شنبه، ۰۱ اردیبهشت ۹۷ - ۱۱:۱۴
درمان خانگی سنگ کلیه

درمان خانگی سنگ کلیه با 22 روش موثر و کم هزینه را امروز در میهن پست درحالی به شما آموزش خواهیم داد که…

درمان خانگی سنگ کلیه با 22 روش موثر و کم هزینه را امروز در میهن پست درحالی به شما آموزش خواهیم داد که امروزه سنگ کلیه یک پدیده رایج در میان خیلی از افراد در کشورمان و البته در تمام دنیا است. سنگ کلیه یا همان توده کوچک نمک یا مواد معدنی انباشته شده در کلیه است که شکل و ساختار آن‌ ها در کلیه باعث می‌شود که آن را سنگ بنامند. در ادامه با ما همراه شوید.

قبل از توضیح در مورد روش های درمان خانگی سنگ کلیه باید گفت که سنگ کلیه که رنال کلکولوس یا نفرولیت هم نامگذاری شده‌ است جسم سختی است که از کانیهای موجود در ادرار تشکیل می‌شود. سنگ‌های کلیه معمولا از راه مجرای ادرار دفع می‌شوند و اگر کوچک باشند هیچ نشانگانی ندارند؛ ولی اگر اندازه سنگ کلیه به 3 میلیمتر (0٫1 اینچ) برسد مجرای میزنای را بسته و درد شدیدی را در پهلو ها و پشت ایجاد می‌کند که به کشاله ران نیز کشیده می‌شود. این درد را قولنج کلیوی نامیده‌اند و به صورت درد بازگشت‌کننده هر 20 تا 60 دقیقه تکرار می‌شود.

درمان خانگی سنگ کلیه

نشانه‌ های دیگر سنگ کلیه شامل تهوع ،استفراغ ، خون ادراری ، چرک در ادرار ، و درد در حین ادرار کردن می‌باشند. بسته شدن میزنای کاهش کارکرد کلیه و بزرگی کلیه را ایجاد می‌کند.

سنگ کلیه دلایل متفاوتی دارد که یکی از مهم‌ ترین آن‌ها کم‌ آبی بدن یا عدم مصرف نوشیدنی است. دلایل دیگر عبارت‌ اند از رژیم‌ های غذایی ناسالم، چاقی، مصرف بیش‌ازحد دارو، کاهش مصرف غذاهای حاوی فیبر، مصرف الکل و غیره. سنگ کلیه بسیار دردناک است اما با دارو و درمان خانگی سنگ کلیه این درد درمان و حتی سنگ کلیه نیز درفع می شود.

مصرف غذاهای بدون نمک : یکی از دلایل اصلی سنگ کلیه نمک است زیرا نمک آب را دفع نموده و وجود آب برای درمان سنگ کلیه ضروری است. غذاهای کم‌نمک مصرف نموده و از خوردن غذاهای شور مانند گوشت‌های کنسروی، ترشی و غیره خودداری کنید. مواد حاوی نمک که باید از مصرف آن‌ها خودداری کنید:

سدیم بی‌کربنات (جوش‌شیرین)
جوش‌شیرین (حاوی سدیم بی‌کربنات)
مونوسدیم گلوتامات
سدیم نیترات
دی سدیم فسفات

این مواد در خوراکی‌ های خریداری‌ شده وجود دارند بنابراین در هنگام خرید مواد غذایی باید به ترکیبات آن دقت کنید.

درمان خانگی سنگ کلیه

عدم مصرف الکل : الکل حاوی پورین بوده که احتمال سنگ کلیه را افزایش می‌دهد. همه ما می‌دانیم که الکل برای کلیه مضر است. مصرف الکل آب بدن را از دست می‌دهد بنابراین برای اجتناب از سنگ کلیه باید از مصرف الکل خودداری نمود.

کنترل وزن : اگرچه افزایش وزن دلیل اصلی سنگ کلیه نیست اما در سال‌های اخیر ثابت شده که اگر می‌خواهید از سنگ کلیه خودداری کنید باید وزن خود را کنترل نمایید. زیرا افزایش وزن نشانه رژیم غذایی و سبک زندگی ناسالم بوده و رژیم غذایی و سبک زندگی ناسالم به ارگان‌های بدن ازجمله کلیه فشار وارد می‌کند. بنابراین بهتر است وزن خود را کنترل کنید.

خودداری از عادت‌ های غذایی ناسالم : همان‌طور که گفتیم رژیم غذایی سالم برای سلامت بدن ضروری است. اما ما آن را نادیده گرفته و غذاهای ناسالم مصرف می‌کنیم که برای کلیه مضر هستند. بنابراین به رژیم غذایی خود دقت کنید. غذاهایی که باید از مصرف آن‌ها اجتناب کنید عبارت‌اند از:

غذاهای سرشار از اکسالات: اسفناج، چیپس، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، بادام‌زمینی، سبوس، ریواس.

پروتئین حیوانی: گوشت گوسفند، مرغ، خوک، پنیر، شیر (مصرف این مواد را کاهش دهید اما متوقف نکنید).

فست فود : غذاهای فست فود، کنسروی، فوری، بسته‌بندی‌شده (سرشار از مواد نگه‌ دارنده هستند).

شیرین ها : خوراکی‌ هایی مانند شکلات، توفو و غیره..

درمان خانگی سنگ کلیه

افزایش کلسیم در رژیم غذایی : کلسیم در سنگ کلیه نقش مهمی دارد (سنگ‌های کلسیم اکسالات)، زیرا طبق مطالعات انجام‌شده کاهش مصرف کلسیم در بدن میزان اکسالات را افزایش می‌دهد. برای پیشگیری از ابتلا به سنگ‌های کلسیم اکسالات باید روزانه کلسیم مصرف نمود.

توقف کم‌غذا بودن : درصورتی‌که غذای کمی بخورید یا به خود گرسنگی دهید میزان اوریک‌اسید بدن افزایش یافته و پورین به اوریک‌اسید تبدیل می‌شود. میزان بالای اوریک‌اسید به سنگ کلیه تبدیل می‌شود. پس به خود گرسنگی ندهید.

مصرف غذاهای سرشار از فیبر : فیبر رژیم غذایی خود را افزایش دهید زیرا رشد سنگ کلیه را متوقف نموده و از ایجاد سنگ‌های جدید خودداری می‌کند. زیرا اکسالات را به دیواره روده چسبانده و به آن اجازه می‌دهد تا از مدفوع خارج شود. غذاهای سرشار از فیبر عبارت‌اند از جو، گندم، غلات، کلم و هویج.

مصرف غذاهای سرشار از منیزیم : منیزیم مانع ترکیب کلسیم با اکسالات شده که عامل اصلی شکل‌گیری سنگ کلیه است و بنابراین از تشکیل آن خودداری می‌کند. موز و آووکادو سرشار از منیزیم هستند.

درمان خانگی سنگ کلیه

درمان خانگی سنگ کلیه با مصرف این خوردنی های معجزه آسا…

چای برگ گزنه : چای برگ گزنه بدن را از شر مواد سمی مانند پورین و اکسالات رها نموده و از رشد سنگ جلوگیری می‌کند.

آب نارگیل : آب نارگیل سرشار از پتاسیم بوده و از طریق پتاسیم سیترات شکل‌گیری سنگ کلیه را متوقف می‌کند. تحقیقات ثابت کرده که آب نارگیل در درمان سنگ کلیه مؤثر بوده و باید هرروز مصرف شود. به‌جای مصرف آب نارگیل صنعتی از نوع طبیعی آن استفاده کنید.

هندوانه : هندوانه همان آب است و می‌دانیم که آب از شکل‌گیری سنگ کلیه خودداری می‌کند. هندوانه یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای افزایش آب بدن است. به‌جای استفاده از هندوانه صنعتی از نوع طبیعی آن استفاده کنید.

انگور خرس : از گذشته انگور خرس برای درمان و پیشگیری از سنگ کلیه استفاده می‌شد و برای درمان عفونت ادراری هم مؤثر است. می‌توانید آن را به‌صورت چای یا کپسول استفاده کنید (پیش از مصرف کپسول با پزشک خود مشورت کنید.)

