جمعه، ۰۹ اسفند ۹۸ - ۰۶:۱۸
دریاچه چورت

سفری به دریاچه چورت، دریاچه ای که به لطف زلزله به وجود آمد ؟! دریاچه‌ ها یکی از جاذبه‌های تفریحی محبوب و آرامش‌…

سفری به دریاچه چورت، دریاچه ای که به لطف زلزله به وجود آمد ؟! دریاچه‌ ها یکی از جاذبه‌های تفریحی محبوب و آرامش‌ بخش در کشورمان هستند و دریاچه چورت نیز یقینا یکی از زیباترین آن‌ها محسوب می‌شود.

دریاچه چورت با مساحت حدودا 2.5 هکتاری و شکل هندسی بیضوی در 10 کیلومتری روستای چورت (71 کیلومتری شهر ساری) قرار دارد و علیرغم قدمت کم خود از اکوسیستم فوق‌ العاده‌ای برخوردار است.

دریاچه چورت

وقوع زمین‌ لرزه در سال 1318 موجب انسداد مسیر آب چشمه و پیدایش این دریاچه شد؛ دریاچه‌ای که در میان اهالی محلی با نام «میانشه» نیز شناخته می‌شود. در فضای اطراف دریاچه، انواع مختلفی از درختان نظیر گردو و ازگیل به چشم می‌خورند. بعلاوه سکوت رمزآلود و رایحه دلپذیر آویشن و پونه نیز برای بازدیدکنندگان بسیار آرام‌ بخش خواهد بود.

چورت یکی از معدود دریاچه‌ های طبیعی در ارتفاع 1034 متری از سطح آب‌ های آزاد است که احداث سد خاکی در پیدایش آن هیچ نقشی نداشته است. بیش‌ ترین طول و عرضه این دریاچه معادل 380 و 140 متر برآورد می‌شود.

ظرفیت آب دریاچه متغیر بوده و در فصول کم بارش، سطح آب کاهش خواهد یافت. بدین‌ترتیب تنه درختان موجود در کف دریاچه بر روی سطح آن پدیدار خواهند شد.

دریاچه چورت

جاذبه‌های دریاچه چورت

تماشای تصاویر دریاچه چورت و درختان در میان آب، یکی از دلایل شهرت دریاچه چورت بوده و بسیاری از گردش‌ گران با این انگیزه عازم منطقه می‌شوند. ماهی‌ گیری و قایق سواری از جمله جاذبه‌ های گردشگری دریاچه به‌شمار می‌روند.

با وجود پوشش گیاهی و مشخص نبودن عمق دریاچه، شنا کردن در آن منطقی نخواهد بود. وجود ماهی‌های دریاچه مدیون پرندگان مهاجر و تلاش‌ های اهالی بومی منطقه است. پرندگان، تخمهای ماهی‌ ها را در لابه‌لای پرهای خود حمل نموده و به دریاچه منتقل می‌کنند. ریزش مه بر روی دریاچه، صحنه‌ های بی‌ نظیری را خلق می‌کند.

مسیر منتهی به دریاچه، کوهستانی و پیچ‌درپیچ بوده و در فصول بهار، تابستان و پاییز دارای مناظر فوق‌العاده‌ای است. ریزش برگ‌ های رنگارنگ درختان در اطراف دریاچه، صحنه‌ های چشم‌نوازی را رقم می‌زند. این مسیر بهانه خلق یک تفریح مهیج برای آفرودرها خواهد بود.

هوای این منطقه در تمام فصول سال سرد است؛ لذا در صورت تمایل به اسکان شبانه حتما بایستی کیسه خواب، چادر و لباس گرم را به‌ همراه داشت که البته در مسیر منتهی به دریاچه، امکاناتی نظیر مغازه و سرویس بهداشتی تعبیه شده؛ اما محیط اطراف دریاچه فاقد هرگونه امکانات رفاهی است.

دریاچه چورت

برای دسترسی به دریاچه میانشه بایستی از طریق جاده ساری-کیاسر به سمت روستای چورت حرکت کرده و پس از ورود به روستا و طی مسیر خاکی حدودا 10 کیلومتری به دریاچه برسید.

چشمه باداب سورت، سد سلیمان تنگه و آب‌بند الندان از جمله جاذبه‌ های سیاحتی نزدیک به دریاچه محسوب می‌شوند. در صورت تمایل به اقامت برای مدت بیش از 1 روز می‌توان به هتل‌ها، مهمان‌سراها و ویلاهای ساخته شده در روستاها و شهرهای اطراف دریاچه مراجعه کنید که البته این منطقه تا شهر ساری حدودا 2 ساعت فاصله دارد؛ لذا هتل‌های ساری یا سالاردره احتمالا گزینه‌های اقامتی مناسبی به‌شمار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.