سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۱۱:۳۵

رشد قارچ‌گونه عطاری‌ها در زنجان موجب ایجاد مشکلاتی برای مردم در حوزه درمان شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، گسترش قارچ‌گونه عطاری‌ها با…

رشد قارچ‌گونه عطاری‌ها در زنجان موجب ایجاد مشکلاتی برای مردم در حوزه درمان شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، گسترش قارچ‌گونه عطاری‌ها با عنوان گیاهان داروئی در شهر زنجان به عنوان یکی از معضلات مردم در مواجه با این مراکز محسوب می‌شود.

گسترش قارچ‌گونه و به صورت فزاینده این عطاری‌ها در سطح شهر زنجان موجب شده تا مردم در دام برخی شیادان که با نام گیاهان داروئی مردم را با مشکلاتی مواجه می‌کنند، برخورد کنند.

بسیاری از عطاری‌های زنجان بدون مجوز فعالیت می‌کنند و سازمان و دستگاهی متولی رشد قارچ‌گونه این عطاری‌ها در سطح شهر زنجان نیست.

تبلیغات گسترده این مراکز در خصوص لاغری، چاقی، رفع مشکلات بیماران صعب‌العلاج و بیماری‌های پوستی و سایر بیماری‌ها موجب شده تا مردم با دیدگاهی که در گذشته به یک عطاری داشتند، مشتری این مراکز شوند، اما غافل از اینکه بسیاری از عطاری‌های زنجان تنها به فکر پر کردن جیب خود هستند و مشکلی از مشکلات مردم را حل نمی‌کنند.

*فعالیت غیر قانونی عطاری‌ها

برخی از این مراکز اقدام به کارهای غیر قانونی از جمله برداشتن خال‌های بدن، درمان اعتیاد، درمان چاقی و لاغری افراد می‌کنند که مشکلات آنها گریبانگیر مردم می‌شود.

افزایش قارچ‌گونه گیاهان داروئی در شهر زنجان موجب شده تا مردم بدون اطلاع از عوارض این‌گونه گیاهان و تنها بر اساس تبلیغاتی که انجام می‌شود، اقدام به خرید از این مراکز کرده و با مشکلات عدیده‌ای مواجه شوند.

اگر چه گیاهان دارویی همواره منشا اثر بوده و از قدیم‌الایام در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است، اما استفاده نادرست از این گیاهان امروز معضلی برای مردم جامعه شده است چرا که مراجعه خودسرانه مردم به این مراکز و استفاده از داورهایی که هنوز پزشکان در خصوص اثر گذاری آنها تردید دارند، موجب عوارض جانبی در افراد شده است.

استفاده خودسرانه و مصرف بی‌رویه داروهای گیاهی نه تنها توصیه نمی‌شود بلکه پزشکان متخصص بارها در این خصوص تذکر داده‌اند، مردم بدون آگاهی از مضرات این گیاهان،بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف می‌کنند که بعدها عوارض آن بروز می‌کند.

رشد بی‌رویه عطاری‌هایی که هیچ علمی از عطاری ندارند، و فروشندگان آنها دختران کم سن و سال و در مواردی پسران هستند، به نظر می‌رسد نمی‌تواند خیلی از منظر عطاری مورد توجه باشد.

این مراکز در شهر زنجان تنها موجب پر شدن جیب این افراد شده و مشکلی از مشکلات مردم را در حوزه درمان حل نمی‌کند.

*مشکلات جانبی استفاده از داروهای گیاهی

یک شهروند زنجانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه برای درمان جوش‌های صورتم یک داروی گیاهی از عطاری خریدم، اظهار کرد: نه تنها این دارو اثری نداشت، بلکه مشکلات جانبی نیز به وجود آورد.

مینا محبی با اشاره به اینکه عطاری‌ها تنها مکانی برای کسب درآمد بیشتر افراد شده است، افزود: نباید به صرف تبلیغات در خصوص داروئی، نسبت به تهیه آن اقدام کرد.

شهروند دیگری نیز با بیان اینکه برای تهیه داروی گیاهی برای درمان ریزش موهایم به عطاری مراجعه کردم، یادآور شد: به دلیل افزایش ریزش موهایم مجبور شدم به پزشک مراجعه کنم.

عباس میرزائی با اشاره به اینکه گرایش مردم به عطاری‌ها به دلیل افزایش قیمت دارو بیشتر شده است، گفت: باید هشدارهای لازم به مردم ارائه شود.

وی با بیان اینکه معمولا اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه انجام نمی‌شود، افزود: باید مردم با عوارض استفاده از این داروها آشنا شوند.

*سونامی گیاهان داروئی جدی است

البته دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بارها در این خصوص تذکراتی را داده است و معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نیز از این واقعه به عنوان سونامی گیاهان داروئی تذکرات جدی به مردم برای عدم استفاده از داروهای گیاهی داده است.

مهرداد حمیدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان  با بیان اینکه عطاری حرفه مقدسی است که در آن افراد مدت‌ها در بستر طبیعت زندگی می‌کنند و به شیوه و روش خود به بررسی و شناسایی خواص گیاهان در مداوای بیماری‌ها می‌پردازند، افزود: امروز رشد قارچ‌گونه عطاری‌ها و عدم آگاهی مردم از عوارض این گیاهان موجب ایجاد مشکلاتی برای مردم شده است.

وی با اشاره به اینکه هفت هزار گونه گیاهی در استان زنجان وجود دارد، خاطرنشان کرد:‌ همه این گیاهان آزمایش نشده‌اند.

این مسئول با بیان اینکه گیاهان داروئی نیز همانند سایر گیاهان در کنار آثار درمانی عوارض جانبی دارند، بیان داشت: نباید به این داروها به عنوان درمان صرف نگاه کرد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه برخی افراد سودجو به دنبال خدشه‌زدن به جایگاه اجتماعی این شغل هستند، ادامه داد: همین مسئله موجب شده است تا مردم اعتماد خود به گیاهان دارویی را از دست بدهند.

حمیدی عطاری‌ها را جزء لاینفک نظام سلامت کشور دانست و گفت: نباید خزانه‌های فرهنگی سلامت را از بین برد.

وی با اشاره به اینکه هیچ درمان فوری و قطعی برای چاقی و لاغری وجود ندارد، یادآور شد: عرضه داروهای گیاهی با این عناوین نمی‌تواند درست باشد.

این مسئول با بیان اینکه در قالب داروهای ترکیبی از روان گردان‌ها استفاده می‌شود، افزود: مردم باید از عوارض اینگونه داروها آگاه شوند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه شیوه نظارت بر این مراکز متفاوت از نظارت بر داروخانه‌ها است، خاطرنشان کرد: نوع نظارت بر عطاری‌ها براساس سابقه سنتی آنها صورت می‌گیرد.

حمیدی از راه‌اندازی معاونت طب سنتی در دولت دهم و استقبال دولت یازدهم از آن خبر داد و گفت:‌ متخصصان این بخش آموزه‌ها را از منابع و کتب خطی استخراج و به علوم جدید نزدیک می‌کنند.

البته کاهش رشد قارچ‌گونه این نوع عطاری‌ها نیازمند تبلیغات بیشتر از سوی دستگاه‌های مرتبط است تا مردم را با عوارض استفاده خودسرانه از داروهای گیاهی آگاه کند.

عطاری‌های غیرمجاز نه تنها به درمان افراد کمک نمی‌کنند، بلکه عوارض استفاده خودسرانه از این داروها دامنگیر افراد می‌شود، ضروری است مسئولان در این زمینه اقدامات لازم را انجام داده و مردم را از عوارض استفاده از این گیاهان آگاه کنند.
– See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930327000197#sthash.cBeDTieI.dpuf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.