درمان خانگی سنگ کلیه

آب‌ لیمو : آب‌ لیمو سرشار از سیترات بوده و مانع سنگ کلیه می‌شود. می‌توانید یک لیمو را به دو نیم تقسیم کرده، در یک لیوان آب فشار داده و بنوشید. از اضافه نمودن قند خودداری کنید زیرا احتمال سنگ کلیه را افزایش می‌دهد.

لیمو و روغن‌زیتون : این ترکیبات درد سنگ کلیه را کاهش می‌دهد. روغن‌زیتون به دلیل بافت فشرده‌اش مجرای ادرار را نرم می‌کند. آب‌لیمو، زیتون و آب را باهم ترکیب نموده و هرروز صبح بنوشید.

سرکه سیب : سیب هم سرشار از سیترات بوده و سنگ کلیه را حل می‌کند. سرکه سیب فواید مختلفی داشته و سموم بدن را آزاد می‌کند. یک قاشق سرکه سیب را در یک لیوان آب حل کرده و هرروز بنوشید.

کرفس : کرفس سرشار از فیبر بوده و فیبر بدر پیشگیری از سنگ کلیه مفید است. دانه کرفس در درمان سنگ کلیه مؤثر است.

عصاره ریشه قاصدک : عصاره قاصدک یکی از راه‌های سنتی برای درمان سنگ کلیه است. عصاره قاصدک تولید صفرا را افزایش داده و سموم بدن را دفع می‌کند. عصاره قاصدک به‌صورت چای یا نوشیدنی موجود است.

لوبیا قرمز : لوبیا قرمز سرشار از منیزیم بوده و برای سنگ کلیه مؤثر است. این لوبیا مانع رشد سنگ‌ها و دیگر عفونت‌های کلیه می‌شود.

درمان خانگی سنگ کلیه

ریحان : ریحان سرشار از استیک اسید بوده و سنگ کلیه را از بین می‌برد. این ماده سموم بدن را از بین برده و از بدن خارج می‌کند. با دم کردن برگ تازه ریحان یا ریحان خشک‌شده به مدت ۱۰ دقیقه می‌توانید برای خود دم‌نوش ریحان آماده کنید.

آب سبزه گندم : سبزه گندم تولید ادرار را افزایش داده و باعث خروج سنگ کلیه از بدن می‌شود.

آب انار : انار سرشار از انتی اکسیدان بوده و در عین خروج سنگ کلیه از ایجاد آن‌هم پیشگیری می‌کند. همچنین اسید ادرار را کاهش می‌دهد. از آب انار تازه یا دانه انار استفاده کنید و از خوردن آب انار صنعتی خودداری نمایید.

آب : دلیل اصلی سنگ کلیه عدم مصرف آب است. بیشتر افراد روزانه آب کافی مصرف نکرده و به کم‌آبی دچار می‌شوند. اگر نمی‌خواهید به سنگ کلیه دچار شوید روزانه ۶-۷ لیوان آب بنوشید. در صورت ابتلا به سنگ کلیه در وهله اول مصرف آب را افزایش دهید. آب به خروج طبیعی سنگ کلیه از بدن کمک می‌کند.

11 دیدگاه برای “درمان خانگی سنگ کلیه با 22 روش موثر و کم هزینه + جزئیات”

 1. بخشی گفت:

  مطلب مفیدی بود

 2. آنیتا گفت:

  درباره سنگ صفرا هم توضیح بدید

 3. عادله گفت:

  درد کلیه یکی از بدترین و سخت ترین دردهاست خوردن آب و میوه های آبدار هم خیلی خوبه

 4. آنشرلی گفت:

  طناب بازی هم یکی از روش های سریع دفع سنگ کلیه ست

 5. امیرخان گفت:

  کسایی که از درد سنگ کلیه وحشت دارن حتما بخونن

 6. ارسلان گفت:

  سرکه چون خاصیت و ساختار اسیدی داره میتونه سنگ رو نرم کنه و به حل شدنشون کمک کنه

 7. سها گفت:

  من که بدون نمک نمیتونم زندگی کنم

 8. شهلا گفت:

  راه حل سریع بگید دارم از درد کلیه میمیرم

 9. خشنود گفت:

  این توصیه هارو جدی باید گرفت

 10. انریکه گفت:

  من کلیم سنگ سازه با این روش ها حل نمیشه مشکلم

 11. کیان گفت:

  واقعا این روش ها موثره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *