دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۹:۲۳

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران سید حسین هاشمی، استاندار تهران در سفری که به مناطق عشایری کمردشت لار داشت، از وضعیت این مناطق…

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران سید حسین هاشمی، استاندار تهران در سفری که به مناطق عشایری کمردشت لار داشت، از وضعیت این مناطق بازدید کرد و ضمن حضور در جلسه شورای عالی عشایر استان تهران دستوراتی برای بررسی و تصویب طرح‌های لازم جهت ارتقای زندگی عشایری و حفاظت از محیط زیست استان به معاونت‌های مربوطه صادر کرد.

از دستورات استاندار تهران در این جلسه، اختصاص منابع مالی لازم برای احداث و بهره برداری از دو اتراقگاه موقت برای اسکان عشایر بود که جهت بررسی و تصویب در کارگروه مربوطه به نعمت الله ترکی، معاون برنامه ریزی استاندار ابلاغ و قرار شد نتایج حاصله از آن ظرف مدت یک ماه به استاندار اعلام شود.

از فواید این طرح، جلوگیری از ورود زودتر از موعد دام عشایر به مراتع استان بود که در صورت بهره برداری می تواند کمک خوبی به احیای محیط زیست استان  باشد.

از دیگر موضوعات مطروحه در جلسه شورای عالی عشایری استان تهران، بررسی پروانه‌های صادره برای بهره برداری از مراتع استان بود که هاشمی در این زمینه دستور پیگیری‌های لازم و اعطای پروانه بهره برداری از مراتع استان به مدت 10 سال را صادر کرد.

در این جلسه استاندار تهران با تاکید بر عدم واگذاری مراتع، اعطای آن را در قالب پروانه‌های بهره برداری، گامی مهم در جهت احیای محیط زیست و مراتع استان اعلام و حصول این طرح را در مراحل نهایی مهم و ارزشمند عنوان کرد.

همچنین در بررسی این موضوع، عبدی‌نژاد‌، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران ضمن ارائه گزارشی از وضعیت مراتع استان، طرح مذکور را گامی مهم در جهت احیای 54 هزار هکتار مراتع کل استان تهران قلمداد و از دستور استاندار جهت تصویب این طرح قدردانی کرد.
استاندار تهران در ادامه جلسه با قدردانی از عشایر فهیم و سخت کوش استان، دستور بررسی اختصاص ماهانه 500 تن علوفه برای تطمیع دام‌های عشایر را به معاون برنامه ریزی استاندار صادر و مراتب را جهت پیگیری این مهم در کارگروه مربوطه مطرح کرد.

از دیگر دستورات هاشمی در جلسه شورای عالی عشایری استان تهران، بحث بررسی و پیگیری طرح تمرکز مراکز خدمات رفاهی عشایر در یک منطقه بود که این مهم نیزجهت بررسی و تصویب به کارگروه مربوطه ارجاع داده شد.

هاشمی همچنین با توجه به گزارش نماینده نیروی انتظامی درخصوص لزوم استقرار این نیرو در حوزه کمردشت لار و با عنایت به کمبود امکانات لجستیکی و نیروی انسانی ناجا در این منطقه، مراتب را جهت مکاتبات اداری لازم جهت این مهم با سردارحسین ساجدی نیا، فرمانده نیروی انتظامی استان تهران به ترکی معاون برنامه ریزی استاندار ابلاغ کرد.

در آخر جلسه استاندار تهران با تاکید بر ساری و جاری بودن قوانین مربوط به حوزه آبخیزداری و منابع طبیعی استان در دشت لار، دستور تخریب فنس کشی‌های غیر قانونی در منطقه و برخورد قانونی لازم با خاطیان را صادر کرد.

در این جلسه که به مدت 2 ساعت به طول انجامید، اعضای شورای عالی عشایری استان تهران، گزارش‌هایی از وضعیت حوزه تحت مدیریت خود به استاندار تهران شرح دادند.

حدود سه هزار خانوار عشایری در استان تهران زندگی می‌کنند که در سال گذشته موفق شدند 60 هزار تن محصولات باغی و کشاورزی تولید کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *