند و گروهی اقدام به تکدی گری می کنند و این روزها این افراد ظاهر شهر کرمان را از نظر بصری آلوده کرده اند.

حضور کودکان در چهار راهها و معابر هر روز بیشتر می شود اما به هیچ عنوان نباید از کنار واقعیت وجود متکدیان بومی نیز به سادگی بگذریم.

در این میان عدم هماهنگی دستگاههای متولی جمع آوری نگهداری و ساماندهی این افراد به یکی از موانع اصلی برای مقابله با متکدیان تبدیل شده است.

در واقع اگر این افراد جمع آوری شوند این مشکل وجود دارد که کجا نگهداری شوند و هزینه آنها را چه دستگاهی باید تقبل کند و در نهایت محل نگهداری و سرنوشت این افراد به خصوص کودکان بد سرپرست و سالمندان چه خواهد شد.

عدم تعریف این وظایف موجب تکرار چرخه جمع آوری ساماندهی و بار دیگر رها کردن این افراد در جامعه شده است.

دستگاههای حمایتی ورود پیدا کنند

در آخرین مورد بررسی وضعیت متکدیان امروز نیز مسئولان کرمانی دور هم جمع شدند و گفتگو کردند اما اینکه این جلسه چه مقدار در حل این مشکل جوابگو خواهد بود باید منتظر بمانیم.

محمدعلی توحیدی، فرماندار کرمان در جلسه ستاد ساماندهی متکدیان شهرستان کرمان که با حضور شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر و جمعی از مسئولین شهرستان کرمان در فرمانداری برگزار گردیده بود گفت : نظام مقدس جمهوری اسلامی ازابتدای تاسیس نگاه ویژه ای به محرومین و مستضعفین داشته است.

وی خاطرنشان کرد: تنها 22 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 14 اسفند 57 کمیته امداد به فرمان حضرت امام (ره) برای رسیدگی به وضعیت نیازمندان و ایتام تاسیس شد و این عنایت خاص نظام را نشان می دهد.

 توحیدی گفت: وضعیت فعلی تکدی گری زیبنده این نظامو استان کریمان و شهر کرمان نیست . نظامی با این همه سازمانهای حمایتی و با این دیدگاه خاص نباید شاهد حضور این تعداد متکدی در خیابانها باشد.

وی اذعان داشت: میزان کمکهایی که مردم به صندوقهای کمیته امداد می ریزند ، اعاناتی که به خیریه ها و سازمانهای مردم نهاد می دهند بسیار زیاد است، کمکهایی که در قالب جشن های گلریزان ، نیکوکاری ، عاطفه ها و … می شود ارقام قابل توجهی می شوند و با وجود همه اینها باز هم تکدی گری وجود دارد.

توحیدی گفت: امام به سبب کرامت و حرمتی که برای محرومین و ایتام قائل بود دستور تاسیس کمیته امداد را صادر کردند لذا شرایط فعلی ظلم در حق نظام و در حق حضرت امام و خدشه بر خدمات دولت محسوب می شود.

وی افزود: دولت در بخش بهداشت و درمان 90 درصد هزینه های درمانی را می پردازد ، برای کسانی که فاقد بیمه هستند طرح بیمه سلامت را راه اندازی نموده ، ماهانه به همه اعضای خانوارها یارانه پرداخت می کند ، مکانهایی را برای نگهداری افراد بی سرپرست مهیا کرده است و هر روز چتر حمایت خود را گسترش می دهد پس باید پدیده تکدی گری حذف شود.

رئیس ستاد ساماندهی متکدیان شهرستان کرمان با اشاره به توانمندیهای عظیم اقتصادی استان کرمان عنوان کرد: خداوند برکات زیادی به استان ما داده است یک چهارم باغات کل کشور ، معادن فولاد ، 40 تا 50 درصد سنگ آهن کشور، مقام اول در معادن مس ، موقعیت مناسب جاده ای و قرار گرفتن در مسیر حمل و نقل ، وسعت سرزمینی بسیار زیاد که قابل مقایسه با بسیاری از شهرستانها نیست ، شرایط اقلیمی چهارفصل با تولیدات کشاورزی بسیار متفاوت و … لکن بهره برداری مناسب از آنها به عمل نیامده به گونه ای که خیلی از استانها با وجود نداشتن این توانمندیها پیشرفت های بیشتری نسبت به ما داشته اند.

مسئولان آستین همت را بالا بزنند

وی ادامه داد: پس ساماندهی تعدادی متکدی با وجود این همه امکانات به راحتی امکان پذیر است تنها مسئولین باید آستین همت را بالا بزنند.

توحیدی با تاکید بر مجرمانه بودن تکدی گری به عنوان حرفه افراد خاطرنشان کرد: کسی که تکدی گری راحرفه خود قرار داد فعل مجرمانه ایمرتکب شده است ضمن آنکه حیثیت آن منطقه و چهره شهر را خدشه دار می کند.

در ادامه شهردار کرمان هم با اشاره به حضور کودکان کار و متکدی در چهارراه ها و خیابانهای اصلی شهر گفت: متاسفانه کرمان در بحث تکدی گری تبدیل به مکان امنی شده است و متکدیان حرفه ای به راحتی در آن به تکدی گری می پردازند.

عزم مردمی برای رفع مشکل تکدی گری باید ایجاد شود

ابوالقاسم سیف اللهی تغییر نگرش مردم به این معضل را مهم خواند و گفت : حمایت مردم از متکدیان ، دلسوزی و کمکهای نقدی به کسانی که در خیابانها و معابر جلوی خودروها و عابرین را می گیرند فرهنگ نادرستی است که باید اصلاح شود شهروندان باید بگونه ای توجیه شوند که اگر خودشان در برابر این معضل اقدامی نمی کنند حداقل با متکدیان همراهی نکنند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که هر دستگاه به اختیارات و وظایف قانونی خود اشراف کامل داشته و به آنها عمل کند کار به راحتی پیش خواهد رفت.

گفتنی است در این جلسه مقرر شئ اکیپی شامل کارشناسان ادارات بهزیستی ، کمیته امداد امام (ره) پلیس اتباع ، فرمانداری، هلال احمر، اداره کار و بهداشت ظرف یک هفته تشکیل و ساماندهی به وضعیت متکدیان را به صورت کارشناسی شده پیگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.