جمعه، ۱۶ خرداد ۹۳ - ۰۹:۵۵

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی حسینی همدانی امام جمعه کرج در خطبه های این هفته نماز جمعه…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی حسینی همدانی امام جمعه کرج در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به فرموده امیر المومنان در خطبه 184 نهج البلاغه با بیان این مطلب اظهار داشت: علی (ع) در این خطبه می فرماید ” اهل تقوا وارد باطل نمی شوند و حق طلب و باطل گریزند” دعا می کنیم که همه امت اسلامی این گونه باشند.

وی در ادامه تاکید کرد: یکی از رفتارهای اجتماعی که در مناسبات و تعاملات انسان ها در جامعه تاثیرگذار است مسئله عفو و گذشت است و در قرآن کریم و روایات اهل بیت بسیار به آن سفارش شده است.

حسینی همدانی تصریح کرد: انسان ها در مسیر سعادت احتیاج به الگو دارند تا با توجه و تکیه به الگوی مورد نظر بتوانند به سر منزل مقصود برسند به همین روی خداوند محمد (ص) را به عنوان الگو برای امت اسلامی و بشریت معرفی کرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: مردم با الگو قرار دادن پیامبر اسلام می توانند با سلامت و سعادت به سر منزل مقصود برسند.

انسان ها با چشم پوششی از تقصیرات دیگران فرهنگ عفو و گذشت را در جامعه گسترش دهند

امام جمعه کرج بیان کرد: در آیه 199 سوره اعراب مسئله عفو و گذشت چنین بیان شده است که بندگان عفو را بگیرند و اهل عفو باشند و به کارهای پسندیده دیگران را فرمان دهند و از جاهلان دوری کنند.

وی افزود: 16 آیه در قرآن کریم مسئله عفو و گذشت را به خوبی به بندگان خدا یادآوری می کنند به همین روی باید در ابتدا بدانیم که مفهوم واقعی عفو به چه معناست.

حسینی همدانی در ادامه با اشاره به معنای گسترده عفو و بخشش و گذشت، تاکید کرد: در ابتدا عفو و بخشش در مسائل اقتصادی یعنی اینکه بخشی از مال خود را انفاق کنیم و در بخش دیگر یعنی اینکه از تقصیرات بندگانی که در مقابل ما دچار کوتاهی شده اند بگذریم.

این مسئول بیان کرد: انسان ها باید عفو و بخشش را شعار خود در زندگی قرار دهند و با چشم پوشی از تقصیرات دیگران فرهنگ بخشش و گذشت را گسترش دهند.

وی گفت: ما اگر بتوانیم از تقصیرات دیگران بگذریم خداوند نیز از تقصیرات ما خواهد گذشت به طوری که در آیه 22 سوره نور آمده است ” آیا دوست ندارید که خدای تعالی شما را ببخشد” اگر در جامعه گذشت و عفو نهادینه شود دشمنی ها از میان خواهد رفت.

تحمل کردن در مقابل افراد لجوج بهترین روش برای خاموش کردن آتش خشم و حسد آنان است

نماینده ولی فقیه در استان البرز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گسترش امر به معروف و نهی از منکر، یادآور شد: همه افراد در جامعه باید اهل امر به معروف و نهی از منکر باشند و این امر را وظیفه اجتماعی خود بدانند.

وی با اشاره به فرموده علی ( ع) نسبت به موضوع امر به معروف و نهی از منکر که ” اگر در جامعه امر به معروف و نهی از منکر از میان برود انسان ها مانند مُرده های عمودی در کنار هم قرار خواهند گرفت” اظهار داشت: اگر این وظیفه اجتماعی در جامعه مورد غفلت قرار گیرد جامعه رو به نابودی خواهد رفت.

حسینی همدانی در ادامه با اشاره به اینکه افراد در سطح جامعه رفتاری یکسان ندارند، تصریح کرد: باید تحمل خود را در مقابل انسان های لجوج بالا ببریم و حوصله کردن بهترین روش برای خاموش کردن آتش خشم و حسد آنان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رعایت تقوای الهی از سوی همه مسلمانان گفت: تقوا الهی زمینه ساز رسیدن انسان به کمال و درجات بالای اجتماعی است.

حسینی همدانی با اشاره به اینکه علی (ع) در خطبه 85 نهج البلاغه فرمود “سعادتمند کسی است که از سرنوشت دیگران پند بگیرد و شقاوت زده کسی است که دچار غرور شود” یادآور شد: هر کسی در هر سطحی این کلام را سرلوحه کار خود قرار دهد سعادتمند خواهد شد.

