یکشنبه، ۱۴ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۲۳

ˈغلامحسین کاظمیˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: محیط زیست استان ایلام از نظر تنوع زیست محیطی و…

ˈغلامحسین کاظمیˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: محیط زیست استان ایلام از نظر تنوع زیست محیطی و حیات وحش یکی از غنی ترین استان های کشور محسوب می شود.

وی افزود: محیط زیست ایلام با گستره 764 هزار هکتار معادل 25 درصد از کل گستره استان را تشکیل داده است.

وی ادامه داد: 37 گونه پستاندار، 183 گونه پرنده ، 59 گونه دوزیست و 34 گونه ماهی تاکنون در عرصه های طبیعی استان ایلام شناسایی شده است که حمایت از این موجودات زیبا نیازمند عزمی همگانی و عمومی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام ادامه داد: محیط زیست علاوه بر وظیفه ذاتی خود که حفظ و احیاء حیات وحش است در بسیاری از امور نقش نظارتی دارد و همین امر نظارت بر عملکرد دستگاه های مختلف استان اعم از خصوصی و دولتی وظیفه این دستگاه اجرایی را سنگین تر کرده است.

کاظمی یادآور شد: نصب نکردن سامانه پایش لحظه ای برای کنترل میزان آلایندگی واحد های آلاینده صنایع از سوی دستگاه های اجرای همچون آب منطقه ای ، آب و فاضلاب استان ، پتروشیمی ، سیمان و … از چالش های مهم این اداره کل است.

وی بیان کرد: این اداره کل برای نصب دستگاه سنجش آلودگی به منظور ایجاد شبکه پایش در کل استان ، تهیه یک فروند هواپیما مخصوص خاموش کردن آتش در عرصه های کوهستانی غیر قابل دسترس با کمبود اعتبار مواجه است.

کاظمی نبود نیروی محیط بان کافی با توجه به عرصه های گسترده طبیعی، نبود راه های دسترسی از میان مناطق حفاظت شده و ایجاد بار ترددی سنگین در این جاده ها و به خطر افتادن حیات وحش از سوی ماشین های عبوری ، فقدان مرکز امحاء پسماندهای صنعتی در استان و داشتن فاصله زیاد استان ایلام با استان های دارای این مراکز، وجود اسلحه های مجاز و غیر مجاز فراوان در دست مردم استان به ویژه در مناطق روستایی و عشایری، دفع غیر اصولی پسماندهای جامد شهری در فضای باز را از دیگر چالش های فراروی این اداره کل دانست.

وی اعلام کرد: مساله دفع زباله های بیمارستانی شامل زباله های عفونی و غیر عفونی همیشه یکی از مشکل های مهم این اداره کل با مراکز درمانی استان است که نیاز به پیگیری جدی مسوولان دارد.

وی خواستار تامین اعتبار برای تکمیل موزه تاریخ طبیعی استان با 95 درصد پیشرفت فیزیکی و مرکز تحقیقات این موزه شد و اضافه کرد: برای اتمام موزه حیات وحش طبیعی استان پنج میلیارد ریال و برای مرکز تحقیقات موزه نیز 15 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

کاظمی: این طرح و احداث کارخانه کمپوست و بازیافت زباله های شهری از مصوبه های ناتمام سفرهای استانی دولت پیشین است که پس از گذشت چند سال هنوز به سرانجام نرسیده اند.

وی ایجاد مرکز قرنطینه مجهز به آزمایشگاه و مرکز تیمارداری برای نگهداری از جانوران و حیوانات وحشی زخمی با اعتبار 10 میلیارد ریال را یکی از نیاز های اساسی این اداره کل عنوان کرد.

مدیر کل محیط زیست استان ایلام وجود سایت نگهداری از گوزن زرد ایرانی در استان با داشتن 36 راس و گستره 80 هکتار را یکی از نقاط قوت حوزه محیط زیست استان دانست.

کاظمی اظهار کرد: خوشبختانه در سال های اخیر در زمینه حراست از محیط زیست در بین مردم فرهنگ سازی مناسبی صورت گرفته و با همکاری مردم استان ایلام در زمینه نگهداری از عرصه های طبیعی ، الوده نکردن محیط زیست و نریختن زباله در این فضاها یکی از استان های برتر کشور است. ک/3

540

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.