جمعه، ۱۲ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۴۶

گروهی از زنان ترکیه اقدام به راه‌اندازی کمپنی برای تذکر به مردان این کشور کرده‌اند که یکی از بدیهی‌ترین مبانی فرهنگ اجتماعی را…

گروهی از زنان ترکیه اقدام به راه‌اندازی کمپنی برای تذکر به مردان این کشور کرده‌اند که یکی از بدیهی‌ترین مبانی فرهنگ اجتماعی را رعایت کنند؛ تذکری که شاید لازم باشد در کشورمان به همراه تعدادی دیگر از این دست تذکرات داده شود و نهضتی برای اصلاح فرهنگ شهروندی در کشورمان شکل بگیرد و بدیهی‌ترین اصول فرهنگی در این سال مهم در جنبشی عمومی در میان تمامی مردمان نهادینه شود و چهره فرهنگ عمومی کشورمان نسبتی منطقی و معنادار با ریشه‌های عمیق فرهنگیِ ایران بیابد.

به گزارش «تابناک»، اگر یک زن باشید، حتماً تاکنون در تاکسی یا مترو با مشکل نوع نشستن نه چندان محترمانه برخی در اطرافتان مواجه شده‌اید؛ پاهای باز که شما را وادار به جمع‌تر نشستن می‌کند و حتی گاهی تذکر لسانی نیز مشکل را برطرف نمی‌سازد! اگر یک مرد در مواجهه با مرد دیگری این مشکل را داشته باشد، یا یک زن با یک زن چه مشکلی را داشته باشد، می‌تواند خیلی راحت مشکلش را برطرف نماید اما وقتی این تقابل میان یک زن و مرد رخ می‌دهد، ماجرا اندکی پیچیده می‌شود.

برخی اوقات با قرار دادن یک کیف میان دو شهروند، این ماجرا اندکی مرتفع می‌شود و گاهی نیز قرار گرفتن دو سرنشین و عدم پر شدن ظرفیت عقب تاکسی یا صندلی‌های مترو و یک جابجایی مشکل را برطرف می‌سازد اما نه همیشه خبری از کیف است و نه لزوماً تاکسی‌ها به ظرفیت کمتری حرکت می‌کنند و نه صندلی خالی در مترو می‌توان مشاهده کرد که اندکی قدرت مانور باقی بماند. شاید تصور کنید این معضل به ایران محدود می‌شود اما واقعیت آن است که عدم رعایت این بدیهیات جنبه بین المللی دارد و در دیگر کشورها نیز این حکایت جاری است.

در ترکیه به طور خاص گروهی از زنان ترکیه آنچنان از این رفتار مردان ترک به تنگ آمده‌اند که کمپینی آنلاین علیه این رفتار مردان به راه انداخته‌اند تا به نوعی مردان را در این زمینه در تنگنای رعایت بیشتر فرهنگ شهروندی قرار دهند و این کمپین خیلی زود بین المللی شده است. این کمپین که با هشتگی به زبان ترکی به معنای «بازکردن پا‌هایت را متوقف کن» و «جای من را اشغال نکن» در شبکه‌های مجازی در حال گسترش است، تا جایی که این هشتگ در دیگر نقاط دنیا نیز جزء پرکاربرد‌ترین هشتگ‌ها شده است.

در ایران هم به کمپین «پاهایت رو جمع کن» نیاز داریم؟!

در این میان برخی از زنان اقدام به انتشار تصاویری از مردانی کرده‌اند که در وضعیتی نامناسب قرار دارند و برخی از این تصاویر نیز بسیار مشهور شده‌اند. حتی برخی از این تصاویر چاپ و در اماکن عمومی قرار گرفته تا به نوعی اقدام به تنبیه این مردان کرده باشند. البته طبیعتاً تنها نوع نشستن در اماکن و وسیا حمل و نقل عمومی محل نقد نیست و متاسفانه رفتارهای فراوانی است که با بدیهی‌ترین آداب اجتماعی در تضاد است و در همین فضای عمومی، شاهد رفتارهای دیگری همچون شنیدن موسیقی به صورت غیرشخصی و گفت‌و‌گوی با صدای بلند با تلفن همراه و یا استعمال سیگار هستیم و عدم رعایت این اتفاقات فرهنگی است.

اینها تنها مصادیقی از عدم رعایت حداقل‌های فرهنگ شهروندی است که توسط برخی شهروندان نادیده گرفته نمی‌شود و شاید لزومی برای رعایتش نمی‌بینند و البته دایره عدم رعایتش تنها به ایران محدود نمی‌شود و در دیگر کشورها نیز برخی از این رفتارها تکرار می‌شود که نمونه‌ مورد اشاره آن بین المللی شده است. در این زمینه آنچه مسلم است لیست طولانی از عدم رعایت اصول فرهنگ شهرنشینی و شهرگردی را می‌توان پیش رویمان قرار دهیم که در تعاملات روزانه با آنهایی که نمی‌شناسیم و تنها همشهری‌مان هستند، رعایت نمی‌کنیم؛ اصولی که دست به دست هم می‌دهند و فرهنگ عمومی را شکل می‌دهند.

شاید پیش از نقد هر شخص دیگری و گرفتن انگشت اشاره به سمت دیگران برای نقد عدم رعایت حداقل‌های فرهنگی، لازم باشد تا به سه انگشت دیگرمان که خودمان را نشانه رفته توجه کنیم و ابتدا از خود آغاز کنیم. اکنون که به خیابان رفتیم، هرچقدر که عجله داشتیم به هر شخصی تنه نزنیم و اگر چنین اتفاقی رخ داد، عذرخواهی کنیم، در وسایل حمل و نقل عمومی حریم دیگران را محترم بشماریم و اندکی از خودگذشتگی نشان دهیم، زباله ولو در کوچک ترین ابعاد مورد تصور و در شرایطی که هیچ سطل زباله‌ای ندیدیم بر زمین نیاندازیم و اندکی رنج حملش را به جان بخریم، هرچقدر که عجله داشتیم پشت چراغ قرمز بایستیم و از خطوط و پل‌های هوایی عبور کنیم.

شاید این سال، بهترین فرصت باشد تا هزاران بدیهیات فرهنگ عمومی را جدی‌تر بگیریم که هر شهروند دیگر کشوری که سفری به ایران داشته باشد، مردمان کشور را با این رفتارها و نظایر این رفتارها می‌شناسد و نه با تاریخ چند هزار ساله‌اش. ریشه ها و عمق تاریخ ایرانی می‌بایست در رفتار روزانه تک تک ایرانیانی که برای خود نسبتی با تاریخ و فرهنگ غنی ایرانی قائل هستند، نمایان باشد و نمود عینی این سبقه تاریخی، نه صرفاً با شناخت حافظ و سعدی و مولوی و خیام و فردوسی بلکه عمل به نیکی است و ابتدای این حسن، حسن رفتار در سطح عمومی جامعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.