چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۹۳ - ۰۳:۰۱

‌کارشناس ارشد منابع طبیعی گفت: شهر ایلام با داشتن جمعیتی بالغ بر 180 هزار نفر پرجمعیت‌ترین شهر استان بوده که از گذشته تاکنون…

‌کارشناس ارشد منابع طبیعی گفت: شهر ایلام با داشتن جمعیتی بالغ بر 180 هزار نفر پرجمعیت‌ترین شهر استان بوده که از گذشته تاکنون از نداشتن مکانی مناسب برای دفن زباله که بر اساس ضوابط زیست محیطی انتخاب شده باشد، رنج می‌برد.

«رضا امیدی‌پور»، در گفت‌وگو با خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام اظهار کرد: در استان ایلام دفع غیربهداشتی و غیراصولی 80 درصد از زباله‎های تولید شده در آن اکنون به یک بحران زیستی برای مردم و طبیعت این استان تبدیل شده است.

این فعال زیست محیطی با بیان اینکه میزان کل تولید زباله در شهر ایلام به‌طور روزانه 220-180 تن برآورد شده است که 70 درصد زباله‌ها را مواد فسادپذیر تشکیل می‌دهند، گفت: شهر ایلام با داشتن جمعیتی بالغ بر 180 هزار نفر پرجمعیت‌ترین شهر استان بوده که از گذشته تاکنون از نداشتن مکانی مناسب برای دفن زباله که بر اساس ضوابط زیست محیطی انتخاب شده باشد، رنج می‌برد.

وی افزود: مکان فعلی دفن پسماندهای شهر ایلام در بالادست حوضه آبریز سد ایلام قرار گرفته که تنها منبع تامین آب شرب این شهر است که با توجه به فاصله 8 کیلومتری مکان فعلی دفن پسماند تا سد ایلام و فاصله 100 متری از نزدیک‌ترین آبراهه، این نگرانی وجود دارد که شیرابه پسماندها به به‎همراه رواناب‎های سطحی وارد سد شود و با توجه به تنها منبع شرب بودن سد ایلام زندگی ساکنان این شهر با خطر مواجه است.

کارشناس ارشد منابع طبیعی تصریح کرد: در حال حاضر زباله‎های شهر ایلام به روش تلنبار کردن و سوزاندن در حوضه آبریز سد چم‎گردلان، دفع می‎گردد و ضرورت دارد با انجام کار کارشناسی نسبت به انتخاب روش و مکان مناسب‎تری برای دفن بهداشتی اقدام کرد.

وی با اشاره به اینکه مکان فعلی در ارتفاعات قرار دارد و از دو سمت مشرف بر روستای «ماربره» و شهرک «سرطاف‌(شهید کشوری)» است، ادامه داد: در صورت ادامه روند افزایش تولید پسماند، زندگی ساکنان این مناطق با مخاطرات جدی روبرو خواهد بود و احتمال تشدید بیماری ریوی ساکنان این مناظر وجود دارد.

امیدی‌پور از دیگر مشکلات این مکان را نزدیکی به یک گسل زمین‌شناسی دانست که احتمال ورود شیرابه و پساب به آب زیرزمینی وجود دارد.

کارشناس ارشد منابع طبیعی ‌استان گفت: در صورتی که روند افزایش جمعیت و گسترش شهر و در نتیجه افزایش تولید پسماند به شیوه کنونی ادامه داشته باشد، این نگرانی وجود خواهد داشت که دفع غیر بهداشتی پسماندها و نبود مکان مناسب و کارشناسی شده در چارچوب معیارهای محیط‌زیستی برای دفع پسماندها، زندگی ساکنان این شهر را در آینده‎ای نه چندان دور با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو سازد.

این فعال زیست‌محیطی خاطرنشان کرد: بر اساس موارد گفته شده مکان فعلی دفن زباله شهر ایلام به هیچ وجه کارشناسی نبوده و لزوم تعیین مکان مناسب که بر اساس روش‌های علمی و ضوابط سازمان محیط زیست به شدت احساس می‌شود.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *