پنجشنبه، ۱۱ آذر ۹۵ - ۱۰:۲۰
دستشویی فضانوردان

فراخوان ناسا برای طراحی دستشویی فضانوردان در حالی توسط این سازمان فضایی با جدیت مطرح شده است که دستشویی رفتن در فضا همیشه یکی…

فراخوان ناسا برای طراحی دستشویی فضانوردان در حالی توسط این سازمان فضایی با جدیت مطرح شده است که دستشویی رفتن در فضا همیشه یکی از چالش‌های فضانوردان بوده است زیرا نبود جاذبه و همچنین وجود لباس‌های پیچیده فضایی، این کار را به مشکل بزرگی تبدیل کرده است. با این حال ناسا جایزه‌ای ۳۰ هزار دلاری برای حل این معضل فضایی تعیین کرده که راحتی و ایمنی فضانوردانش را بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد داد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

پیش از این دستشویی فضانوردان همانند آن پیزی را که در زمین است نبوده و فضانوردان از پوشک بزرگسالان استفاده می کردند اما این راه‌حل کاملا موقتی بوده و تنها برای حدود یک روز کافی است.اکنون ناسا رقابتی را با عنوان – چالش مدفوع در فضا – را راه انداخته و در آن از مردم برای ساخت یک سیستم مدیریت فضولات داخل لباس به منظور استفاده فضانوردان برای ۱۴۴ ساعت درخواست کمک کرده است.

بنابراین فراخوان ناسا برای طراحی دستشویی فضانوردان و برنده ی آن نویدبخش‌ترین طراحی برای پیاده‌سازی و استفاده در ماموریت‌های سه یا چهار سال آینده خواهد بود که جایزه‌ای ۳۰ هزار دلاری نیز دریافت خواهد کرد.

بر اساس قوانین این رقابت،‌ طراحی دستشویی فضانوردان باید طوری طراحی شود و البته راه‌حل برنده باید به گونه ای باشد که ضایعات مدفوع و ادرار را تا ۱۴۴ ساعت از بدن فضانوردان دور کند.

در این میان همچنین این راه‌حل یعنیدستشویی رفتن فضانوردان باید در یک سناریوی ریزگرانش و در زمان حرکت فضانوردان در اطراف یا در حال نشسته و خمیده اجرا شود. این سیستم همچنین باید در کمتر از پنج دقیقه اجرایی شود.

روال فراخوان ناسا برای طراحی دستشویی فضانوردان با جابزه ۳۰ هزار دلاری این طور هست که طرح‌ها باید پیش از ۲۰ دسامبر ۲۰۱۶ بطور آنلاین به نمایش دربیایند و برنده یا برندگان توسط گروهی از داوران انتخاب خواهند شد.

تصاویری از دستشویی فضانوردان که در حال حاضر در ایستگاه بین المللی فضایی مورد استفاده قرار می گیرد.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]telegraph[/highlight]

یک دیدگاه برای “فراخوان ناسا برای طراحی دستشویی فضانوردان با جابزه ۳۰ هزار دلاری”

  1. کازیوه گفت:

    خیلی جالبه ببینیم کی برنده میشه و طرحش چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.