شنبه، ۰۹ دی ۹۶ - ۰۸:۵۹
دستبند هوشمند نابینایان

دستبند هوشمند نابینایان در حالی  توسط مخترع ایرانی ساخته شده است که این مخترع ایرانی مراحل طراحی و ساخت اولین دستبند پوشیدنی ویبره…

دستبند هوشمند نابینایان در حالی  توسط مخترع ایرانی ساخته شده است که این مخترع ایرانی مراحل طراحی و ساخت اولین دستبند پوشیدنی ویبره – بریل هوشمند برای نابینایان را با موفقیت تولید و مورد /ازمایش قرار داده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

مخترع دستبند هوشمند نابینایان دانشجوی رشته حسابداری از دانشگاه آزاد سنندج است و وی از ابتدا علاقه خاصی به کارهای الکتریکی و مکانیکی داشت. همین امر باعث شد که وقتی دانش‌آموز سال دوم دبیرستان بود، ایده ساخت دستبند هوشمند برای نابینایان را کلید بزند. در نهایت دستبند هوشمند جزو طرح‌های منتخب جشنواره خوارزمی 1386 شد.

دستبند هوشمند نابینایان

پاکنهاد درباره اختراع خودر یعنی دستبند هوشمند نابینایان به رسانه ها گفته:

بریل هوشمند نابینایان اولین اسمارت واچ جهان برای نابینایان است. این ساعت از طریق بلوتوث به گوشی هوشمند کاربر متصل می‌شود و می‌تواند به تمامی دستگاه‌های اندروید متصل شود. یک کیبورد بریل روی این ساعت تعبیه شده است که نابینایان و کم‌بینایان می‌توانند از طریق آن به‌راحتی تایپ انگلیسی، فارسی و شماره‌گیری کنند. همچنین امکان پاسخ و قطع تماس با این ساعت هوشمند وجود دارد.

این در حالی است که دستبند هوشمند نابینایان با هر 20 دقیقه شارژ، این ساعت هوشمند به مدت چهار روز کار می‌کند.

جالب است بدانید که این مخترع در کنار اختراع دستبند هوشمند نابینایان ، عصای هوشمندی نیز برای نابینایان ساخته است که کوچک‌ ترین عصای سفید جهان است و با اشعه مادون قرمز کار می‌کند. فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی در این باره اظهار کرد: «این عصای هوشمند می‌تواند تا180 درجه محیط اطراف کاربر را بررسی کند و نتایج آن را به حالت ویبره به کاربر منتقل می‌کند. طیف بررسی عصای هوشمند نابینایان قابل تنظیم، از پنج سانتی‌متر تا دو متر، است که پنج سانتی‌متر مناسب موقعیتی است که کاربر در جمعیت قرار دارد و دو متر نیز مناسب فضای باز است.

دستبند هوشمند نابینایان

خانم پاکنهاد در خصوص اختراع دستبند هوشمند نابینایان در توضیحاتی بیشتر می گوید:

در ابتدا فکر نمی‌کردم که بتوانم این دستگاه را بسازم تا این که در سال 95 با مرکز رشد دانشگاه سنندج آشنا شدم و با تشویق‌ها و حمایت‌های آ ها شروع به ساخت این محصول کردم. اما متاسفانه در حال حاضر در مرحله تجاری‌سازی قفل کرده‌ایم چراکه خبری از سرمایه‌گذارهای داخلی نیست.

این مخترع با بیان این که سرمایه‌گذار در ایران بسیار کم است گفته همین امر منجر می‌شود که طرح‌ ها بخوابند و به مرحله عملی شدن نرسند بنابراین مجبور می‌شویم که تکنولوژی را از کشور خارج کنیم و در اختیار کشورهای خارجی بگذاریم.

سید اسرا پژوهشگر برتر سال 95 و 96، کارآفرین برتر سال 95، فناور برتر سال 96، بانوی اول جشنواره ربع الرشیدی تبریز سال 96 و جز پنج جوان برتر سال 95 و 96 شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.