یکشنبه، ۱۱ خرداد ۹۹ - ۱۰:۳۴
درگذشت پیرترین مرد جهان

درگذشت پیرترین مرد جهان در حالی خبرساز شده که این فرد دارای 113 سال سن بوده و در اثر بیماری سرطان در خواب…

درگذشت پیرترین مرد جهان در حالی خبرساز شده که این فرد دارای 113 سال سن بوده و در اثر بیماری سرطان در خواب فوت شده است. در ادامه با میهنپست همراه شوید.

رابرت ویتن، پیرترین مرد دنیا، روز پنجشنبه در سن ۱۱۲ سالگی چشم از جهان فرو بست. ویتن، مهندس و دبیر سابق شهر همپشر در جنوب انگلیس، مبتلا به سرطان بود و در خانه ی خود و در حالی که در خواب بود به آرامی از دنیا رفت. او تا زمان مرگ زندگی مستقل خود را در خانه اش داشت.

خانواده ی ویتن اعلام کرده: «باب مرد استثنایی ای بود، البته برای خانواده اش نه به خاطر عمر زیادی که توانسته بود بکند. او برای همه ی ما یک الگو بود. او همه ی زندگی اش را صرف توجه به هر نوع انسانی از سرتاسر دنیا کرد.»

درگذشت پیرترین مرد جهان

درگذشت پیرترین مرد جهان

ویتن که متولد ۲۹ مارس ۱۹۰۸ در شهر یورکشر واقع در جنوب انگلستان بود، بعد از مرگ چیتتسو واتانابه ی ژاپنی که در فوریه ی سال میلادی جاری در حالی که ۱۱۲ سال و ۳۵۵ روز سن داشت از دنیا رفت، رسماً پیرترین مرد دنیا نام گرفت.

کسب این عنوان اما برای ویتن اهمیتی نداشت و او خود را «یک مرد معمولی که بر حسب اتفاق زیاد عمر کرده بود» توصیف کرد. علاوه بر این، او پیشنهاد دریافت کارت تبریک تولد از سوی ملکه الیزابت دوم برای امسال را رد کرد و گفت که نمی خواهد خرج روی دست مالیات دهندگان بگذارد و تا آن موقع ۱۰ کارت دیگر از طرف ملکه دریافت کرده بود.

به گفته ی خانواده ی ویتن، او تا زمان مرگ علائق بسیار منتوعی از جمله سیاست، الهیات و بوم شناسی داشت. او به محیط زیست هم علاقمند بود و یک کارگاه هم مملوء از مبلمان، آسیاب های بادی و پازل در خانه ی خود داشت که ساخته ی دست خودش بودند و پول فروش آن ها صرف کارهای خیریه می شد.

خانواده ی ویتن اعلام کرده: «ما بسیار خوشحالیم که باب تا آخرین لحظه همان پدر، پدربزرگ و پدر پدربزرگ شوخ طبع، مهربان، دانا و خوش صحبت خودمان باقی ماند و ما بسیار دلتنگش خواهیم شد.»

رابرت ویتن یکی از ۷ فرزند خانواده ی خود بود. او بعد از ترک مدرسه در سن ۱۶ سالگی، به عنوان کارآموز مهندسی دریایی مشغول به کار شد. ویتن بعدها با تایوان رفت و دو سال را در آنجا به یادگیری زبان چینی ماندارین و تدریس در یک مدرسه ی مبلغین مذهبی پرداخت.

درگذشت پیرترین مرد جهان

درگذشت پیرترین مرد جهان

در سال ۱۹۳۷، او با اگنس، که یکی از معلمان همکارش بود ازدواج کرد و آن ها دو سال بعد تایوان را به مقصد انگلستان ترک کردند. با این حال، دوران زندگی آن ها با جنگ جهانی دوم مصادف شد و این خانواده به کانادا فرستاده شدند و بعد از آن به ایالت کنتیکت آمریکا نقل مکان کردند که در آنجا رابرت در یک کارخانه ی هواپیماسازی مشغول به کار شد تا بدینگونه حامی نیروهای جنگی بریتانیا باشد.

این زوج تا سال ۱۹۴۵ در آمریکا بودند و در آن سال بود که بالاخره به انگلستان بازگشتند. ویتن بعدها برای تدریس به دانشگاه لندن رفت. همسر او، اگنس در سال ۱۹۹۵ از دنیا رفت. از رابرت، دو فرزند به نام های دیوید و دوروتی، ۱۰ نوه و ۲۵ نتیجه باقی مانده.

طبق آنچه در کتاب رکوردهای جهانی گینس آمده، پیرترین فرد حال حاضر دنیا کین تاناکا است که در ژاپن زندگی می کند و در ژانویه ی سال جاری میلادی ۱۱۷ ساله شد.

[highlight]منبع: cnn[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *