دوشنبه، ۰۸ خرداد ۹۶ - ۰۵:۳۲
دستگاه تنظیم ضربان قلب

دستگاه تنظیم ضربان قلب در حالی به اعتقاد کارشناسان امنیتی باگ های لازم را برای نفوذ هکرها دارد و آن ها می توانند با…

دستگاه تنظیم ضربان قلب در حالی به اعتقاد کارشناسان امنیتی باگ های لازم را برای نفوذ هکرها دارد و آن ها می توانند با نفوذ به دستگاه تنظیم ضربان قلب هر شخصی که از آن استفاده می کند ، زندگی او را به خطر بیندازند. د رادامه با میهن پست همراه شوید.

دستگاه تنظیم ضربان قلب هم همانند بسیاری از تجهیزات پزشکی مبتنی بر فناوری اطلاعات مانند پمپ های تزریق با توجه به دیجیتالی بودنش از آسیب پذیری های زیادی برخوردار هستند که دستکاری آن ها برای هکرها را ممکن می کند.

این در حالی است که محققان شرکت امنیتی وایت اسکوپ می گویند دستگاه تنظیم ضربان قلب ۴ شرکت مشهور سازنده این نوع تجهیزات و همین طور سیستم های مورد استفاده برای کنترل و بررسی عملکرد دستگاه های یاد شده در مجموع دارای ۸۰۰۰ آسیب پذیری مختلف هستند و این تعداد بی سابقه از اشکالات بسیار نگران کننده است.

دستگاه تنظیم ضربان قلب

رسانه ای شدن باگ خطرناک دسترسی هکرها به دستگاه تنظیم ضربان قلب باعث واکنش کارشناسان کمپانی وایت اسکوپ شده و آن ها نیز در این خصوص گفته اند ؛ سیستم های نرم افزاری تولیدات هر چهار شرکت قدیمی و به روز نشده بوده و اطلاعات خصوصی مربوط به هر بیمار به طور رمزگذاری نشده بر روی آنها ذخیره می شود. لذا در زمان اتصال آنها به سیستم های نظارتی بدون نیاز به ورود کلمه عبور می توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

در هفته های اخیر نفوذ بدافزار واناکرای به بسیاری از بیمارستان ها در سراسر جهان انجام اعمال جراحی را غیرممکن کرده و بسیاری از تجهیزات پزشکی را از کار انداخت و بیم آن می رود که تکرار حملات مشابه حیات بیماران را به طور جدی به مخاطره بیندازد.

این اولین بار نیست که هشدارهایی در مورد امنیت پایین تجهیزات حساس پزشکی و بخصوص دستگاه تنظیم ضربان قلب منتشر می شود. در سال ۲۰۱۳ هم هکری به نام بارنابی جک از فاصله ۱۵ متری توانسته بود شوکی مرگبار به یک دستگاه کنترل ضربان قلب وارد کند، اما شرکت های سازنده این نوع تجهیزات هشدارهای یاد شده را جدی نمی گیرند.

[highlight]منبع[/highlight]   gizmodo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *