شنبه، ۲۵ آذر ۹۶ - ۱۰:۳۲
دستکاری ژنتیکی احساس درد

دستکاری ژنتیکی احساس درد را به یک خانواده ایتالیایی باز گرداند ؟ این خبری بود که در روزهای گذشته مورد توجه خاص رسانه…

دستکاری ژنتیکی احساس درد را به یک خانواده ایتالیایی باز گرداند ؟ این خبری بود که در روزهای گذشته مورد توجه خاص رسانه ها و اهالی علم پزشکی قرار گرفته چرا که دانشمندان برای اولین بار با دستکاری ژنتیکی ، احساس درد را به یک خانواده ایتالیایی که از این احساس بی بهره بودند، برگرداندند و امیدوارند از این روش برای تسکین درد نیز استفاده کنند. درادامه با میهن پست همراه شوید.

درد اگر چه احساس نامطلوب و آزارد هنده ای است ، اما یکی از کارکردهای مهم بدن تلقی می شود که انسان را از وجود مشکلی جدی در یکی از اندام های خود مطلع می کند.

دستکاری ژنتیکی احساس درد را در حالی می تواند باز گرداند که نیتجه آن برای می تواند برای برخی بیماری ها که با احساس درد مداوم و طولانی مدت همراه هستند و همین مساله موجب آزار شدید افراد می شود. تسکین دهنده و حیات بخش باشد ، چرا که تسکین درد امروزه با استفاده از داروهای شیمیایی صورت می گیرد که بسیاری از آنها عوارض جانبی ایجاد می کنند. اما ژن درمانی فرصت های جدید و منحصر به فردی را در این زمینه هم ایجاد کرده است.

دستکاری ژنتیکی احساس درد

به تازگی دانشمندان انگلیسی موفق به درمان اعضای یک خانواده ایتالیایی شده اند که به علت برخی تغییرات ژنتیکی قادر به درک درد نبوده اند. این بیماری که به CIP مشهور است به ندرت رخ می دهد، اما می تواند برای مبتلایان مشکلات جدی ایجاد کند.

محققان برای حل مشکل مذکور وضعیت ژنتیکی اعضای این خانواده را بررسی کردند و متوجه شدند علت وقوع این مشکل جهش یکی از ژن های آنان موسوم به ZFHX۲ است که علائم مربوط به وجود درد را ارسال می کند.

آنان با دستکاری ZFHX۲ توانسته اند احساس درد را برای خانواده مذکور ممکن کنند و حالا می گویند با اعمال معکوس این روش از بین بردن احساس درد در افرادی که از سردردهای مزمن یا دردهای شدید ناشی از سوانح مختلف رنج می برند، ممکن خواهد بود.

تا پیش از این ژن های دیگری مانند SCN۹A  و  PRDM۱۲در این مساله دخیل دانسته می شدند. اما با شناسایی ژن ZFHX۲ به نظر می رسد امیدهای تازه ای برای ژن درمانی درد به وجود آمده است.

[highlight]منبع[/highlight]   newatlas

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.