پنجشنبه، ۱۹ تیر ۹۳ - ۰۷:۳۳

ˈسید حسن موسوی چلکˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در طول اجرای پنج برنامه توسعه کشور، امور اجتماعی در…

ˈسید حسن موسوی چلکˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در طول اجرای پنج برنامه توسعه کشور، امور اجتماعی در حاشیه سیاستگذاری های کلان کشور قرار داشت و دغدغه جدی سیاستگذاران نبوده و امروز هم می توان همین ادعا را تکرار کرد که همچنان این امور در حاشیه است.

وی علل در حاشیه بودن امور اجتماعی را نگاه تک بعدی در این برنامه ها به حوزه های اقتصادی و عمرانی، ضعف دستگاه های اجتماعی در تقویت امور اجتماعی ، عدم حضور تصمیم گیران مسلط به امور اجتماعی در سیاستگذاری اجتماعی در مراجع ذیربط اعلام کرد.

وی گفت : پویا نبودن حوزه های علمی امور اجتماعی در بخش های دولتی و غیر دولتی، عدم تمایل جدی دولت ها برای توجه جدی به امور اجتماعی و هراس از مطالبه گری اجتماعی و دشواری پاسخگویی در این حوزه از دیگر علل در حاشیه ماندن حوزه اجتماعی در برنامه های توسعه است.

وی با اشاره به شرایط اجتماعی کشور گفت: زنان سرپرست خانوار و افزایش پرونده های قضایی باعث گسترش بی نظمی اجتماعی شده است.

وی با اشاره به بالا نبودن شاخص نشاط اجتماعی در جامعه، افزود : تغییر الگوهای امور اجتماعی، گسترش تکنولوژی ها، توسعه شهرنشینی و سکونتگاه های غیر رسمی، بی توجهی به پیوست های اجتماعی و ضعف جدی در ارزیابی تاثیرات اجتماعی، افزایش خشونت های خانگی، کاهش نرخ رشد جمعیت از جمله آسیب های اجتماعی است.

وی ادامه داد: افزایش جمعیت سالمندی،گرایش زنان و دختران به آسیب های اجتماعی، کاهش سن افراد درگیر آسیب های اجتماعی و بالا نبودن شاخص های سرمایه اجتماعی، ضرورت توجه به مسایل اجتماعی را می طلبد.

موسوی چلک افزود:در سومین همایش مددکاری اجتماعی ایران برای اولین بار متخصصین و نخبگان اجتماعی قبل از تدوین سیاست های کلی و احکام برنامه ششم توسعه ، دیدگاه ها و نظرات خود را ارایه می نمایند.

این همایش در دانشگاه آزاد اسلامی گناباد و با همکاری و مشارکت تمام سازمان های مرتبط از جمله وزارت کشور، وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور و انجمن مددکاران اجتماعی ایران برگزار می شود.

514/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.