چهارشنبه، ۰۵ شهریور ۹۳ - ۰۵:۱۴

سلامت نیوز: پزشکان می‌گویند: تزریق هورمون استروژن می‌تواند فرصت پُرخوری را از زنان بگیرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر…

سلامت نیوز: پزشکان می‌گویند: تزریق هورمون استروژن می‌تواند فرصت پُرخوری را از زنان بگیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر «یانگ شو»، متخصص ارشد این مطالعه از کالج پزشکی بیلور در تگزاس گفت: اطلاعات جمع‌آوری شده بر اساس بررسی‌های پیشین نشان داد در زنانی که عادت ماهانه مرتبی ندارند، اختلال پرخوری بیشتر دیده می‌شود.

به گفته این پزشک، ترشح هورمون‌ها در زنان نقش مهمی در ابتلای فرد به این اختلال یا پیشگیری از آن بازی می‌کند. دکتر یانگ شو معتقد است زمانی که استروژن بالاست از بروز اختلال پرخوری جلوگیری می‌شود اما پایین بودن میزان استروژن ترشح شده در افزایش میل به پرخوری نقش دارد.

متخصصان بر اساس این بررسی آزمایشگاهی که روی تعدادی موش ماده انجام دادند اظهار داشتند: همان طور که پیش از این مشخص شده بود استروژن درمانی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد و به همین دلیل در مورد این موش‌ها تزریق ترکیبی از استروژن و پپتید GLP-1 انجام گرفت.

یانگ شو گفت: بر اساس مدل انجام شده مشاهده کردیم این تزریق، گیرنده استروژن را در منطقه تولید سروتونین در مغز فعال می‌کند. این بخش از مغز با بروز میل به پرخوری در فرد ارتباط دارد.

این پزشک همچنین افزود: مطالعات کمی وجود دارد که نشان می‌دهد در مبتلایان به پرخوری میزان پپتید GLP-1‌ در خون آنان پایین باشد اما در هیچ تحقیقی نشان داده نشده که این پپتید اختلال پرخوری را در حیوانات و انسان‌ها سرکوب می‌کند.

این متخصصان می‌گویند: ما در بررسی خود نشان دادیم استروژن و GLP-1 در کنار یکدیگر اختلال پرخوری را کاهش داده و این پپتید می‌تواند استروژن را به بخش خاصی از مغز انتقال دهد که به بافت سینه آسیب نرسد.

به گزارش مدیکال دیلی، در بروز اختلال‌های غذایی همچون پرخوری و بی‌اشتهایی بیش از یک عامل نقش دارد. طبق بررسی کارشناسان موسسه ملی سلامت در اغلب موارد، ترکیبی از عوامل رفتاری، زیست‌شناختی، روانی و اجتماعی موجب ابتلای فرد به این اختلالات می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.