شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۱۵

سالانه صدها بچه در کشورهای گوناگون به علت عارضه  خطرناک کتواسیدوز دیابتی که به علت  تشخیص ندادن بیماری دیابت نوع1 در آنها بوجود…

diabete noe yek    1

سالانه صدها بچه در کشورهای گوناگون به علت عارضه  خطرناک کتواسیدوز دیابتی که به علت  تشخیص ندادن بیماری دیابت نوع1 در آنها بوجود می آید با عجله به بیمارستان آورده می شوند.

تنها در انگلستان سالانه تشخیص دیابت نوع1 در 2000 کودک زیر 16 سال انجام می شود اما گروه خیریه ی دیابت انگلستان در مورد عدم تشخیص موارد بیشتر تا حدود 500 کودک در سال که بعد از ابتلا به عارضه ی بالقوه کشنده ی کتواسیدوز دیابتی (DKA  ) به بیمارستان مراجعه می کنند، هشدار می دهد.در مطالعه ای که در انگلیس ، ولز و ایرلند شمالی صورت گرفت و نتایج آن در مجله ی Archives of  Disease in Childhood  منتشر گردید، دانشمندان دریافتند احتمال تشخیص بیماری دیابت نوع1 بیشتر پس از ابتلا به DKAصورت می گیرد.

DKA  زمانی رخ می دهد که بدن هیچ انسولینی برای استفاده از منابع قندی بمنظور تولید انرژی در سلول نداشته و شروع به سوزاندن اسیدهای چرب می کند، این کار با تولید کتونهای اسیدی همراه است. کتونهای اسیدی سبب بیماری کودک شده و افزایش آن منجر به تورم مغز و یا حتی مرگ می شود.

مدیر اجرایی دیابت بریتانیا می گوید: این وحشتناک است که صدها کودک به بیماری خطرناکی مبتلا شوند که کاملاٌ می توان از آن جلوگیری کرد.

او می افزاید: علایم بیماری دیابت نوع1 بسیار آشکار است و دلیلی وجود ندارد که بیماری دیابت در کودکی با این علایم تشخیص داده نشود اما واقعیت تلخ اینست که یک چهارم از کودکان مبتلا به دیابت نوع1 قبل از تشخیص دچارDKA  می شوند ما می خواهیم که این وضعیت وحشتناک به پایان برسد.

علایم اصلی دیابت نوع1 شامل: نیاز به رفتن به دستشویی بیش از حد طبیعی، افزایش تشنگی، احساس خستگی و لاغر شدن کودک بدون علت واضح است.

 این علایم غالباٌ به نام 4Ts  ( چهار تی: علامت Toilet= نیاز به رفتن به دستشویی بیش از حد معمول،Thirsty=تشنگی غیرطبیعی، Tired= خستگی غیرطبیعی،Thinner  = کاهش وزن بدون علت ) علایم دیابت نوع1 هستند.

علایم تیپیک کتواسیدوز یا DKA  عبارتند: از کم شدن آب بدن، تهوع، گیجی و نفس نفس زدن ( فرد به سختی قادر به کشیدن نفس عمیق است ) و درد شکمی است

منبع-http://diabetestma.org

نوشته های مرتبط :

 1. علل بوجود آمدن کتواسیدوز دیابتی
 2. چگونه نوروپاتی دیابتی تشخیص داده می شود؟
 3. نحوه تشخیص بیماری قند (دیابت)
 4. با استفاده از لیزر دیابت تشخیص داده میشود
 5. بیماری آبسه بارتولن چگونه تشخیص داده میشود؟
 6. اصول تشخیص دیابت با توجه به علائم و نشانه ها
 7. سوال و جوابهایی درباره بیماری دیابت
 8. از روی چشم بیماریها تشخیص داده میشود
 9. آیا بیماری دیابت و لثه باهم ارتباط دارند؟
 10. بیماری قند (دیابت) چیست؟
 11. طبقه بندی بیماری قند و انواع دیابت
 12. افزایش خطر بیماری قلبی با دیابت بارداری در دوران میانسالی
 13. توسط سی تی اسکن سکته مغزی بطور خودکار تشخیص داده می شود
 14. میزان هوش کودکان با چه شیوه هایی تشخیص داده می شود؟
 15. آیا عامل ابتلا به بیماری دیابت فقط قند است؟
 16. بیماری پارکینسون را با استفاده از نور می توان تشخیص داد
 17. آیا دیابت بی مزه همان دیابت معمولی است؟
 18. باکره بودن چگونه تشخیص داده می شود؟
 19. تاریخچه بیماری قند (دیابت)
 20. بیماری های قلبی و دیابت با عضلات قوی ارتباط دارد

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.