چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۱

در راه رفتن و حفظ تعادل دچار مشکل شده، تاری دید، افزایش دمای بدن، عدم کارایی دست‌ها، از دست دادن کنترل ادرار و…

در راه رفتن و حفظ تعادل دچار مشکل شده، تاری دید، افزایش دمای بدن، عدم کارایی دست‌ها، از دست دادن کنترل ادرار و لکنت زبان برایش تازگی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، پیش از این با موارد این چنینی مواجه نبود، برقراری ارتباط با محیط اطراف برایش سخت شده، بی‌خوابی به سراغش آمده، هنگام حرف زدن به سختی جمله درست می‌کند، هرچه درس می‌خواند متوجه مطالب نمی‌شود، بی‌حسی و مورمور شدن دست‌ها و پاها، احساس خارش، گرفتگی عضلات و تخریب و متلاشی شدن زانوها به او اثبات می‌کند که یک بیمار مبتلا به “ام اس” است.

دختری که در 17 سالگی دست و پایش مور مور می شد و تصور می کرد دست و پایش به خواب می رود و این اتفاق برایش معمولی بود.

بعد از مدتی مور مور شدن بدن زهرا پیشروی کرد، به گونه‌ای که دیگر توان بلند شدن نداشت و بالاخره زمین گیر شد.

“زهرا – ب“ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، اظهارکرد: بعد از اینکه زمین گیر شدم و توان راه رفتن نداشتم به پزشک مراجعه کردم، اما هیچ یک از پزشکان در همدان بیماری‌ام را تشخیص نداند که در نهایت پدر و مادرم مرا به تهران بردند و بعد از پیگیری‌ها پزشکان تهرانی گفتند ام اس دارم. در آن زمان نام این بیماری را برای اولین بار شنیدم و نمی‌دانستم این بیماری همیشه با من خواهد ماند.

زهرا در حال حاضر 33 ساله است و بیماری ام اس را مانعی برای ازدواج و کارش می‌داند و می‌گوید: خواهران و برادرانم ازدواج کرده‌اند و من هم دو مورد خواستگار داشتم، اما خواستگارها به علت بیماری‌ام حاضر به ازدواج با من نشدند.

وی اضافه می‌کند: ما با سایر افراد جامعه هیچ تفاوتی نداریم و می‌توانیم مانند آنها زندگی کنیم اما متاسفانه مردم این موضوع را درک نکرده‌اند و تصور می‌کنند ام اس یعنی پایان زندگی…

این بیمار ام اسی از ارزانتر شدن داروهای خارجی اعلام رضایت می‌کند و می‌گوید: داروهای خارجی در سال های گذشته 640 هزار تومان بود که در حال حاضر 100 هزار تومان ارزانتر شده و تهیه این داروها برای برخی بیماران که مشکل مالی ندارند، بسیار راحت تر شده است.

وی گفت: در سال‌های گذشته داروهای خارجی بسیار سخت پیدا می‌شد به گونه‌ای که گاهی با کمبود دارو مواجه می‌شدیم و در نوبت برای دریافت داروی خارجی قرار می‌گرفتیم، اما خوشبختانه این مشکل در حال حاضر برطرف شده است.

زهرا به ایسنا گفت: با توجه به اینکه دانشجو هستم و به دانشگاه می‌روم خانواده‌ام هزینه زیادی را متقبل می‌شوند، بنابراین برای تهیه داروی خارجی دیگر پولی باقی نمی‌ماند. همچنین به علت اینکه در گذشته از داروی خارجی مصرف کرده‌ام بدنم به داروهای ایرانی عادت ندارد و در حال حاضر به علت مشکلات مالی دارو مصرف نمی کنم.

وی افزود: داروی درمان من دوستانم هستند که با دیدن آنها انرژی می‌گیرم و وقتی خبرهای خوب از زندگی بیماران ام اس می شنوم حکم دریافت بهترین دارو را برای من دارد، چراکه این نوع خبرها مرا به زندگی امیدوار می‌کند.

زهرا تصریح کرد: هنگامی که متوجه شدم دوستم که مبتلا به ام اس است مادر شده بسیار خوشحال شدم، چرا که من هم می‌توانم روزی مانند او زندگی تشکیل دهم.

این بیمار خاطرنشان کرد: امسال برخی دوستانم که مبتلا به ام اس بودند، زمین گیر و دچار زخم بستر شدند که زخم آنها را از پای در آورد و فوت کردند و این موضوع برایم بسیار ناراحت کننده بود و روحیه‌ام را برای مدتی از دست دادم.

