چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۲۰

استاندار گلستان گفت: در کمی کردن و افزایش کمیت محصولات کشاورزی ما نیز مانند سایر کشورهای دنیا باید حساسیت خاصی داشته باشیم. ˈبه…

استاندار گلستان گفت: در کمی کردن و افزایش کمیت محصولات کشاورزی ما نیز مانند سایر کشورهای دنیا باید حساسیت خاصی داشته باشیم.

ˈبه گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حسن صادقلوˈ روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از مراکز تحقیقات کشاورزی شهرستان‌های گنبدکاووس و گرگان در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: البته همه مراکز تحقیقاتی در استان باید به دنبال کمی کردن و در کنار آن بالا بردن سطح کیفیت محصولات کشاورزی به ویژه گندم که یک برند برای استان است، باشند.

وی اظهارکرد: برخی محصولات کشاورزی از قبیل گندم در برخی نقاط کشور بین 10 تا 11 تن در هکتار تناژ می دهند، اما در استان گلستان این میزان کمتر است و باید به یک حد نصاب معمولی برسیم.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط استان گلستان، به لحاظ اقلیم آب و هوا و توجه ویژه کشاورزان و کارشناسان کشاورزی، این استان همیشه جزو سه استان برتر در زمینه تولید گندم بوده است.

به گفته وی، مساله گندم، یک تولید زیربنائی برای استان محسوب می شود و باید در تحقیقات در این خصوص حساس باشیم و در کنار کیفیت، کمی سازی نیز انجام دهیم.

نماینده عالی دولت در گلستان گفت: اگرچه گندم گلستان از لحاظ کیفی دارای برند جهانی است، اما باید سعی شود تا کیفیت آن همچنا ن ارتقاء یابد.

صادقلو افزود: آن چیزی که تحقیقات این مراکز نشان می‌دهد و محصولی که از زمین های آن برداشت می شود با مقدار واقعی که از زمین های زراعی برداشت می شود فاصله زیادی دارد که باید با آموزش کشاورزان و فرهنگ سازی این فاصله برداشته شود.

وی یادآور شد: تسهیلات و تجهیزات لازم برای کشاورزی حفاظتی در گلستان فراهم می شود.

استاتدار گلستان خاطرنشان کرد: فواید کشاورزی حفاظتی از قبیل کاهش سوخت و کوتاه شدن زمان کشت و غیره برای همه ما روشن است و نتایج مثبت آن هم دیده شده است.

وی ادامه داد: باید بتوانیم از سطح کلان با سوبسید و یا با تسهیلات، ابزار و تجهیزات این نوع کشاورزی را در استان که هزینه زیادی برای کشاورز دارد فراهم کنیم.

وی افزود: هدف ما از این بازدیدها یک بازدید تشریفاتی نیست بلکه می خواهیم با رفتن در میدان متن کار و میدان عمل زمینه ها و بسترهای توسعه ای را در استان شناسایی و گسترش دهیم.

استاندار گلستان در بازدید یک روزه خود از مراکز و ایستگاه های تحقیقاتی گنبد، گرگان و علی آباد نیز دیدن کرد و بر ضرورت تولید بذور اصلاح شده مطابق با شرایط اقلیم نیمه خشک استان تاکید کرد

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *