در تلاشیم تاق‌بستان را هرچه‌سریعتر برای جهانی‌شدن آماده کنیم

‌مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از بازدید سالانه یک میلیون گردشگر از مجموعه تاریخی باستانی و ثبت جهانی شده بیستون خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه کرمانشاه، مهندس علی فعله گری در جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان که در محل سالن جلسات استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارکرد: اثر ارزشمند و جهانی شده بیستون یکی از منحصربه فردترین آثار ایران است که هرساله از تمامی نقاط ایران و گردشگران خارجی بسیاری از آن دیدن می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: وجود این مجموعه بی نظیر برای استان کرمانشاه یک غنیمت است که باید بیش از اینها قدر آن را بدانیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در ادامه از در دست اقدام بودن پرونده ثبت جهانی تاق بستان خبر داد و گفت: زمینه ثبت جهانی شدن مجموعه تاریخی فرهنگی ارزشمند تاق بستان به عنوان پانزدهمین اثر جهانی ایران فراهم شده، این درحالیست که طرح ساماندهی تاق بستان هنوز نیمه کاره است و برای انجام آن به بودجه‌های بیشتری نیاز داریم.

وی با بیان اینکه تاق‌بستان شناسنامه و هویت اصیل مردم کرمانشاه است، تاکیدکرد: با ثبت جهانی شدن تاق بستان یقینا مردم کرمانشاه شاهد تحولی عظیم در صنعت گردشگری استان خود خواهند بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه همچنین به انجام طرح ساماندهی مجموعه ارزشمند معبد آناهیتا اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات معبد آناهیتا موضوع مالکیت دو باب خانه در محوطه معبد بود که با بودجه ۳۰۰ میلیون تومان خریداری و بعد از سالها این بخش از اثر آزاد سازی شد.

وی تاکید کرد: در صورت تامین اعتبار طرح مرمت آناهیتا را شش ماهه تهیه می‌کنیم و یقینا اگر این اثر نیز مرمت شود و ساماندهی گردد، تحولی قابل توجه در منطقه برای توسعه گردشگری ایجاد خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه همچنین به برگزاری هفتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در استان اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه با حضور هنرمندانی از سراسر کشور در محل نمایشگاه بین المللی کرمانشاه در حال برگزاری است.

‌انتهای پیام

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*