دوشنبه، ۳۱ شهریور ۹۳ - ۱۰:۵۳

‌خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام- یادداشت ذبیح‌الله مهری‌پور _ رییس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام 31 شهریور یادآور تجاوز رژیم بعث عراق به جمهوری…

‌خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام- یادداشت

ذبیح‌الله مهری‌پور _ رییس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام

31 شهریور یادآور تجاوز رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی ایران نقطه عطفی در تاریخ معاصر این مرز و بوم می‌باشد. حمله دولت وقت عراق با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران و با حمایت همه جانبه قدرت‌های بزرگ خواب آشفته‌ای بود که هرگز تعبیر نشد.

وقوع انقلاب ایران و پیام رهایی‌بخش آن که منادی الگویی تازه از سیاست‌ورزی در دوران معاصر بود، طبیعتاً دشمنی بسیاری را با این انقلاب در پی‌داشت و صدام ابزاری بود در دست آنهایی که انقلاب مردم ایران را بر نمی‌تافتند و جنگ راهی بود برای سرکوب کردن این انقلاب اما آنچه که خواب آشفته دشمنان انقلاب اسلامی ایران را بی‌تعبیر گذاشت، مقاومت جانانه مردم ایران در برابر این تجاوز بود که در سایه عنایت خداوند بزرگ‌، رهبری امام راحل‌ و وحدت همدلی ملت و دولت و جانفشانی فرزندان این مرز و بوم حاصل شد.

دستاوردهای دفاع مقدس ملت ایران در بعد ملی و هم بین‎المللی بسیار حایز اهمیت است. در بعد ملی دفاع مقدس ضمن تضمین امنیت پایدار برای کشور ذخیره‌ای تمام‌نشدنی از معارف ارزشمند را برای ملت ایران به ارث گذاشت که تا همیشه تاریخ در ابعاد مختلف فرهنگی و علمی و عملی قابل استفاده باشد. از سوی دیگر دفاع مقدس موجب ارتقاء اعتماد به نفس و غرور ملی جامعه ایرانی شد. متعاقب آن ملت ایران در سایه جانفشانی فرزندان رشید خود شعار ما می‌توانیم را که در جنگ ترجمه و تفسیر عملی نمود نصب‌العین خود در مسیر حرکتش به سوی قله تعالی و پیشرفت قرار داد. شعاری که امروز همانند گذشته در سایه روحیه جهادی همراه با تدبیر می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات جامعه ما باشد.

در بعد بین‌المللی نیز دفاع مقدس ضمن ارتقاء جایگاه ایران در عرصه سیاست بین‌الملل الگویی را در جهان اسلام ترویج کرد که اینک پس از سال‌ها آثار و نتایج آن در منطقه خاورمیانه قابل مشاهده است. الگویی به نام محور مقاومت که متکی بر توانمندی‌های درونی ملت‌های منطقه و وحدت و همدلی آنها با هدف مقابله با نظام سلطه و حامیان آن در منطقه می‌باشد. محور مقاومت و رشد و نمو آن به طور اساسی الهام گرفته از مقاومت ملت ایران بویژه در طول سال‌های دفاع مقدس است. نمود و ظهور محور مقاومت و ترویج فرهنگ آن، شاید درخشان‌ترین دستاورد دفاع مقدس هم در بعد داخلی و هم در بعد بین المللی است. مقاومت می‌تواند تنها استراتژی قابل پیگیری جهت حفظ مصالح و منافع ملی کشورهای منطقه در مقابل زورگویی نظام سلطه و حامیان آن باشد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *