سه شنبه، ۲۲ مهر ۹۳ - ۱۱:۵۰

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با انتقاد از عدم مدیریت پسماند در استان، آموزش را تنها راه تغییر فرهنگ زیست محیطی…

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با انتقاد از عدم مدیریت پسماند در استان، آموزش را تنها راه تغییر فرهنگ زیست محیطی در جامعه عنوان کرد.

شهرام احمدی‌ در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه چهارمحال و بختیاری، از اجرایی نشدن طرح جامع مدیریت پسماند در استان انتقاد کرد و گفت: چرا در استان چهارمحال و بختیاری که قطب گردشگری کشور محسوب می‌شود هیچ گونه نظارت و برنامه‌ریزی دقیق و منسجمی در خصوص دفع پسماند وجود ندارد؟

چرا در هیچ نقطه از استان مدیریت جامع پسماند صورت نمی‎گیرد؟

وی با طرح این سوال که چرا در هیچ نقطه‌ای از استان مدیریت جامع پسماند صورت نمی‎گیرد؟ گفت: در استانی با ظرفیت‌های بالقوه و بی‌نظیر طبیعی و گردشگری هیچ گونه مدیریتی بر پسماندهای آن صورت نمی‎گیرد و این جای تعجب و تأسف دارد.

وی افزود: متاسفانه پسماندهای خانگی و صنعتی در اکثر ورودی‌های استان تجمیع و سوزانده می‌شود و این شرایط در شأن و جایگاه یک استان توریست پذیر نیست.

ریشه مخاطرات زیست محیطی ناشی از نگرش غلط مردم و مسئولان است

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری ریشه آسیب‌ها و مخاطرات در محیط زیست را ناشی از نگرش و رفتار غلط مردم و مسئولان دانست.

احمدی اظهارکرد: تا زمانی که نگاه و نگرش ما به محیط زیست اصلاح نشود به طور قطع نوع برخورد و استفاده ما از این منبع الهی نیز درست نخواهد شد، بنابراین باید بکوشیم نگاه خود را به این حوزه اصلاح کنیم.

آموزش؛ تنها راه تغییر فرهنگ زیست محیطی در جامعه

احمدی با تاکید بر لزوم ارتقای فرهنگ زیست محیطی در کشور و استان، آموزش را تنها راه تغییر فرهنگ زیست محیطی در جامعه دانست و گفت: مردم ما باید بدانند که با مشارکت جمعی می‌توانند محیط زیست را از خطر و آسیب‌های جبران ناپذیر نجات دهند و این مهم با کار آموزشی و فرهنگ سازی محقق خواهد شد.

وی با بیان این‌که نظافت و پاکیزگی در جامعه باید نهادینه شود، مردم را یکی از مهم‌ترین بازوان شهرداری‌ها برای تحقق این امر مهم دانست و افزود: به طور قطع مدیریت شهر تنها با خدمات شهرداری‌ها و نهادهای دولتی محقق نخواهد شد و مردم در ایجاد یک شهر سالم و پاک مسئول هستند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.