پنجشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۱۱

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ، هیات مدیره سازمان بورس درجهت اجرای مفاد بند 6 ماده (1) و ماده…

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ، هیات مدیره سازمان بورس درجهت اجرای مفاد بند 6 ماده (1) و ماده (35) قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384و به منظور تعیین وظایف و اختیارات شرکت بورس کالای ایران در خصوص کارگزاری های عضو خود، دستورالعمل فوق را اصلاح و ابلاغ کرد.

براساس این دستورالعمل بورس باید ظرف هفت روز کاری پس از پایان مهلتی که برای کارگزاران به منظور ارسال آخرین گزارش­های مربوط به هر ماه تعیین شده است، فرم کنترل مدارک ماهانه کارگزاری را برای هر کارگزاری تکمیل کند و درصورت مشاهده هرگونه نقص، موضوع را در مدت سه روزکاری به طور کتبی به کارگزاری مربوطه اطلاع دهد. وجود هر گونه نقص در گزارش های مذکور براساس این فرم، به منزله عدم دریافت گزارش توسط بورس است.

درصورتی که گزارش های ماهانه دریافتی دارای نقص نباشد، بورس حداکثر ظرف 20 روز پس از دریافت این گزارش ها، فرم بررسی ماهانه کارگزاری ها را برای هر کارگزاری، تکمیل و در صورتی که پاسخ به هر یک از سووالات فرم مذکور نشان دهنده نقض مقررات توسط کارگزاری باشد، توضیح کارگزاری را ظرف هفت روز پس از اتمام مهلت تکمیل این فرم، دریافت و در صورت قانع کننده نبودن توضیحات کارگزاری، ظرف سه روز کاری بعد به همراه نظرات خود به مرجع رسیدگی به تخلفات کارگزاری ها و مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس ارسال می کند. دریافت نکردن یا ارائه ندادن توضیحات کارگزاری مانع از ارسال این گزارش به مرجع مذکور نخواهد بود.

بورس کالا هر ماه گزارشی از وضعیت کارگزاران فعال و غیر فعال، شعبه های آن ها، معامله­ گران ایستگاه های معاملاتی، تعداد مشتریان برخط و الکترونیکی هر کارگزاری به تفکیک و حجم معاملات آنها، مجوزهای فعالیت اخذ شده یا تمدید شده و همچنین تاریخ اعتبار و اتمام کلیه مجوزهای فعالیت کارگزاران را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد و همچنین هر سه ماه گزارشی از بررسی­ ها و بازرسی­ های انجام شده از شرکت­های کارگزاری و دفاتر، شعبه و نمایندگی­ های آن ها را تا پایان ماه بعد تهیه و به سازمان بورس ارسال می کند.

اقتصام(1)** 9141 **1561

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.