یکشنبه، ۰۵ مرداد ۹۹ - ۱۱:۵۳
دریافت اولین صدا از مریخ

دریافت اولین صدا از مریخ در حالی قرار است به زودی انجام شود که این پروژه با کاوشگر استقامت عملی خواهد شد. در…

دریافت اولین صدا از مریخ در حالی قرار است به زودی انجام شود که این پروژه با کاوشگر استقامت عملی خواهد شد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

با وجود اینکه تاکنون هشت ماموریت روانه مریخ شده‌اند هنوز هیچ صدایی به طور مستقیم از این سیاره به زمین مخابره نشده است و این موضوع به زودی با ارسال مریخ نورد “استقامت” به سیاره سرخ تغییر خواهد کرد.

تاکنون هشت ماموریت به سیاره سرخ ارسال شده است و نکته جالب اینکه هیچ کدام از آنها هنوز صدایی را به ما منتقل نکرده اند. “کارل ساگان” در سال ۱۹۹۶ به ناسا نوشت: حتی اگر تنها چند دقیقه از صداهای مریخی ضبط شود، اقبال عمومی زیادی به آن وجود خواهد داشت و فرصتی برای اکتشافات علمی خواهد بود.

اولین تلاش برای ضبط صدا در مریخ، اجرای تعبیه یک میکروفون در “فرودگر مارس پولار” متعلق به ناسا بود، اما متأسفانه این فضاپیما پس از پرتاب در سال ۱۹۹۶ سقوط کرد.

سپس در سال ۲۰۰۴ “انجمن سیاره ای” شانس خود را با مأموریت مریخی فرانسه به نام “نتلندر”(Netlander) آزمود، اما این ماموریت هم لغو شد. دریافت اولین صدا از مریخ

چند سال بعد، فضاپیمای “مارس فونیکس” به معنای “ققنوس مریخ” متعلق به ناسا به میکروفن مجهز شد، اما ناسا به دلیل مشکلات فنی مجبور شد آن را قبل از پرتاب خاموش کند.

اکنون این طلسم با مریخ نورد “استقامت”(Perseverance) در حال شکستن است و جدیدترین ماموریت مریخی ناسا نه تنها یک، بلکه مجهز به دو میکروفن برای ضبط صدای سیاره سرخ است.

میکروفن اول بخشی از سیستم “EDL”(ورود، کاهش ارتفاع و فرود) است که فرود امن “استقامت” را بر سطح مریخ تضمین می‌کند. صدای فرود این مریخ نورد با تصاویر دوربین‌های آن جفت می شود تا نخستین تجربه یک تصویر همراه با صدا را از فرود یک ماموریت بر سطح مریخ داشته باشیم.

میکروفن دوم نیز یک نسخه بهبود یافته از ابزار اندازه گیری لیزری “SuperCam” تعبیه شده روی مریخ نورد “کنجکاوی”(Curiosity) است.

“استقامت” از سیستم “ChemCam” دقیقاً مانند نسخه قدیمی خود بر روی سطح سیاره سرخ استفاده خواهد کرد. “ChemCam” از شلیک لیزر مادون قرمز برای گرم کردن و تبخیر سنگ ها و خاک مریخ استفاده می کند. همین‌طور که لیزر کار خود را انجام می‌دهد، یک دوربین، ترکیب شیمیایی مواد تبخیر شده را تجزیه و تحلیل کرده و به دنبال ترکیبات آلی می‌گردد.

اما صدایی که از این سنگ‌های در حال متلاشی شدن در می‌آید، می‌تواند به دانشمندان سرنخ هایی راجع به ترکیب آنها بدهد.

این میکروفن خارجی همچنین صدای محیط را در حالی که این مریخ نورد در حال گشت و گذار در مریخ است، ضبط می‌کند و این یک مزیت دیگر برای تیم به همراه دارد.
“گِرِگ دلوری” مسئول این میکروفن‌ها می‌گوید: شنیدن صدای چرخش دکل، چرخیدن چرخ‌ها یا شنیدن صدای سایر ابزارها می‌تواند یک ابزار مهم تشخیصی مهندسی باشد. ما هنوز نمی‌دانیم که دقیقا چه چیزهایی خواهیم شنید. آیا طوفان‌های سطح مریخ صدایی شبیه به رعد و برق‌های زمین دارند؟ آیا باد در مریخ نیز مانند زمین طوطه می‌کشد؟ باید منتظر ماند و شنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.