شنبه، ۰۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۲۷

به گزارش ایرنا، دراین نشست که در محل فدراسیون اتاق های بازرگانی هند (فیو) و با حضور اعضای این مرکز برگزار شد، سخنرانان…

به گزارش ایرنا، دراین نشست که در محل فدراسیون اتاق های بازرگانی هند (فیو) و با حضور اعضای این مرکز برگزار شد، سخنرانان مهمترین موانع موجود در زمینه توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی میان دو کشور را بررسی کردند.

دکتر ˈآجی ساها ˈ (ajay saha)از مسوولان فدراسیون اتاق های بازرگانی هندوستان ، ظرفیت های همکاری های تجاری و اقتصادی با ایران را بسیار گسترده و متنوع دانست.

وی به سفر سال گذشته هیات اقتصادی هند شامل 75 نفر از تجار و بازرگانان به جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: این سفر نقش مهمی در توسعه همکاری های تجاری میان دو کشور داشته و موجب افزایش دو و نیم میلیارد دلاری مبادلات تجاری با ایران شده است.

وی ضمن با اهمیت خواندن نقش منطقه ای ایران تاکید کرد: اعضای فدارسیون اتاق های بازرگانی هند تلاش دارند تا مبادلات با جمهوری اسلامی ایران را تا 10میلیارد دلار افزایش دهند.

این مسوول فدراسیون اتاق های بازرگانی هند در ادامه سخنانش محصولاتی مانند دارو ، تولیدات فلزی و نساجی را از عمده صادرات هندوستان به ایران عنوان کرد و اظهار داشت: درحال حاضر موانع و مشکلاتی از جمله در زمینه انتقال وجه، صدور به موقع روادید و کشتیرانی وجود دارد که تلاش می کنیم با رفع این موانع زمینه لازم را برای توسعه هرچه بیشتر مناسبات اقتصادی میان دو کشور فراهم کنیم.

در این نشست ˈمحمد صمدیˈ رییس هیات تجاری خراسان شمالی با اشاره به سابقه طولانی روابط اقتصادی ایران و هند، ایجاد زمینه لازم برای توسعه بیش از پیش این مناسبات را خواستار شد.

وی با بیان اینکه در هیات تجاری همراه علاوه بر خراسان شمالی فعالان اقتصادی از شهرهایی مانند اصفهان و مشهد نیز حضور دارند، اظهار داشت: خراسان شمالی به تنهایی با 71 نوع کالای صادراتی و بیش از 450 کارخانه تولیدی بزرگ، متوسط و کوچک ، سالانه محصولات خود را به 22 کشور جهان صادر می کند.

صمدی افزود: سالانه یک سوم از محصولات صادراتی استان خراسان شمالی به هندوستان صادر می شود و این سفر می تواند زمینه را برای گسترش هرچه بیشتر تجارت میان دو کشور فراهم کند.

وی محصولاتی مانند صنایع دستی، فرش دست بافت و خشکبار را از جمله محصولات صادراتی استان خراسان شمالی عنوان کرد و افزود: فعالان اقتصادی در این استان همچنین می توانند تجربیات خود را به طرف هندی انتقال دهند و زمینه های لازم را برای گسترش همکاری های تجاری فراهم کنند.

رییس هیات تجاری خراسان شمالی وجود منطقه ویژه اقتصادی در این استان را زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران هندی عنوان کرد و افزود: دو طرف همچنین می توانند در زمینه برگزاری نمایشگاه های عرضه محصولات با یکدیگر همکاری داشته باشند.

صمدی در ادامه از تجار و بازرگانان هندی بویژه اعضای فدراسیون اتاق های بازرگانی این کشور برای سفر به ایران و استان خراسان شمالی و بازدید از توانمندی ها و ظرفیت های کشورمان دعوت به عمل آورد.

در پایان این نشست تجار و بازرگانان دو کشور در میزگردهای دوجانبه و چندجانبه محصولات و ظرفیت های تجاری خود را معرفی و در زمینه مبادله و صادرات کالا با کشورهای یکدیگر به توافق و تفاهم هایی دست یافتند.

هیات 20 نفره تجار و بازرگانان خراسان شمالی که روز سه شنبه این هفته وارد دهلی نو شده در ادامه برنامه قرار است از مراکز تولیدی و صنعتی هندوستان در شهرهای دهلی ، جیپور و آگرا بازدید و با فعالان اقتصادی این مناطق دیدار و گفت و گو کنند.

آساق ** 2167 ** 275 **

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.