شنبه، ۱۰ خرداد ۹۳ - ۰۷:۵۹

به گزارش میهن پست – هندوانه به عنوان پر طرفدار ترین  میوه جالیزی همواره در فصل گرم سال دل علاقه مندانش را خنک…

به گزارش میهن پست – هندوانه به عنوان پر طرفدار ترین  میوه جالیزی همواره در فصل گرم سال دل علاقه مندانش را خنک می کند.

بهتر است بدانیم  بيش از پنجاه نوع هندوانه وجود دارد که “هندوانه‏ زرد ( به انگلیسی : Yellow Watermelon )” يکی از آن ها است. اين هندوانه در ايران بيشتر به نام “هندوانه آناناسی” معروف است.

هندوانه زرد

هندوانه زرد

هندوانه‏ زرد در تمام فصول سال يافت می ‏شود، اما در تابستان به نقطه‏‏ ی اوج خود می‏ رسد.در هندوانه ‏های معمولی رنگدانه ای به نام “ليکوپن” وجود دارد که باعث ايجاد رنگ قرمز در آنها می شود و خاصيت آنتی اکسيدانی دارد، ولی هندوانه ی آناناسی، فاقد اين رنگدانه است و به همين دليل زرد رنگ می باشد.

    هندوانه زرد

هندوانه زرد

ليکوپن مسئول ايجاد رنگ قرمز در گوجه ‏فرنگی و گريپ ‏فروت نيز می‏ باشد.نکته‏ قابل توجه اين هندوانه غيرمعمول، رنگ زرد روشن متمايل به نور آفتاب آن می ‏باشد.

    هندوانه زرد

هندوانه زرد

از ديگر مشخصات متمايز آن بافت نرم آن می ‏باشد که مزه‏ ای شيرين و نيرو بخش دارد.هندوانه‏ ها مخصوصاً هندوانه زرد سيترولين زيادی دارند. سيترولين يک اسيد آمينه غيرضروری می‏ باشد که در سيستم اکسيد نيتريک بدن شرکت می ‏کند. به اين ترتيب که وقتی سيترولين با آنزيم ‏های بدن وارد واکنش شد، به آرژنين تبديل مي ‏شود.

    هندوانه زرد

هندوانه زرد

آرژنين اسيد آمينه ‏ای است که برای سلامت قلب و عروق و سيستم ايمنی بدن سودمند است. آرژنين توليد اکسيد نيتريک را در بدن تشديد می ‏کند که باعث شل شدن ديواره‏ ی عروق می ‏شود.

خواص فواید هندوانه برای سلامتی

زادگاه اصلی هندوانه، هندوستان است به همین خاطر، وجه تسمیه  آن (هند وانه) به معنای میوه هند معروف شده است.
هندوانه منبع طبیعی از بهترین آنتی‌‌اکسیدان‌ها بوده که طبیعت فراهم کرده است. آنتی ‌اکسیدان‌هایی مثل ویتامین‌ C و A که از ما در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کنند. با مصرف هندوانه خطر کم ‌آب شدن بدن نیز کاهش می‌‌یابد.

تابستان و هندوانه دو یار جدا نشدنی هستند. هندوانه تقریباً در همه جای دنیا پیدا می‌شود و بااینکه می‌توانیم در تمام طول سال از بازار هندوانه بخریم اما فصل هندوانه تابستان است که در این فصل بهترین کیفیت را داشته و بسیار شیرین است.

1. فواید هندوانه برای سلامتی بسیار زیاد است. مهم نیست که هندوانه را چطور برش بزنید، بهترین آنتی ‌اکسیدان‌ها در آن یافت می‌شود.

2. هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین C و A است.

3. هندوانه قرمز خوشمزه همچنین منبع قوی از آنتی ‌اکسیدان کاروتن است که لیکوپن نامیده می‌شود. این آنتی‌ اکسیدان‌ها در بدن حرکت کرده و رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند. رادیکال‌های آزاد موادی در بدن هستند که می‌توانند آسیب زیادی به ما وارد کنند. این مواد می‌توانند کلسترول را اکسید کرده و باعث شود که به دیواره رگ‌‌های خونی چسبیده و موجب ضخیم‌تر شدن آن شود و این عمل می‌تواند منجر به سکته قلبی شود. لیکوپن که رنگ قرمز زیبا را به هندوانه می‌دهد به کاهش خطر سرطان پروستات هم کمک می‌کند.

خواص هندوانه

خواص هندوانه

4. جالب است بدانید که هندوانه تنها میوه‌‌ای است که نسبت به میوه‌ها و سبزی‌جات دیگر دارای مقدار بیشتری بتاکاروتن است.

5. هندوانه میوه‌‌ای است که حاوی میزان بالایی الکترولیت سدیم و پتاسیم است که آن را از طریق عرق دفع می‌کنیم.

6. هندوانه همچنین سرشار از ویتامین‌های B است که برای تولید انرژی حیاتی هستند. متخصصین تغذیه توصیه می‌کنند که هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین B6، B1 و منیزیم است. این میوه بخاطر میزان بالای آبی که در خود دارد که تقریباً 90 درصد آن را می گیرد و ارزش کالری آن، جزء باارزش‌ترین میوه‌‌ها دسته‌ بندی می‌شود.

7. هندوانه خاصیت خنک‌کنندگی خاصی دارد و به طرز شگرفی سرشار از سیترولین بوده که آمینو اسیدی است که بدنمان برای ساخت یک آمینواسید دیگر، آرژنین، که در چرخه اوره برای از بین بردن آمونیاک استفاده می‌شود، مصرف می‌کند.

8. آنتی‌اکسیدان‌ها به کاهش شدت آسم کمک می‌کنند. همچنین خطر سرطان روده، آسم، بیماری قلبی، آرتروز هماتوئید و سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

9. هندوانه منبع خوبی از تیامین، پتاسیم و منیزیم است که از بدن در برابر بیماری‌های مختلفی محافظت می‌کنند.

10. هندوانه فاقد چربی است اما به تولید انرژی کمک می‌کند. دربرابر زوال ماکولا هم محافظ خوبی محسوب می‌شود.

وقتی گرمای تابستان ما را به تشنگی می‌‌اندازد، خوردن هندوانه یک راه بسیار سالم و مطمئن برای جایگزین شدن نوشابه‌های انرژی‌زاست. ازآنجا که مقدار آب زیادی دارد، آب موردنیاز بدن ما را تامین می‌کند و هیچ چیز در یک روز گرم تابستانی بهتر از خوردن یک تکه هندوانه دلچسب و آب‌دار نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *