شنبه، ۱۲ مهر ۹۳ - ۰۷:۴۸

مسئول میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان کازرون در استان فارس گفت: در 6 ماه اول امسال، 22 حفار غیرمجاز در این شهرستان دستگیر…

مسئول میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان کازرون در استان فارس گفت: در 6 ماه اول امسال، 22 حفار غیرمجاز در این شهرستان دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه فارس،محمدرضا معینی در جمع خبرنگاران گفت: این تعداد حفار غیرمجاز طی عملیات‌های مختلف و درحین ارتکاب جرم در محل آثار و محوطه‌های تاریخی شهرستان کازرون توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی فارس دستگیر شده‌اند.

وی با بیان اینکه فرماندهی انتظامی و دستگاه‌های قضایی همکاری بسیار مطلوب و تنگاتنگی در ارتباط با شناسایی و دستگیری حفاران غیرمجاز در محوطه‌های باستانی شهرستان کازرون داشته‌اند، گفت: پیگیری 11 پرونده حقوقی در خصوص تعدی به عرصه و حرایم آثار تاریخی، فرهنگی شهرستان را از دیگر اقدامات در طی شش ماه نخست امسال دانست.

معینی افزود: در کشور ما که گنجینه‌های تاریخی با ارزشی را در خود جای داده است، لزوم حفاظت از آثار و محوطه‌های تاریخی و جذب و آموزش نیروهای حفاظتی از پیش از انقلاب اسلامی تاکنون در میان مسئولان حفاظت از میراث فرهنگی و تدوین‌کنندگان قانون همواره مطرح بود.

وی با اشاره به قانون برنامه‌های سوم و چهارم توسعه (مواد 165 و115) و مواد 560-565 قانون مجازات اسلامی، گفت: حفظ میراث یک سرزمین، مقوله‌ای همگانی در تمامی تمدن‌های بشری است و هیچ جامعه‌ای نیست که بدون پشتوانه هویت فرهنگی بتواند در مسیر توسعه گام بردارد.

معینی اضافه‌کرد: حفظ آنچه که به‌عنوان مواریث گذشتگان از آن یاد می‌شود، وظیفه خطیر و سنگینی است که به دوش تک تک آحاد یک ملت سنگینی می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.