سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۷:۱۳

ناصر حکیمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تاکید کرد: در صورتی که مانده گیری با امکانات بانکی غیر…

ناصر حکیمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تاکید کرد: در صورتی که مانده گیری با امکانات بانکی غیر از بانک صادرکننده کارت صورت گیرد، مشمول کارمزد می شود.

وی تصریح کرد: برهمین اساس کارمزد مانده گیری از دستگاه های خودپرداز همانند گذشته 100 تومان، از شعبه بانکی غیر از بانک صادرکننده کارت 200 تومان و از پایانه های فروش و سایر ابزارها 120 تومان است که البته این کارمزدها تنها برای خدمات صورت گرفته از شبکه شتاب است.

این مقام مسوول در بانک مرکزی تاکید کرد که اگر مشتریان بانک ها از ابزارهای بانک خود مانده گیری کنند، مشمول پرداخت کارمزد نخواهند شد.

حکیمی افزود: دریافت کارمزد مانده گیری از دستگاه های خودپرداز بانکی غیر از بانک صادرکننده کارت از گذشته وجود داشته اما از امروز مانده گیری از ابزارهای سایر بانک ها و غیر بانک اصلی نیز مشمول پرداخت کارمزد می شود.

گفتنی است، به دستور بانک مرکزی از روز سه شنبه(20 خردادماه) بانک ها بابت مانده گیری از تمام تراکنش های شتاب باید از مشتریان خود کارمزد دریافت کنند.

بانک مرکزی دلیل این دستور جدید را کاهش ترافیک غیرضروری، ارتقا و پایداری شبکه و کاستن از هزینه های غیرضروری بانک ها اعلام و بانک ها را مکلف کرده است تا کارمزد خدمت مانده گیری مطابق با ساختار کارمزد شتابی دستگاه های خودپرداز را محاسبه و در تمام ابزارهای پذیرش از مشتری بگیرند.

این کارمزدها در تمام ابزارهای پذیرش فیزیکی و الکترونیکی در مرکز شتاب از دارندگان کارت اخذ خواهد شد. از دارندگان کارت بابت این خدمت در خودپردازها 1000 ریال، کیوسک 1000 ریال، پایانه فروش 1206 ریال، پایانه شعب 2000 ریال، تلفن همراه و تلفن ثابت 1206 ریال کسر خواهد شد.

براساس آمار تراکنش های ثبت شده در مرکز شاپرک در سه ماهه پایانی سال گذشته تعداد یک میلیارد و 673 میلیون و 571 هزار و 982 تراکنش در سه نوع خرید، مانده گیری، خرید شارژ و پرداخت قبض ثبت شده که مانده گیری حدود 27.4 درصد یا 458 میلیون و 334 هزار و 504 تراکنش را به خود اختصاص داده است که این حجم از تراکنش های غیرضروری سبب افزایش ترافیک و کندی در سامانه مخصوصا در روزهای پرتراکم سال می شود.

اقتصام(4)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.