پنجشنبه، ۰۵ تیر ۹۳ - ۰۷:۲۳

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا، گری لوییس در دیدار با مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور و کارکنان محیط زیست آذربایجان…

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا، گری لوییس در دیدار با مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور و کارکنان محیط زیست آذربایجان غربی و پس از مشاهده کلیپی از وضعیت دریاچه ارومیه افزود: من به مردم قول می دهم تا در این زمینه با تمام تلاش کار کنم و مردم این منطقه قول من را به عنوان یک پدر و انسان به یاد داشته باشند.

وی اظهار کرد: تنها مردم آذربایجان غربی برای این موضوع ناراحت نیستند بلکه همه ما برای این بحران و مشکل ناراحتیم.

گری لوییس ادامه داد: من در چند ماه گذشته که در هامون بودم مردی به نام محمد که ماهی گیر بود برای نجات هامون از من طلب کمک کرد چون نمی توانست خانواده اش را و زندگی آینده دختر کوچکش را بدون هامون تصور کند و الان این حس در مردم آذربایجان غربی است که مشوق ما برای تلاش بیشتر است.

وی گفت: من آمار و ارقامی از کمک و یاری رسانی در این زمینه ندارم به مردم آذربایجان بدهم ولی به عنوان یک انسان برخود وظیفه می دانم از هیچ اقدامی دریغ نکنم.

در این دیدار پس از پخش کلیپی از دریاچه ارومیه در زمان پر آبی و مقایسه آن با دوران کنونی اش تمام میهمانان حاضر در جلسه تحت تاثیر قرار گرفته و دو نفر از میهمانان نیز برای دریاچه ارومیه وضعیت کنونی آن گریه کردند.

هاولینگ شو معاون برنامه عمران دبیرکل سازمان ملل و گری لوییس نماینده مقیم این سازمان در ایران به همراه سایر میهمانان امروز ارومیه را به مقصد تهران ترک کردند.

بر اساس اعلام مسوولان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تاکنون بیش از 90 درصد دریاچه ارومیه خشک شده و این پهنه آبی تبدیل به شوره زار و نمکزار شده که کارشناسان میزان نمک موجود در این دریاچه را میلیون ها تن تخمین می زنند.

در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی علاوه بر تعداد بسیاری روستا و ساکنان آن انواع حیات وحش از پرندگان گرفته تا پستانداران و به ویژه گوزن زرد و نادر ایرانی در پارک ملی دریاچه ارومیه و جزایر آن سکونت دارند که با بروز طوفانهای نمکی معیشت مردم منطقه و تغذیه و زندگی جانواران نام برده با تهدید جدی مواجه می شود.

7125/581

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.