حفظ محیط زیست و منابع طبیعی وظیفه شرعی احاد مردم است

وی در ادامه سخنان خود، با اشاره به روز جهانی محیط زیست گفت: ایجاد آلودگی در محیط زیست ریشه در بی تقوایی انسان ها دارد، و وظیفه شرعی احاد مردم در جامعه حفظ منابع طبیعی و حفظ محیط زیست است.

نماینده ولی فقیه در استان البرز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آغاز بیست و ششمین سالروز رهبری مقام معظم رهبری بیان کرد: ارتحال امام خمینی (ره) بزرگترین صدمه ای بود که به جامعه ایران اسلامی وارد شد و مردم در آن روزها دچار پریشانی شدند.

وی در ادامه اعلام کرد: در آن روزها تاسیسات زیر بنایی و ذخایر کشور به علت 8 جنگ تحمیلی آسیب جدی دیده بود و بودجه کشور به پایین ترین حد خود رسیده بود.

امام جمعه کرج اظهار داشت: در آن شرایط سخت و دشوار زمام امور به دست رهبر فرزانه انقلاب سپرده شد و ایشان در اولین سخنرانی های خود با ترسیم آینده ای روشن برای ملت سرفراز ایران به مردم روحیه و امید دادند.

برای داشتن نعمت ولایت فقیه خداوند را سپاسگذار باشیم

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری روحیه توانمندی را در دل مردم زنده کرد و اولین برنامه توسعه اقتصادی در زمان ایشان برای بهبود امور کشور ارائه شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: در آن روزهای سخت مقام معظم رهبری به مردم اعتماد کردند و به آنان اعتماد دادند و با نام گذاری هر سال در ساختن فرهنگ جامعه نقشی اساسی و کلیدی ایفا کردند.

حسینی همدانی در ادامه اضافه کرد: مدیریت یک مدیر در زمان آرامش معنای ندارد بلکه در زمان بحران است که می توان مدیریت را به روشنی دید ایشان در بحران های شدید با توان مدیریتی به خوبی از مسائل عبور می کنند بدون آنکه در جامعه مشکلی پیش آید.

وی با اشاره به فتنه سال 88 گفت: جریان فتنه سال 88 کمر شکن بود و اگر در هر کشور دیگری رخ می داد به طور قطع نظام سیاسی آن کشور را ساقط می کرد ولی مقام معظم رهبری با درایت و مدیریت صحیح این بحران پیش آمده را مدیریت کرد و آرامش را دوباره به جامعه برگرداند.

این مسئول با اشاره به نعمت ولایت فقیه در جامعه تصریح کرد: باید خداوند را برای داشتن نعمت ولایت فقیه سپاسگذار باشیم.

حسینی همدانی در بخش دیگر سخنان خود، تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی های اخیر خود با امیر کویت فرمودند ” تکفیری ها بلای جان جهان اسلام هستند که در آینده ای نزدیک بلای جان دیگر کشورها خواهند بود ولی نباید از نظر دور داشت که دشمن اصلی اسلام، اسرائیل غاصب و آمریکا است که محرک اصلی برای فرقه های از جمله تکفیری ها شده اند.”

جوانان در مقابل کشور و دین اسلام مسئولیت پذیر باشند

این مسئول تاکید کرد: ملت ایران در هیچ زمانی از توطئه های اسرائل و آمریکا غفلت نکرده است و دائما و برای زنده نگاه داشتن روحیه ضد استکباری فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر داده اند.

وی با اشاره به تحولات اخیر جهان اسلام، افزود: انتخابات مصر و سوریه 2 اتفاق بزرگ در جهان اسلام بود و مردم سوریه با تحمل سختی های بسیار و مقاومت و ایستادگی توانستند با اکثریت آراء دوباره بشار اسد را زمامدار امور حاکمیتی کنند.

امام جمعه کرج در ادامه با اشاره به فرا رسیدن سالروز ولادت علی اکبر (ع) و گرامیداشت این روز و همچنین نامگذاری این روز به نام روز جوان گفت: جوانان موتور متحرک همه حرکتهای علمی و اجتماعی و سیاسی در جامعه و به واقع آینده سازان این مملکت هستند.

حسینی همدانی در پایان بیان کرد: جوانان در مقابل کشور و دین اسلام مسئولیت پذیر باشند و منتظر مسئولین نباشند و خود به تلاش بپردازند و از این امر غافل نشوند که دشمنان می دانند که جوانان ایرانی با تقوا می توانند کارهای بزرگی انجام دهند که دیگران را به حیرت وادارند پس با تقوا نقشه های دشمنان را نقش بر آب کنید و با تلاش چرخ آبادانی این مملکت را به حرکت درآورید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.