وی با بیان این مطلب که نوع داروها برای هر بیمار متفاوت است، گفت: اگر بیمار مبتلا به ام اس داروی خارجی مصرف کند، داروی ایرانی به بدنش جواب نمی‌دهد، در حالیکه اگر بیمار از همان ابتدا داروی ایرانی مصرف کند همان داروی ایرانی به بدنش جواب خواهد داد.

زهرا به انجمن حمایت از بیماران ام اسی اشاره کرد و گفت: مسئول این انجمن در همدان دکتر “مَزده” است که در حد توان از بیماران حمایت می‌کند و گاهی برخی بیماران را به طور رایگان ویزیت می‌کند اما یکی از مشکلات این انجمن عدم حمایت سایر مسئولان است، چراکه در دیگر استان‌ها مسئولان از انجمن مبتلایان به ام اس حمایت کرده و توجه ویژه دارند و برای آنها برنامه‌های مختلف اجرا می کنند.

مسئولان استان کوچکترین حمایتی از بیماران ام اسی نمی‌کنند

وی ادامه داد: انجمن حمایت ار بیماران ام اس در همدان توسط افراد مبتلا به ام اس مدیریت می‌شود و هیچ یک از مسئولان کوچکترین حمایتی از این انجمن نمی‌کنند و دیده نمی شویم.

زهرا تصریح کرد: انجمن بیماران ام اس در همدان روزهای دوشنبه در بیمارستان سینا جلساتی برگزار می کند که تنها ما با دوستان ام اسی دور هم جمع می شویم و از وجود یکدیگر روحیه می گیریم، در حالیکه اگر مسئولان به ما توجه کنند، به زندگی امیدوارتر خواهیم شد.

ام اس یک بیماری واگیردار نیست!

وی از صدا و سیما و رسانه‌ها انتقاد کرد و گفت: رسانه‌ها باید بیماری ام اس را بیشتر برای مردم معرفی کنند، چرا که برخی مردم تصور می کنند ام اس واگیردار است! به طوریکه یک بار سوار اتوبوس شدم و رفتن بالا از اتوبوس برایم سخت بود و از خانمی درخواست کمک کردم و وقتی متوجه شد بیماری ام اس دارم از من دوری کرد.

زهرا از عدم درک مردم در این زمینه انتقاد کرد و گفت: مردم باید بیماران ام اسی را درک کنند و بدانند که این بیماری عصبی است و حضور ما در جامعه هیچ مشکلی برای آنها به وجود نمی آورد.

وی گفت: برخی بیماران ام اسی با یکدیگر ازدواج می‌کنند اما خانواده‌های ما اجازه ازدواج با جنس مخالف مان که ام اسی باشد را نمی‌دهند، در حالیکه تمایل به ازدواج داریم و به علت این بیماری اجازه زندگی متاهلی نداریم.

یک متخصص مغز و اعصاب و رئیس انجمن حمایت از بیماران ام اس در همدان از شناسایی یک هزار و 136 نفر بیماری ام اسی در همدان تا تاریخ یکم شهریورماه 93 خبر داد.

دکتر “مهردخت مزده” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، اظهارکرد: از مجموع 1136 نفر بیمار مبتلا به ام اس بیش از 800 نفر خانم هستند و بیماری ام اس هیچ ارتباطی به جنسیت افراد ندارد.

وی اضافه کرد: از افراد مبتلا به ام اس 800 نفر متاهل هستند. همچنین بر اساس آمار موجود بیش از 400 نفر بیماران مبتلا به ام اس در همدان زیر 30 سال سن دارند.

دکتر مزده تصریح کرد: در سالجاری دو بیمار مبتلا به ام اس به علت پیشرفت بیماری فوت کردند.

وی به عدم تاثیر مصرف نمک بر تشدید بیماری ام اس اشاره کرد و گفت: هیچ منبع و پژوهش علمی مبنی بر تشدید علائم بیماری به هنگام مصرف برخی غذاها به ویژه نمک وجود ندارد و بیماران هیچ گونه پرهیز غذایی ندارند و تنها باید از داروهای تجویز شده مصرف کنند و ورزش را در برنامه زندگی خود قرار دهند.

گزارش از خبرنگار ایسنا، منطقه همدان، زهرا فرامرزدوست

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *